ЕПЛ неодноразово висвітлювало проблеми рубок в старовікових дубових лісах Цуманській Пущі.
Нагадаємо, протягом 2016-2018 років в межах Ківерцівського НПП «Цуманська Пуща», було зрубано суцільними рубками 15 старовікових (віком більше 150 років) ділянок дубових лісів. І не менше 20 таких ділянок постраждали від вибіркових рубок, які подекуди, нагадували більше суцільні.
В грудні 2017 – січні 2018 санітарні рубки були проведені навіть в межах заповідного урочища «Цуманська Пуща», яке входить до складу НПП. Хоча, згідно статті 30 Закону України «Про природно-заповідний фонд», в цій категорії об’єктів заборонені всі види рубок, в тому числі санітарні.
«Вибіркова» рубка в старому дубовому лісів «Цуманської Пущі»
Протягом тривалого часу ЕПЛ безуспішно намагалось отримати офіційні коментарі адміністрації НПП щодо вищезгаданих рубок. Нас дивувало, чому адміністрація НПП «Цуманська Пуща» не робить жодних кроків для збереження старовікових лісів?
І в лютому ми нарешті отримати відповідь! Виявляється, адміністрація «Цуманської Пущі» не тільки знала про заплановані рубки ще за півроку до їх проведення, але й погодило їх!
Зокрема, у відповідь на офіційний запит ЕПЛ до Управління екології та природних ресурсів Волинської ОДА, був надісланий лист від адміністрації НПП від 21 серпня 2017 щодо проведення рубок в межах заповідного урочища «Цуманська Пуща».
Аналогічну позицію висловила адміністрація парку і у відповіді на лист ЕПЛ 20 лютого 2018 року.
Саме так повинен виглядати ідеальний заповідний ліс на думку адміністрації Ківерцівського НПП «Цуманська Пуща»
Окремо варто відмітити безграмотність та непрофесіоналізм адміністрації НПП. Зокрема, вони вважають що створення Ківерцівського НПП «Цуманська Пуща» автоматично скасовує всі заповідні об’єкти, які були включені до його складу.
Хочемо нагадати адміністрації парку, що Закон України «Про природно-заповідний фонд» чітко визначає порядок скасування об’єктів ПЗФ – для цього потрібно прийняття рішення органу, який цей об’єкт створював. Наприклад, аналогічне заповідне урочище «Литовський Бір» в межах НПП «Гетьманський» на Сумщині було скасовано Сумською обласною радою в 2015 році саме через те, що статус заповідного урочища не дозволяв проводити санітарні рубки в малоцінних штучних середньовікових лісах.
А 21 лютого факт порушення законодавства при проведенні рубок в заповідному урочищі «Цуманська Пуща» визнали як лісівники, так і управління екології та природних ресурсів Волинської ОДА.
Також адміністрація парку виправдовує бездіяльність своєї служби охорони тим, що парк не має встановлених меж та має невирішені земельні питання.
Хоча, як показує приклад інших установ, при наявності бажання працювати та ловити порушників це не є проблемою.
Зокрема, невирішені земельні питання, не заважають службі охорони НПП «Слобожанський» та НПП «Нижньодністровський» ловити порушників та оформляти відповідні протоколи. В цьому можна пересвідчитись проаналізувавши реєстр судових рішень – наприклад http://reyestr.court.gov.ua/Review/72365813 та http://reyestr.court.gov.ua/Review/47947154
Також нагадаємо, що 16 лютого відбулось засідання Науково-технічної ради Ківерцівського НПП «Цуманська Пуща», на якому розглядались проекти лімітів на проведення рубок в межах парку. По інформації ЕПЛ, мова йшла про обсяги близько 80 000 кубометрів і адміністрація НПП погодила ці рубки.
Тому виникає питання – навіщо утримувати за кошти платників в керівництві «Цуманської Пущі» людей, які досі живуть радянськими стереотипами про охорону природи і вважають що «ліс повинен бути чистим», «старі дерева вже виконали свою функцію, треба їх вирубати та посадити новий ліс»? На нашу думку, справжні «шкідники лісу » – це не комахи, а керівництво Ківерцівського НПП «Цуманська Пуща»!
Старі дубові ліси «Цуманської Пущі» після проведення рубок.
Тому ЕПЛ звертається до Міністерства екології та природних ресурсів України з вимогою звільнити з займаної посади директора Ківерцівського НПП «Цуманська Пуща» Ігоря Квача та не погоджувати жодні ліміти на рубки в дубових та вільхових лісах в межах Ківерцівського НПП «Цуманська Пуща».
За додатковою інформацією звертайтеся до:
Тєстов Петро, аналітик ЕПЛ
email: office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com
тел.: (032) 255 76 82