2024 рік став для Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» особливим періодом, наповненим новими викликами та важливими здобутками.
Повномасштабне вторгнення та триваюча війна спонукають громадянське суспільство України до висловлення активної позиції як на національному, так і на міжнародному рівнях. Важливо, щоб голос екологічно свідомої громадськості, яка працює над збереженням механізмів верховенства права, законності, забезпеченням реалізації прав людини, захисту довкілля, над підтримкою євроінтеграційного курсу України та пошуком шляхів компенсації шкоди, завданої довкіллю, був почутий і врахований.
Члени команди ЕПЛ долучились до близько 30 національних та міжнародних заходів, щоб привернути увагу до екологічних проблем, ініціювати системні зміни та підтримати Україну у боротьбі за екологічну справедливість на міжнародній арені.
Серед цих заходів були як міжнародні події, так і зустрічі на національному рівні, які можна поділити за напрямками:
Притягнення агресора до відповідальності за шкоду, завдану довкіллю (питання екоциду, воєнних злочинів проти довкілля, відшкодування завданих збитків)
У цій частині варто згадати про Міжнародну робочу зустріч з обговорення подальших дій із активізації прокурорів МКС до розслідування військових злочинів, що руйнують довкілля України (http://surl.li/zlcwsw), засідання робочої групи у складі екологічних НУО та Офісу Генерального прокурора України (http://surl.li/iztkmv), обговорення із юристами та екологами ELAW критеріїв екоциду (http://surl.li/tlladi), конференцію у Посольстві Сполучених Штатів Америки в Україні з питань воєнних злочинів проти України (http://surl.li/liajkx), зустріч із академічними колами Бразилії з питань екоциду в Україні (http://surl.li/fnhoyr), візит українських правозахисників у Південну Америку в цілях встановлення двосторонніх контактів та адвокатування підтримки притягнення росії до відповідальності за шкоду Україні (http://surl.li/nvcnza, http://surl.li/tvgqpp, http://surl.li/tqaifz, http://surl.li/wagruj, http://surl.li/cukiyn, http://surl.li/jrovhv), організований ЕПЛ та Міндовкілля пресбрифінг у межах СОР 29 “Агресія росії проти України: екоцид для довкілля та клімату як наслідок війни” (http://surl.li/huiztt), додатковий захід організований ЕПЛ та «Зеленою хвилею» у межах СОР29 (http://surl.li/rpkque), адвокаційну поїздку до глобального центру правосуддя м. Гааги (http://surl.li/nlzdfg).
Вплив війни на довкілля та стандарти зеленого відновлення України
Одним із заходів, присвячених цьому питанню, стала організована ЕПЛ пресконференція “Річниця катастрофи на Каховській ГЕС: експериментальні рішення уряду, зміни в екосистемах та нові сценарії розвитку” (http://surl.li/bqjigi), міжнародний форум «United for Nature. Agenda for Ukraine» (http://surl.li/hpxkpy), конференція з відновлення в Берліні (URC 2024) «Об’єднані для захисту. Об’єднані для відновлення. Разом сильніші» (http://surl.li/ecunyn), публічна дискусія під назвою «Ключі до врахування стану довкілля у програмах і планах відновлення» (http://surl.li/badtxo).
Довкіллєві реформи та євроінтеграція України
У контексті адвокатування здійснення довкіллєвих реформ та євроінтеграційних процесів України слід згадати про адвокаційну поїздку до Брюсселя з метою активізувати українське питання на політичних та експертних дискусійних майданчиках (http://surl.li/navexy), виїзні слухання Комітету Верховної Ради України з екологічної політики та природокористування, які відбувалися напередодні роз’яснювальної сесії за розділом 27 «Довкілля і зміна клімату» в рамках переговорного процесу про членство України в ЄС і були присвячені обговоренню стратегічного плану реформування законодавства України з питань довкілля й клімату як частини переговорної рамки про членство нашої країни в ЄС (http://surl.li/vxzwfi) та фестиваль екології та кіно (http://surl.li/boeoap).
Налагодження партнерства та обмін досвідом задля активізації українського питання
Серед заходів у межах цього напрямку варто виокремити річну зустріч Всесвітнього альянсу юристів громадського інтересу (http://surl.li/aenlio), конференцію, присвячену 50-річчю Європейського екологічного бюро (http://surl.li/jisief), ґадвокаційний тур до Стокгольма (http://surl.li/dioqyu, http://surl.li/ywhxou) та навчальну поїздку до Чеської Республіки для представників зацікавлених сторін з органів місцевого самоврядування та організацій громадянського суспільства (http://surl.li/bfnhzh).
Робота з молоддю
У межах цього напрямку було проведено низку зустрічей із студентами, як із України, так і з інших держав. Так, було проведено зустрічі із студентами Інституту права, психології та інноваційної освіти НУ “Львівська політехніка” (http://surl.li/wrmolq), зі студентами з Чилійського університету (Universidad de Chile) та університету Гамбургу (University of Hamburg), які є учасниками програми Кліматичні закони в міжнародному контексті (Climate Law in International Context (CLIC)) (http://surl.li/cslrch) та представниками Навчально-наукового юридичного інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника (http://surl.li/togvle).
Таким чином, у 2024 році ми можемо з впевненістю сказати, що команда провела масштабну адвокаційну кампанію, яка охопила ключові напрямки екологічної політики. Організація активно працювала над питанням притягнення агресора до відповідальності за екоцид і воєнні злочини проти довкілля. Завдяки численним заходам, таким як зустрічі з міжнародними прокурорами, адвокаційні тури та дискусії з академічними колами, вдалося домогтися включення екологічних злочинів до порядку денного обговорень на міжнародному рівні.
Важливим пластом роботи була участь у розробці стандартів зеленого відновлення України, враховуючи вплив війни на екосистеми. Участь у таких заходах, як конференція з відновлення в Берліні та дискусії щодо врахування стану довкілля у планах відновлення, покликані сприяти формуванню ефективної стратегії збереження природи в умовах війни та повоєнного періоду.
Ми продовжили просувати реформи у сфері охорони довкілля в контексті євроінтеграції, налагоджували партнерства через участь у міжнародних форумах, конференціях і заходах для молоді, яка стане активним учасником екологічних змін.
Ми переконані, що системна робота, спрямована на екологічну справедливість, може впливати на глобальну політику та формувати шлях сталого розвитку для України.