18 листопада 2024 року представники ЕПЛ долучилися до роботи Конференції ООН зі зміни клімату (надалі – СОР29), що цьогоріч відбувається у місті Баку, Азербайджан. Ця конференція є ключовою міжнародною подією у сфері клімату, де розглядаються як екологічні, так і політичні інтереси держав. Для України важливо продемонструвати активну участь у глобальній кліматичній політиці, сприяти зміцненню міжнародного партнерства та забезпеченню підтримки нашого суверенітету й кліматичних ініціатив.
Із позицією ЕПЛ щодо кліматичної політики та відбудови України у межах СОР29 можна ознайомитись за посиланням: http://surl.li/kfzcnw.
Так, представники ЕПЛ долучилися до зустрічі високого рівня щодо інвестування в людський розвиток заради кліматично стійкого майбутнього, який відкрив День людського розвитку, дітей і молоді, здоров’я та освіти в рамках конференції. Під час зустрічі мова йшла про запуск глобальної співпраці в межах Бакинської ініціативи людського розвитку для стійкості до зміни клімату. Ця ініціатива покликати забезпечити стимулювання інвестицій в освіту, розвиток навичок, захист здоров’я та благополуччя населення, зокрема для дітей та молоді та підвищення екологічної свідомості через стандарти освіти. Крім того, було підписано Бакинські керівні принципи COP29 щодо людського розвитку для стійкості до зміни клімату. Принципи, викладені в документі, відображають підхід до вирішення проблем кліматичних впливів і особливо підкреслюють важливість освіти. Захід відбувся під головуванням COP29 у партнерстві з Міністерством науки та освіти, а також міжнародними організаціями, такими як Азіатський банк розвитку, Зелений кліматичний фонд, Міжнародна організація праці (МОП), ЮНЕСКО, ЮНІСЕФ та ВООЗ.
На заході «Біоекономіка та агролісомеліорація – використання можливостей у Бразилії» у рамках COP29 обговорювалися можливості розвитку біоекономіки та агролісівництва в Бразилії. Основна увага приділялася підходам до збереження біорізноманіття, сталому управлінню природними ресурсами та ролі цих секторів у боротьбі зі зміною клімату. Втім, досі яскраво прослідковується сировинний підхід цієї держави до довкілля, в тому числі в ході ведення сільського господарства та управління лісовими ресурсами. Видається, що певні позиції Бразилії мають бути переглянуті, особливо враховуючи той факт, що саме Ріо-де-Жанейро прийматиме наступну Конференцію ООН зі зміни клімату – СОР30.
Захід “Радіація та зміна клімату: нові виклики”, організований Державною агенцією з регулювання ядерної та радіологічної діяльності Міністерства надзвичайних ситуацій Азербайджану, був присвячений новим викликам, пов’язаним із впливом радіації на зміну клімату. Учасники обговорювали ризики, інноваційні підходи до їх пом’якшення та необхідність міжнародної співпраці у цій сфері. Особливо актуальними ці виклики є зараз для України, коли наші атомні електростанції систематично піддаються воєнним впливам з боку агресора – Російської Федерації.
У павільйоні Великої Британії проводилась презентація “ Google, ми сьогодні горимо?”, до якої долучились і представники ЕПЛ. В ході презентації було проведено демонстрації та моделювання інструментів Google на базі штучного інтелекту, які вже застосовувалися у пілотних проєктах для вирішення кліматичних викликів. Програма події охопила три ключові напрямки: планування міської інфраструктури, відстеження лісових пожеж, прогнозування паводків. В ході заходу було показано, як цифрові інструменти допомагають у розробці стратегій охолодження міських територій, удосконаленні сповіщень про надзвичайні ситуації та ефективному використанні ресурсів для ліквідації наслідків катастроф. Під час демонстрації учасники отримали змогу ознайомитись із реальними справами використання цих розробок, зокрема у Великій Британії. Захід підкреслив роль цифрових технологій у підвищенні ефективності управління кліматичними ризиками. Із записом онлайн частини заходу можна ознайомитись за посиланням: http://surl.li/pwaama.
Також представники ЕПЛ долучилися до традиційної зустрічі в українському павільйоні між перемовниками з української сторони на СОР29 і громадськістю. В межах цієї зустрічі мова йшла, зокрема про пріоритетні питання для України в межах перемовин держав на платформі СОР29, перспективи домовленостей щодо кліматичних фінансів, адаптації до зміни клімату та мітігації, виконання статті 6 Паризької угоди. Мова йшла про діяльність уповноважених органів щодо забезпечення екологічної безпеки, виклики, принципові позиції та нові фокуси у міждержавних кліматичних перемовинах. Важливо, що попри всі виклики, що постають зараз перед нашою державою – Україна прагне досягнення цілей Паризької угоди.
Робота СОР29 продовжується, ЕПЛ долучатиметься до цієї роботи та намагатиметься сприяти просуванню екологічних ініціатив, ідей захисту довкілля та забезпеченню врахування прав людини у глобальній кліматичній політиці.