Відповідно до Державної стратегії регіонального розвитку України, в 2017 році частка заповідності (співвідношення площі територій природно-заповідного фонду до загальної площі держави) має сягнути 11 %, в 2021 році – вже 15 % площі держави. На жаль, вже можна констатувати, що ці цифри досягнені не будуть. В першу чергу, через позицію Державного агентства лісових ресурсів України та підпорядкованих йому підприємств, які не хочуть погоджувати створення об’єктів природно-заповідного фонду. Зокрема саме лісники блокують створення національних природних парків «Холодний Яр», «Дніпровсько-Тетеревський», «Дніпровсько-Деснянське Міжріччя», «Великий Бір», «Бойківщина» та не погоджують розширення існуючих національних природних парків – «Дворічанського», «Верховинського» та низки інших.
Це є наслідок того, що немає жодних юридичних процедур, які б могли зобов’язати лісові господарства погоджувати створення об’єктів природно-заповідного фонду. Але законодавство України, зокрема Лісовий кодекс України, дозволяє Мінприроди брати участь у плануванні діяльності лісового господарства через механізми затвердження розрахункових лісосік та погодження матеріалів лісовпорядкування.
На жаль, ці механізми міністерство не використовується. Зокрема, ЕПЛ були виявлені факти непроведення перерахунку розрахункових лісосік, які призвели до збільшення обсягу рубок на територіях, прилеглих до об’єктів ПЗФ. Також при затвердженні матеріалів лісовпорядкування по окремим лісовим господарствам не були враховані не те що перспективні об’єкти природно-заповідного фонду, а навіть існуючі!
Зокрема при затвердженні розрахункової лісосікі по ДП «Цуманське лісове господарство» не було враховано існування Ківерцівського національного природного парку «Цуманська Пуща!
Тому ЕПЛ звернулось до Мінприроди з проханням :
- ініціювати перерахунок розрахункових лісосік по тим лісгоспам, де були створені великі об’єкти ПЗФ;
- надати перелік лісокористувачів, затвердження розрахункових лісосік по яким очікується в цьому році;
- та надати можливість ознайомитись з тими матеріали лісовпорядкування, які є зараз на погоджені в Мінприроди;
На жаль, фахівці управління охорони біорізноманіття та біобезпеки Мінприроди Микола Мовчан та Казимир Кобилянський Мінприроди (колишній департамент з охорони природних ресурсів) обмежились черговими «відписками».
Ініціювати перерахунок розрахункових лісосік, на їх думку повинні ініціювати самі лісгоспи, перелік лісокористувачів ,яким буде затверджуватись матеріали лісовпорядкування в 2017 році, не надали, а «процедура надання цих матеріалів (мова йде про матеріали лісовпорядкування, примітка автора) іншим особам для ознайомлення в процесі розгляду не передбачена».
При цьому, тільки в 2017 році вже були затверджені розрахункові лісосікі та погоджені матеріали лісовпорядкування для більше чим 40 підприємств лісової галузі.
Зокрема в цьому році вже були погоджені матеріали лісовпорядкування по :
- ДП «Шосткинський лісгосп» – де протягом багатьох років йде боротьба за створення НПП «Великий Бір»;
- ДП «Гутянський лісгосп» – який протягом років відмовляється передати НПП «Слобожанський» право на постійне користування лісами НПП;
- ДП «Куп’янський лісгосп» – який відмовляється погоджувати розширення НПП «Дворічанський» ;
- ДП «Ізюмський лісгосп» -який відмовляється створювати НПП «Ізюмська Лука» ;
- ДП «Чорноліський лісгосп» – де ведеться мова про створення НПП «Чорний Ліс»;
Ліси на лівому березі річки Оскіл, які ДП «Куп’янське лісове господарство» відмовляється включати в склад НПП «Дворічанський»
Виникає парадоксальна ситуація – коли «права» рука Мінприроди у вигляді департаменту заповідної справи відстоює інтереси охорони природи та веде складні переговори з лісовими господарствами щодо розширення територій ПЗФ та збереження цінних природних лісів, то «ліва» рука Мінприроди у вигляді фахівців управління охорони біорізноманіття та біобезпеки Миколи Мовчана та Казимира Кобилянського відкрито відстоює інтереси лісової галузі та не враховує перспективні для заповідання об’єкти!
По інформації ЕПЛ, в цьому році очікується затвердження матеріалів лісовпорядкування по низці інших лісгоспів, зокрема по більшості лісгоспів Львівщини та по ДСП «Північна Пуща» (тобто по лісам Чорнобильської зони). І у нас є обґрунтовані побоювання, що знову будуть не враховані ані перспективні об’єкти ПЗФ ( у випадку Львівщини) та існування Чорнобильського біосферного заповідника (у випадку ДСП «Північна Пуща»).
На жаль, виглядає так , що це питання можна вирішити лише через особистий контроль процедури погодження матеріалів лісовпорядкування та затвердження розрахункових лісосік з боку керівництва Мінприроди.
Тому ми звернулись особисто до міністра екології та природних ресурсів України Остапа Семерака з проханням :
- Створити постійно діючу робочу групу з питання погодження матеріалів лісовпорядкування, в яку включити в обов’язковому порядку представників департаменту екомережі та заповідної справи Мінприроди.
- Доручити представникам управління охорони біорізноманіття та біобезпеки Мінприроди інформувати через сайт Мінприроди про надходження матеріалів лісовпорядкування на погодження (по всім лісокористувачам).
- Доручити представникам департаменту охорони природних ресурсів інформувати офіційним листом департаменти екології та природних ресурсів обласних державних адміністрацій про надходження матеріалів лісовпорядкування на погодження (по лісокористувачам цієї області)
Це допоможе вирішити проблему надмірної кількості рубок в межах об’єктів природно-заповідного фонду та дозволить ефективніше створювати нові та розширювати існуючі заповідні території!
Контакти:
Петро Тєстов, еколог ЕПЛ
office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com
(032) 225 76 82