Члени команди ЕПЛ взяли участь у роботі міжнародної конференція високого рівня «Зелене відновлення України», яка проходила 28 листопада – 1 грудня 2023 р. у Вільнюсі і яка поєднала політичний сегмент з бізнес-сегментом та широкою громадськістю для визначення основних напрямків розвитку екологічної політики та законодавства та їхнього використання в практичній площині .
Відкривав конференцію Президент Литви Гітанас Науседа, який говорив про демократію в Україні та важливість її підтримки з боку країн ЄС. Це дуже знаковий сигнал від керівника держави про те, що демократичні цінності та принципи мають бути визначальними у процесах відбудови країни і що заяви від українського громадянського суспільства про важливість прозорості, підзвітності, доступу до інформації та громадської залученості в процесах відбудови є актуальними як ніколи. Україна рухається на шляху інтеграції до ЄС і це також означає високі стандарти екологічної безпеки і демократичність процесів прийняття екологічно важливих рішень. ЄС і зокрема Литва допомагають з розбудовою демократичних інституцій і підтримують активну участь громадян у процесах міського планування та прийняття екологічно важливих рішень.
Президент наголосив на вражаючих масштабах екологічної шкоди, яку завдає війна, згадав катастрофічні руйнування, спричинені підривом Каховської ГЕС, і підкреслив, що за таких умов Україні дуже потрібна міжнародна допомога і підтримка. В цьому ключі Президент згадав про фінансові інструменти підтримки України і, зокрема, про механізм фінансової підтримки України Ukraine Facility для надання Україні 50 мільярдів євро на період до 2027 р.
Дуже важливо, що Президент Науседа наголосив на важливості інноваційної реалізації ключових екологічних реформ, зокрема щодо запровадження принципів циркулярної економіки, належного управління відходами, низьковуглецевого виробництва та ін. Дуже оптимістично звучала впевненість Президента в тому, що Україна досягне швидкого прогресу і розвитку відновлюваної енергетики. Литва вже змогла відмовитися від російських енергоносіїв і рухається дуже швидко в напрямку розвитку альтернативної енергетики і готова надати всіляку необхідну допомогу Україні для досягнення такого ж прогресу, зокрема через надання технічного оснащення для розвитку зеленої енергетики.
На завершення Президент Науседа висловив впевненість в тому, що коли війна завершиться, Україна буде лідером зеленого відновлення, яке стане яскравим зразком успіху, а Литва завжди буде поруч, щоб допомогти.
Єврокомісар з питань довкілля Віргініус Сінкевічус розпочав з того, що Україна і ЄС мають спільне майбутнє і це вселяє нам надію. Воєнні злочини в Україні є найбільшим жахом сучасної епохи, але ми маємо своїми думками виходити за межі цієї трагедії і думати про майбутнє. ЄС і Литва зокрема, Європейська комісія виявляють незмінну підтримку Україні, а євроінтеграція України є повернення України до її європейського дому. Проте для цього повернення потрібні ресурси і дії і тому ця конференція, зокрема, покликана створити можливість для учасників поділитися своїми знаннями, досвідом, щоб зрозуміти масштаб завданої шкоди і об’єм ресурсів, які необхідні, щоб відновити усе втрачене і пошкоджене. В цьому сенсі знову ж допомога ЄС є ключовою і зокрема фінансовий механізм Ukraine Facility. Також Віргініус Сінкевічус згадав про програму Bauhaus, спрямовану на забезпечення швидкого будівництва екологічного житла у відповідності до принципів Європейського зеленого курсу. Важливими є також програми LIFE і Горизонт, які спрямовані на кліматично нейтральне міське будівництво і відновлення. Пан Віргініус зазначив, що одним із завдань конференції є налагодження ширших зв’язків між українським бізнесом та європейськими інституціями. Україна та ЄС тісно співпрацюють і будуть робити це і після перемоги.
Міністр захисту довкілля України Руслан Стрілець також наголосив на готовності європейських партнерів допомогти нам рухатися від подолання руїни до розвитку і для цього не потрібна чекати до кінця війни, а робити це вже зараз. Міністр наголосив, що відбудова має бути зеленою і відповідати принципу «Відбудувати краще, ніж було». Наводилися статистичні дані щодо кількості запланованих проєктів відбудови, зокрема щодо будівництва потужностей з переробки відходів. Також були згадані ключові законодавчі ініціативи, які є в процесі розробки, як то рамковий кліматичний закон, закон про обіг озоноруйнівної рідини та ін.
Міністр захисту довкілля Литви Сімонас Гентвілас почав свій виступ з висловлення захоплення мужності та сміливості українців і назва три передумови успіху України:
Підтримка міжнародної спільноти.
Добре скоординована міжнародна допомога.
Відданість українського народу.
