Представниця ЕПЛ Ольга Мелень-Забрамна та радник ОПУ Максим Попов виступили із вебінаром для студентів та викладачів юридичного факультету Університету Сан-Паулу, в межах серії тематичних вебінарів, які організовуються International Relations Institute (IRI) університету Сан-Паулу.
Виступи правників торкнулися визначення екоциду, випадків вчинення екоциду під час війни, труднощів в правоохоронних органів по розслідуванню випадків екоциду та перспектив відповідальності агресора за вчинення екоциду на національному та міжнародному рівні.
Доповідачі розповіли найбільші приклади екоциду, що вчинила РФ під час війни: це і знищенні нафтобази, і підрив Каховської ГЕС, і пожежі в національних парках, замінування заповідних територій, а також роз’яснили, які труднощі виникають під час розслідування органами прокуратури цих злочинів та труднощі кваліфікації цих злочинів за чинним Кримінальним кодексом України.
Аудиторія, яка складалася і з професорів, і зі студентів, була зацікавлена, в теоретичних аспектах екоциду, а студентів цікавили можливості притягнення РФ як держави за злочини проти довкілля на міжнародному рівні. Також студентів цікавило, як можна покращити дотримання принципів та норм міжнародного гуманітарного права у війні проти України та у подібних конфліктах у майбутньому.
Також представник Офісу ГПУ Максим Попов наголосив, що в Україні створюється дуже корисна синергія зусиль громадськості та правоохоронних органів у притягненні агресора до відповідальності за злочини проти довкілля. Така співпраця є дуже важливою, адже перед нами стоїть завдання привернути увагу до збитків довкіллю під час цієї війни для включення їх до мандату міжнародних судових органів, таких як Міжнародний кримінальний суд.
Дуже сподіваємося, що така фахова дискусія щодо злочину екоциду та нищення довкілля під час воєнних дій буде слугувати фундаментом та стимулом для покращення міжнародно-правового регулювання відповідальності за вчинення злочину екоциду та реформування міжнародної системи органів для стримування та справедливого і ефективного правосуддя над порушниками за порушення норм міжнародного гуманітарного права під час воєн у майбутньому.