В лютому 2019 року ЕПЛ разом з «Волинською фундацією» були виявлені численні суцільні рубки головного користування в межах загальнозоологічних заказників місцевого значення «Осівський» та «Озерянський». Обидва заказники розташовані в межах ДП «Турійське лісове господарство» у Волинській області.
З 23 травня 2017 року в Закон України «Про природно-заповідний фонд України» внесено зміни, якими забороняється проведення суцільних рубок усіх типів в межах заказників. Проте в ході перевірки території вищезгаданих заказників було виявлено 11 суцільних рубок головного користування, проведених в тому числі в природних вільхових та дубових заповідних лісах. Матеріали щодо порушень були направлені до Державної екологічної інспекції (ДЕІ) та Національної поліції.
На початку квітня 2019 року ДЕІ у Волинській області провела позапланову перевірку Турійського лісгоспу – і підтвердила факт проведення незаконних рубок в заказниках Турійщини. Зокрема, було виявлено 10 суцільних рубок головного користування загальною площею більше 18 га.
Фрагмент акту перевірки Турійського ЛГ
Окрім того, одна з рубок, попередньо ідентифікована експертами ЕПЛ як суцільна, за документами виявилася вибірковою санітарною. Проте огляд на місцевості показав, що де-факто ця рубка була суцільної і так само незаконною – без лімітів на використання природних ресурсів, погодженого переліку санітарних заходів та акту лісопатологічного обстеження.
Фрагмент акту перевірки Турійського ЛГ
«Вибіркова санітарна рубка» в заказнику «Осівський»
Матеріали перевірки ДЕІ передало ГУ НП у Волинській області, яке здійснює досудове розслідування по фактам здійснення незаконних рубок з боку посадових осіб ДП «Турійське лісове господарство». Ми сподіваємось, що відповідальність за рубки в заказниках понесе не тільки керівництво лісгоспу, але й посадові особи Волинського обласного управління лісового і мисливського господарства, адже саме вони видають лісорубні квитки на рубки головного користування.
Також як слідує з акту перевірки ДЕІ, вищезгадані рубки головного користування проводились на основі матеріалів безперервного лісовпорядкування. Тому ЕПЛ додатково звертає увагу Міністерства екології та природних ресурсів України під час погодження матеріалів безперервного лісовпорядкування не допускати погодження незаконних рубок в природно-заповідному фонді!
За додатковою інформацією звертайтесь до :
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
Email: office@epl.org.ua; petro.testov@gmail.com