Україна обрала чіткий шлях реформ і модернізації у напрямку європейських стандартів, і ЄС прагне допомогти українському народові досягти цієї мети. Наразі ЄС разом з урядом України визначає пріоритети допомоги на період 2018 – 2020 рр.
МБО «Екологія-Право-Людина» була присутня на зустрічі і в черговий раз нагадала, що не все фінансування ЄС приводить до позитивних результатів, зокрема і тому, що багаторічна плідна робота над розробкою законів «Про оцінку впливу на довкілля» та «Про стратегічну екологічну оцінку» була заблокована ветом Президента України. ЕПЛ презентувала офіційну позицію екологічних НУО щодо ситуації, що склалася, та передала письмове звернення до Представництва ЄС в Україні, яке наводимо нижче.
Quo vadis, Україно?
Українські екологічні НУО висловлюють глибоке розчарування щодо поки що неуспішного процесу запровадження інструментів оцінки впливу на довкілля (ОВД) та стратегічної екологічної оцінки (СЕО) в Україні. Закони про ОВД та про СЕО були ухвалені Верховною Радою України 4 жовтня 2016 року та ветовані Президентом України 31 жовтня 2016. Вето було накладено з порушенням терміну, зазначеного у Конституції України, з невмотивованими та нечіткими зауваженнями дуже загального характеру, які ми розглядаємо як спрямоване маніпулювання для унеможливлення прийняття вищезазначених законів. Наклавши вето на закони, які мають на меті гармоніювати українське законодавство згідно Директив ЄС про ОВД та СЕО відповідно до Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС та привести Україну у відповідність до міжнародних зобов’язань, зокрема в рамках Конвенції ЕСПО Економічної комісії ООН для Європи, Оргуської Конвенції та Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, Президент свідомо чи несвідомо закриває двері для стандартів ЄС з безпеки навколишнього середовища та для перспектив інтеграції України в ЄС у сфері охорони довкілля. Український бізнес не може використовувати фінансування ЄС, ігноруючи одночасно принципи ЄС щодо безпечного та здорового довкілля. Це абсолютно неприйнятно проголошувати європейський вектор розвитку України, а насправді блокувати ініціативи, які є необхідними для будь-якого попереднього відчутного прогресу в цьому напрямку. Вважаємо, що це питання важливо розглянути на 18му саміті Україна-ЄС та нагадати українській владі про екологічні зобов’язання України. Ми дуже сподіваємося, що українська влада нарешті зрозуміє, що без ефективних систем ОВД та СЕО, європейська Україна буде залишатися міфом.
Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина»
Бюро екологічних розслідувань
Всеукраїнська екологічна організація «Мама-86»
Екологічна група «Печеніги»
Молодіжне відділення Національного екологічного центру України