Акція “Україна – не сміттєвий полігон!” відбулася у вівторок, 26 березня. Активісти продемонстрували справжній смітник перед Міністерством екології та природних ресурсів України і показали: країна щороку тоне у 12 млн т сміття.
Учасники акції на інстальованій карті України зімітували найбільші полігони на прикладі Львова, Києва та Харкова та розказали про недієвість реформи природоохоронного контролю в Україні.
На акцію прийшли близько 20 фотокореспондентв, журналістів з телеканалів інших ЗМІ.
Олена Кравченко, директор МБО «Екологія-Право-Людина», розповідає, що Україна тоне в смітті. Колись квітуча земля перетворена на суцільний полігон різного виду відходів. Так, за офіційними даними в Україні за 2018 рік (без урахування даних АР Крим та м. Севастополь) утворилось майже 54 млн м3 побутових відходів, або понад 9 млн тонн, які захоронюються на 6 тис. сміттєзвалищ і полігонів загальною площею понад 9 тис. га. І це тільки офіційна статистика. Можемо спокійно множити офіційні цифри як мінімум на 2, щоб отримати більш правдиву картину з побутовими відходами. Не краща ситуація і з небезпечними. Країна швидким темпом рухається до сміттєвого колапсу. І допомогти його вирішити може перший пакет проектів законів впро управління відходами, який потонув у бюрократії міністерства. Потонула і в бюрократичній системі Мінприроди така необхідна реформа з еклогічного контролю, яка невеликою групою з одного юриста пишеться під очільника Мінприроди з метою створення квазіінспекції з усіх існуючих інспекцій під прямим керівництвом власне міністра. Така концепція реформи міняє вивіску, втім не міняє корупційну складову. Ні для кого не секрет, що екоінспектори використовують свої повноваження як тиск на бізнес та як спосіб отримання хабарів. Що робить із цим Мінприроди? Наділяє інспекторів вогнепальною зброєю. Це призведе до ще більшого свавілля з боку інспекторів та залякування бізнесу. Тож ми вимагаємо відкликання проекту закону про Державну природоохоронну службу та спільне напрацювання проекту закону, який забезпечить створення прозорого, незалежного дієвого екоконтролю, який дасть змогу охороняти довкілля і не тиснути на бізнес.
Катерина Норенко, аналітик та еколог МБО “Екологія-Право-Людина”, а також альпініст, з льодорубом провела екскурсію по сміттєвих “горах” на карті України. Вона розповіла, що у всіх сміттєзвалищ є спільні проблеми, і замість закривати по черзі кожен полігон, можна все вирішити стратегічно одним кроком. Для цього потрібно доопрацювати нарешті необхідні законопроекти та запровадити дієвий природоохоронний контроль.
Любов Колосовська, голова руху «Батарейки, здавайтеся» додає: «У 2019 році ми добровільно об’єднали 4 імпортерів і 2 торгові мережі, щоб збір та переробка батарейок оплачувались із доходів від продажів, як у Європі. Але це лише 1 % всіх батарейок, які викидаються в Україні. Для маштабних результатів ми вимагаємо прийняти закон, який зробить модель розширеної відповідальності виробника обов’язковою для всіх компаній в Україні».
Остап Єднак, народний депутат України, наголосив, що парламент вже декілька років чекає на законопроект про відходи. Його відсутність гальмує розвиток інфраструктури поводження з відходами та реалізації стратегії.
Вимоги активістів до Міністерства:
доопрацювати законопроект про управління відходами та подати його до Верховної Ради України
забезпечити законодавче регулювання управління побутовими відходами відповідно до нових підходів поданого законопроекту
доопрацювати та подати до Верховної Ради України законопроекти про відходи електричного та електронного обладнання, батарейки, батареї і акумулятори
прискорити розробку та оприлюднення інших законопроектів у сфері відходів
відкликати законопроект «Про державну природоохоронну службу»
Додаткова інформація: В Україні 33 тис сміттєзвалищ, що отруюють життя жителям сусідніх сіл та міст. Мінприроди та Мінрегіону гальмуюють розробку та ухвалення законопроектів, які усунуть проблему сміттєзвалищ. Міністерства стримують ініціативи громадськості, бізнесу, органів місцевого самоврядування щодо реформування галузі Законопроекти про управління відходами, про відходи електричного та електронного обладнання, про батарейки, батареї і акумулятори не є пріоритетами Мінприроди, Мінрегіону чи Верховної Ради.
Разом із цим, реформа, яку розпочало Мінприроди, змінює екологічний контроль лише на поверхні. По своїй суті Держекоінспекція залишається такою ж корумпованою та недієвою.
Додаткові запитання: Олена Кравченко, okravchenko@epl.org.ua,
032 225 76 82.