Морські ссавці – це група водних і напівводних ссавців, що постійно або тимчасово мешкають у морській воді, або залежать від неї для отримання їжі1. До морських ссавців відносять ластоногих (тюлені, морські леви, морські котики, моржі), китоподібних (кити, дельфіни, морські свині), сирен (дюгонь, ламантини), морських видр і білих ведмедів2. Від цих тварин залежать рівновага морських екосистем, кількість риби і навіть зміна клімату3.
Окрім природних ризиків, морським ссавцям загрожують і ті, які зумовлені діяльністю людини: це офіційний промисел, забруднення морських вод, потрапляння у риболовецькі сіті, браконьєрство, вилов для використання в дельфінаріях та океанаріумах, антропогенні зміни клімату, шумове забруднення вод суднами, військові випробування тощо.
Здається, що моря і дельфіни, білуги, кити, морські котики, білі ведмеді далеко, і ця проблема є віддаленою від нас. Та насправді, кожен з нас може вплинути на збереження цих видів. До того ж в Чорному і Азовському морях мешкають три види китоподібних (дельфіни афаліна та білобочка й морська свиня азовка), а тюлень-монах вважається зниклим видом, через людську діяльність. Саме тому нагадуємо4 про декілька найпростіших способів охорони морських ссавців, яких може дотримуватись кожен незалежно від місцезнаходження.
- Спосіб «нероблення».
Хоча експлуатація червонокнижних морських ссавців заборонена5, в Україні діє 20 дельфінаріїв6. Бізнес цей є популярним і прибутковим, тварин виловлюють знову і знову для експлуатації. Тривалість життя дельфінів у неволі скорочується з 25-30 до 3-7 років, аналогічно страждають морські леви, морські котики, морські свині. Окремі з них не приживаються взагалі та гинуть. Звичайно, що з таким незаконним бізнесом мала б боротися влада. Та винні не тільки недієва система контролю чи недоліки законодавства, але й ті, хто відвідують такі заклади – попит породжує пропозицію. А тому, щоб вберегти морських ссавців від потрапляння в неволю – просто не відвідуйте дельфінарії та інші заклади, які експлуатують тварин. Не вживайте продукції, яка містить м’ясо та інші частини морських ссавців. До цього переліку варто також додати плавці акул та м’ясо черепах. Хоча вони і не є морськими ссавцями, але щороку тисячами гинуть через вживання їх в їжу та використання в інших сферах.
- Відсортуй сміття – збережи кита.
Можливо у це важко повірити та сортування сміття і попередження його утворення впливає на довкілля набагато більше, і в набагато ширшому масштабі, аніж багато-хто міг собі подумати. Морські води переповнені мікрочастинками пластику та сміттям, які потрапляють в організм риб, птахів, морських ссавців, і спричиняють їхню загибель. Крім того, через пластик під загрозою зникнення перебувають 700 видів морських тварин7. Скорочуючи використання продуктів в пластиковій упаковці та зменшуючи обсяги пластикового сміття, ми попереджаємо його потрапляння у річки, моря та океанічні води і, як наслідок, зберігаємо від загибелі морських ссавців та інші види тварин.
- Активні дії.
А хто готовий на більш активніші дії – запрошуємо стати волонтером ЕПЛ чи студентом клінічної програми ЕПЛ та долучитися до зоозахисного руху країни і боротьби у правовому полі за збереження морських ссавців. Нагальними питаннями в Україні є захист морських ссавців від прилову в риболовецькі сітки, зменшення забруднення річок та морів, боротьба з інвазивними видами в Чорному і Азовському морях, заборона використання морських ссавців в дельфінаріях та їх закриття.
Наші контакти:
Куць Наталія, юрисконсульт, аналітик ЕПЛ
Катерина Полянська, еколог ЕПЛ
+380 32 225 76 82; office@epl.org.ua
3 Продукти життєдіяльності китів впливають на ріст та кількість водоростей і рослинного планктону, які вбирають вуглекисний газ і зберігають його на дні океанів https://upliftconnect.com/whales-change-climate/
4 http://epl.org.ua/announces/mizhnarodnyj-den-zahystu-morskyh-ssavtsiv-3-najprostishi-sposoby-zberezhennya-tsyh-vydiv/
5 Ст. 19 ЗУ «Про Червону книгу України», https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3055-14