Для Генеральної прокуратури України, як і для місцевих прокуратур поширеною є практика не розглядати скарги по суті, а пересилати їх в орган, діяльність чи рішення якого фізична або юридична особа оскаржує. Це порушує вимоги частини 4 статті 7 Закону України «Про звернення громадян», яка містить пряму заборону направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються. Зважаючи на систематичність недотримання Генпрокуратурою вказаної заборони, ЕПЛ у 2008 році оскаржила незаконне пересилання та неналежний розгляд однієї із скарг у Львівський окружний адміністративний суд.
Приводом для звернення в суд стало те, що Генпрокуратура не розглянула по суті порушенні у скарзі питання та незаконно переслала скаргу у Нацекоінвестагентство – центральний орган виконавчої влади у сфері зміни клімату, дії якого ми оскаржували. Зокрема, у відповідь на скаргу ЕПЛ Генпрокуратура зазначила 2 речення: «Направляю для розгляду звернення виконавчого директора МБО «Екологія-Право-Людина» щодо неналежного розгляду попереднього звернення службовими особами агентства та з інших питань. Про результати перевірки та вжиті заходи прошу повідомити автора звернення у встановлений законом строк».
Детальнішу інформацію про судову справу можна отримати тут: (http://epl.org.ua/pravo/uchast-gromadskosti/spravi/bezdijalnist-generalnoji-prokuraturi-u-rozgljadi-skarg-epl-pro-uchast-gromadskosti-u-komentuvanni-proektiv-normativno-pravovikh-aktiv/).
Звертаємо увагу, що 09 лютого 2010 року судом першої інстанції прийнято Постанову, якою визнано протиправною бездіяльність Генпрокуратури щодо розгляду скарги МБО «Екологія-Право-Людина» № 89 від 07.05.2009 року та зобов’язано Генпрокуратуру розглянути скаргу по суті і повідомити ЕПЛ про результати такого розгляду. Втім рішення не набрало законної сили, оскільки Генпрокуратура подала апеляційну скаргу у Львівський апеляційний адміністративний суд.
На призначення до розгляду справи апеляційним судом довелось чекати більше 4 років. Врешті, 17 жовтня 2013 року відбувся судовий розгляд справи, за результатами якого Львівський апеляційний адміністративний суд прийняв рішення про відмову у задоволенні апеляційної скарги Генпрокуратури та про залишення в силі рішення суду першої інстанції.
Таким чином, суди першої та апеляційної інстанції прийшли до аналогічного висновку щодо незаконності пересилання скарги Генпрокуратурою у орган, на який ЕПЛ скаржилась.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили з моменту проголошення рішення апеляційного суду та є обов’язковим до виконання Відповідачем незалежно від того, чи буде подана ним касаційна скарга. Отож, очікуємо на добровільне виконання Генпрокуратурою рішення суду першої інстанції, а саме розгляд скарги ЕПЛ на дії Агентства по суті.
Відповідно до частини 1 статті 255 КАСУ, постанова, яка набрала законної сили, є обов’язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Наталія Городецька,
Юрисконсульт 1-ої категорії ЕПЛ
Тел.: (032) 225 – 76-82
Email: office@epl.org.ua: n.horodetska@epl.org.ua