Доля архівів державних управлінь охорони навколишнього природного середовища в областях залишається невизначеною. Такого висновку дійшли експерти МБО «Екологія – Право – Людина» (ЕПЛ) під час дослідження наслідків адміністративної для довкілля України.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 р. № 159 «Про ліквідацію територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища» 17 травня 2013 року в Україні припинили існування обласні управління Міністерства екології та природних ресурсів України. Відповідно до Закону № 5456-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів, в тому числі на місцевому рівні», після ліквідації територіальних органів Мінприроди, їхні повноваження передаються спеціально створеним підрозділам обласних державних адміністрацій. В результаті прийняття цього закону створено умови, коли територіальні органи Мінприроди більше не виконують жодних функцій згідно законодавству і не мають жодних повноважень. І дійсно, відповідно до Постанови Кабміну від 15.05.2013 № 338 «Про збільшення граничної чисельності працівників обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій» та з метою забезпечення передачі повноважень від територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища, обласним Київській та Севастопольській міським державних адміністраціям збільшено граничну чисельність працівників для утворення структурних підрозділів екології та природних ресурсів.
«Проте, жоден законодавчий акт не говорить, куди мають подітись архіви матеріалів щодо дозвільних документів, місць складування відходів, територій природно-заповідного фонду та інших напрямків роботи колишніх держуправлінь, – розповідає виконавчий директор ЕПЛ Олена Кравченко. – Раніше ці матеріали хоч і знаходилися в окремих обласних держуправліннях, але перебували у структурі одного міністерства. Тепер ці матеріли, в найгіршому випадку, пропадуть чи будуть розпорошені в різних адміністраціях, а в найкращому – будуть передані в обласні архіви, якщо для цього знайдуться кошти. Для передачі, приміром, архіву ДУОНПС у Львівській області в Львівський обласний державний архів коштів не знайшлося.»
«Сьогодні в Україні існує більше 7000 територій природно-заповідного фонду. Загалом їх площа становить біля 7 % від площі України. Всі матеріали щодо цих територій донедавна зберігались в обласних управліннях Мінприроди і тільки в них. Дана інформація відсутня в Інтернеті, бібліотеках і в будь-яких інших доступних пересічним українцям, місцях. – додає Олексій Василюк.
ЕПЛ звернулись до Львівської ОДА з проханням прояснити ситуацію з долею таких архівів на Львівщині. Листом від 20.01.2014 №33/0/11-14 Львівська ОДА повідомила, що Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Львівській області не передано документацію, створену і отриману в процесі діяльності Держуправління, до державного архіву. Причиною цьому є відсутність фінансування процесу ліквідації Держуправління.
Експерти ЕПЛ продовжують з’ясовувати долю обласних екологічних архівів та аналіз проведеної адмінреформи в галузі, що стосується охорони довкілля. З подальшими результатами свого дослідження ЕПЛ ознайомить всіх зацікавлених найближчим часом.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Олена Кравченко, email: okravchenko@epl.org.ua
Наталія Проць, nataliprots@gmail.com
Олексій Василюк, vasyliuk@gmail.com
ДОВІДКА:
1.Реформа державного управління в Україні у 2009-2012 роках почалася з прийняття Указу Президента України від 9 грудня 2010 р. № 1085 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади». 16 жовтня 2012 р. Верховна Рада України прийняла закон № 5456-VI “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації повноважень органів виконавчої влади у сфері екології та природних ресурсів, у тому числі на місцевому рівні”. Відповідно до цього закону з чинних законів Україні, що стосуються функцій територіальних підрозділів Міністерства екології та природних ресурсів України, всі формулювання, дотичні до органів Мінприроди в областях замінені на нові, дотичні до неіснуючих на той час профільних департаментів обласних державних адміністрацій. В результаті Кабінет Міністрів України скасував підрозділи Мінприроди постановою від 13 березня 2013 р. № 159 «Про ліквідацію територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища» і створив умови для появи нових, близьких за функціями органів при облдержадмінстраціях (Постанова від 15 травня 2013 р. № 338 «Про збільшення граничної чисельності працівників обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій»).
2. Дослідження ЕПЛ проводить за підтримки програми «Громадянське суспільство та належне врядування» Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту ««Адміністративна реформа у сфері охорони довкілля: наслідки та шляхи покращення».
Мета програми – сприяти участі об’єднань громадян у здійсненні моніторингу діяльності органів публічної влади, захисті й лобіюванні спільних інтересів різних соціальних груп, а також забезпечувати їхнє залучення до процесу вдосконалення та впровадження нормативно-правових актів на загальнодержавному й місцевому рівнях.
www.irf.ua
Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) заснована у 1994 році з метою надання допомоги у захисті екологічних прав фізичним та юридичним особам, захисту довкілля в інтересах суспільства, сприяння розвитку природоохоронної справи, екологічної освіти, науки та культури.
www.epl.org.ua