Пан Міністр зазначив, що окрім програми Ukraine Facility багато інших донорів та міжнародних фінансових інституцій мають вкладати кошти в українську справу. Лише Литва вклала у військову та гуманітарну допомогу Україні 1 мільярд Євро. Була згадана необхідність забезпечити чіткість пріоритетів, прозорість та нульову толерантність до корупції, а також робота над екологічним законодавством в Україні, яка продовжується для транспонування європейських норм в українське законодавство. Литва має урядову програму, спрямовану на розробку високих стандартів будівництва та дизайну, і вже ініційовано декілька проєктів з Україною, зокрема з меріями міст Буча і Бородянка. Окрім того, литовська асоціація управління відходами вже допомагає декільком українським містам будувати потужності з переробки відходів.
У подальших дискусіях заступник керівника відділу Генерального директорату з питань сусідства та переговорів щодо розширення ЄС наголосив на важливості підтримки євроінтеграційних зусиль України, також згадав нові фінансові інструменти і, що важливо, зазначив про необхідність проведення реформ у тих секторах, в яких плануються найбільші інвестиції. Єврокомісія надає і готова надавати кредити для муніципалітетів, технічну допомогу, консультативну допомогу органам влади. Дуже важливо, що було зазначено про необхідність розглядати екологічні реформи як наскрізні для інших секторів, скажімо для енергетики.
Флоріка Фінт-Хлоєр, керівник Генерального директорату Європейської комісії з питань довкілля, підсумувала багато сказаного вище, але як юрист за освітою наголосила на важливості забезпечення верховенства права для захисту довкілля, доступe до правосуддя і визначила реформу системи судочинства як одну з ключових.
На панельних дискусіях голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко говорив про важливість зеленої відбудови у відповідності до європейських стандартів та швидкий рух в напрямку членства ЄС. Європейська політика є нашим дороговказом. Пан Бондаренко визначив основні три напрямки роботи для забезпечення умов для зеленої відбудови та окреслив досягнення і необхідні подальші кроки:
- Зелена трансформація.
- Кліматична політика.
- Кругова економіка.
Говорячи про прогрес екологічних реформ в Україні, приведення політики та законодавства у відповідність до вимог європейських стандартів, Олег Бондаренко визнав, що поки досягнення не такі великі, але потрібно продовжувати роботу в заданому напрямку для створення бази для справжнього зеленого повоєнного відновлення України. Представники ЄС цілковито погоджувалися з необхідністю прискорення реформ в Україні і ще раз задекларували готовність надавати всіляку підтримку і допомогу.
Представник Програми ООН з питань довкілля дуже всебічно і глибоко висвітлив увесь спектр екологічних проблем, з якими зіткнулася Україна через війну, але також зазначив, що криза – це завжди певна можливість. Криза, створена війною, створює можливості для зеленої відбудови, яка має базуватися на результатах наукових досліджень. Вкрай важливо досліджувати, вивчати шкоду, завдану довкіллю, оскільки це безпосередньо впливає на життя людини. Саме врахування потенційних ризиків від забрудненого довкілля дозволить мінімізувати ці негативні впливи у процесі відбудови. До прикладу, школа, яка буде збудована біля нагромадження азбесту буде вбивати школярів, не відразу, але все ж вбиватиме.
Велика частина конференції була присвячена висвітленню та обговоренню досвіду відбудови уражених війною громад. Представники органів місцевого самоврядування, голови міст, які зазнали великих руйнувань і вже зараз працюють над питаннями відновлення та розвитку у відповідності до екологічних тенденцій , ділилися досвідом успішних ініціатив, труднощами та планами на майбутнє.
Окрема сесія була присвячена програмі LIFE та обговоренню можливостей, які вона відкриває, зокрема у сфері відбудови України. Символічно, що під час першого дня конференції була підписана угода першого проєкту LIFE для України, який спрямований на збереження біорізноманіття. Ще одна сесія була присвячена презентаціям та обговоренню вже реалізованих проєктів LIFE в європейських країнах.
Економічний сегмент конференції відкривав єврокомісар з питань довкілля Віргініус Сінкевічус, який будучи економістом за освітою, вважає економіку і довкілля двома частинками свого серця і вважає, що вони можуть і мають розвиватися у синергії.
Конференція зібрала широке коло представників різних видів бізнесу, включаючи архітектуру та містобудування, електроніку, технічні інновації, енергетику, поводження з відходами, консалтинг та ін., які є важливими для процесів відновлення. Презентації, консультації, індивідуальні зустрічі мали на меті висвітлити найспішніший досвід в різних галузях, а також сформування нові бізнес контакти. Були також організовані поїздки на підприємство з переробки пластику та очисні споруди для вивчення досвіду, який актуальний для України.
Загалом очевидною є потреба більше говорити про важливість наскрізності екологічної складової у всіх сферах життя та розвивати розуміння серед бізнесу та влади, що майбутнє за зеленими підходами, зеленими технологіями, і дотримання європейських стандартів не лише сприяє покращенню екологічної ситуації, але також є шляхом ефективного планування бізнесу, зменшення фінансових витрат та ефективнішої роботи.