НПП “Білобережжя Святослава” розташований на Кінбурнській косі на території Очаківського та Березанського районів Миколаївської області. Площа парку складає 35 223,15 га. РЛП “Кінбурнська коса” майже повністю входить до складу НПП, за виключенням декількох ділянок.
Рис. 1 Територія НПП “Білобережжя Святослава”
Парк є територією Смарагдової мережі України, його акваторія частково має статус водно-болотного угіддя міжнародного значення “Ягорлицька затока”, територія парку є місцем зростання рідкісних видів рослин, середовищем існування тварин, занесених до Червоної книги України, територією важливою для птахів.
НПП повністю окупований з 2022 року, доступ на територію для проведення досліджень на місці неможливий, отримання даних можливе дистанційними методами.
Рис. 2 Територія парку на карті воєнних дій Deep State
Основними типами впливу на екосистеми національного природного парку є.
Пожежі внаслідок ведення бойових дій.
Проїзд важкої техніки.
Наслідками підриву греблі Каховської ГЕС та затоплення територій був промив плавнів, підйом води. Станом на зараз гідрологічний режим відновився, однак через пожежі та промив територій зменшилася кількість рослинності та мортмаси, яка була середовищем існування для водоплавних птахів.
Ведення бойових дій, обстріли, утворення вирв, шумове забруднення.
Забруднення території вибухонебезпечними предметами.
Неможливість здійснення природоохоронного менеджменту адміністрацією та співробітниками парку. Відсутність звʼязку з територією.
Загибель тваринного і рослинного світу. Вкотре вигоріло орхідне поле.
За допомогою сервісу NASA FIRMS нами відстежувалося виникнення термоточок загорянь на території НПП щоденно з 1 січня по 11 липня 2024 року. Протягом цього періоду відмічено 38 днів із загоряннями, загалом 72 пожежі. Ситуація сильно ускладнюється через погодні умови та відсутність опадів й постійні обстріли. Пожежі є головним фактором впливу на екосистеми парку. Горять ліси, саги. Ситуація дуже складна, одночасно може відбуватися 5-7 пожеж. Співробітники парку постійно відстежують ситуацію.
Рис. 3 Точки загорянь станом на 11 липня 2024 року.
Протягом всього періоду війни впливу пожеж зазнала більша частина території НПП. Співробітниками парку було за даними космічних знімків зроблено карту вигорілих ділянок протягом 2022-2023 років, а також розроблено методику ідентифікації та обрахунку територій, які зазнали пошкоджень. На деяких ділянках пожежі відбувалися повторно.
Рис. 4 Вигорілі ділянки НПП “Білобережжя Святослава” за даними співробітника парку Євгенія Касіянова.
За фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine. Зміст публікації не обов’язково збігається з їхньою позицією.