В квітні екологом ЕПЛ було обстежено склади підприємства «Поліграм» в селі Мила, Київської області. На складах зберігалася харчова продукція тривалого зберігання.
З початку повномасштабних воєнних дій 24 лютого 2022 року на підприємстві лишилося двоє охоронців. З перших днів березня відключилося світло. Бої точилися навколо. 9 березня 2022 року на територію підприємства «прилетіло» чотири гради, одразу спалахнула пожежа, горіла техніка на подвір’ї, арочний склад.
Один зі снарядів влучив в будівлю головного складу, пробив дах, його рештки застрягли в стінах. Почалася пожежа яка тривала до 24-25 березня 2022 року. Утворилися специфічні умови горіння через велику кількість продукції на складі що містила олію. Через бойові дії пожежників викликати було неможливо. Пожежа поширилася на весь склад та знищила більшу частину продукції, або ж зробила її непридатною до вживання, навіть за цілісності залізної упаковки.
Ємності під дією високих температур деформувалися та розтріскувалися, вміст виливався на підлогу складу, утворюючи разом з іншими продуктами горіння чорну маслянисту масу, яка почала витікати з приміщення складу. Коли до складу доїхали пожежні машини до цієї маси також додалися засоби для приборкання вогню. Ця розчинена маса витікала в дощову каналізацію, розташовану на території підприємства, а далі потрапляла в ґрунти та ґрунтові води. Частина маси потрапила в ґрунти навколо складу. Також відбувалося забруднення атмосферного повітря продуктами горіння.
Понищена продукція перетворилася на відходи руйнації та потребує спеціальних заходів з утилізації. Її не можна вивезти на звичайне сміттєзвалище. Також на території підприємства лишається згоріла техніка та забруднені ґрунти під нею. Вже пройшов рік з того часу як відбувся обстріл та пожежа. Однак склади досі містять небезпечні для довкілля та життя і здоров’я громадян речовини. Більшість знищеної продукції досі лишається на складі у вигляді згорілих решток. Частину з них співробітники вручну перебирають та складають на подвір’ї, намагаючись звільнити та почистити приміщення.
Доля стоків лишається невідомою, оскільки потрібно проводити спеціальне буріння та забір ґрунтів на аналіз, відкривати та обстежувати систему стоку.
Нами було взято зразки ґрунтів, чорної маси що витікає зі складу, згорілих решток з середини складу, зроблено фотофіксацію, складено протокол. Також на складі працювали спеціалісти Державної екологічної інспекції Столичного округу, вони відібрали зразки для проведення відповідних аналізів.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Катерина Полянська, еколог ЕПЛ