Сьогодні, 19 листопада 2025 року під час головного сегмента 8-ї сесії Наради Сторін Оргуської конвенції були попередньо ухвалені усі рішення цієї сесії Наради Сторін включно із рішенням про дотримання Сторонами своїх зобов’язань за конвенцією. Завтра вони будуть офіційно схвалені під час Сегменту високого рівня делегатами із відповідними мандатами.
Серед таких рішень і рішення по Україні, що стосується угод про розподіл продукції (далі – УРП). Нагадаємо, у 2021 році Нарада Сторін Оргуської конвенції, розглянувши справу МБО «Екологія-Право-Людина», схвалила висновки Комітету з дотримання Оргуської конвенції про порушення Україною положень Конвенції, які стосуються усіх трьох стовпів конвенції – доступу до інформації, участі громадськості в процесі прийняття рішень та доступу до правосуддя. Сторони у 2021 році також підтримали такі рекомендації для України, зокрема вжити необхідних законодавчих, регуляторних, адміністративних або інших заходів для забезпечення того, щоб:
(a) з урахуванням будь-яких виключень відповідно до статті 4 (3) та (4) Конвенції, тексти УРП надавалися в повному обсязі представникам громадськості на запит;
(b) участь громадськості, яка відповідає вимогам статті 6 Конвенції, здійснювалася щодо проектів УРП до їх затвердження, на ранній стадії, коли можливості вибору залишаються відкритими та може відбутися ефективна участь громадськості;
(c) неурядові екологічні організації вважалися такими, що мають право брати участь у процедурах судового перегляду рішень ;
(e) були впроваджені належні та ефективні засоби правового захисту для забезпечення оперативного виконання судових рішень щодо розкриття екологічної інформації.
На жаль, протягом міжсесійного періоду, Україні не вдалося виконати жодну із рекомендацій. Враховуючи екстраординарні обставини, в яких живе і працює сьогодні Україна, Нарада Сторін вирішила надати Україні більше часу для їхнього виконання. Зокрема, Нарада Сторін рекомендує Україні продовжити працювати над окресленою проблематикою, узгодивши такі кроки і графік:
(a) подати Комітету до 1 липня 2026 року план дій, включаючи графік, щодо виконання рекомендацій, викладених раніше;
(b) надати Комітету до 1 жовтня 2027 року та 1 жовтня 2028 року детальні звіти про вжиті заходи та досягнуті результати виконання плану дій та вищезазначених рекомендацій;
(c) надавати таку додаткову інформацію, яку Комітет може запросити між вищезазначеними датами звітності, щоб допомогти Комітету розглянути прогрес України у виконанні вищезазначених рекомендацій;
(d) брати участь (особисто або віртуально) у засіданнях Комітету, на яких розглядатиметься прогрес України у виконанні вищезазначених рекомендацій.
МБО «Екологія-Право-Людина» безумовно розчарована відсутністю прогресу в цьому питання, але все ж сподівається, що наступний міжсесійний період буде більш продуктивним.
4 листопада 2025 року Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України оприлюднило для громадського обговорення проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів щодо вирішення питань, які стосуються виконання рішення VII/8r сьомої сесії Наради Сторін Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (Орхуської Конвенції)».
Запропоновані у плані заходи включають розробку законопроєкту про внесення змін до низки законів України, а також ряд адміністративних заходів, належне виконання яких може забезпечити повне виконання відповідних рекомендацій. Тим не менше, диявол, як завжди, ховається в деталях, і тому на цьому етапі МБО «Екологія-Право-Людина» може лише побажати уряду продовжувати працювати у цьому напрямку та пообіцяти всеосяжну підтримку у формулюванні відповідних положень законодавчих актів. При цьому ми також хочемо запевнити громадянське суспільство, що МБО «Екологія-Право-Людина» буде прискіпливо слідкувати за процесом виконання заходів, передбачених у плані, надаючи Комітету з дотримання альтернативну позицію щодо достатності дій уряди для забезпечення повного і реального виконання рекомендацій.
_______________________________________________________________________________________________________________________
Ця новина була підготовлена в рамках проєкту «Підтримка діяльності Української національної платформи ФГС СхП у 2025-2026 р.», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї новини є виключною відповідальністю МБО «Екологія-Право-Людина» і не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу чи Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.
Українська національна платформа Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (http://eap-csf.org.ua/) – це мережа з понад 150 громадських організацій України, що відстоює українські інтереси в рамках Східного партнерства. Платформа є частиною Форуму громадянського суспільства Східного партнерства (ФГС СхП).
Форум громадянського суспільства Східного партнерства (https://eap-csf.eu/) – унікальна багаторівнева регіональна платформа громадянського суспільства, спрямована на просування європейської інтеграції, сприяння реформам та демократичним перетворенням у шести країнах Східного партнерства – Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Молдові та Україні. Будучи громадським елементом СхП, ФГС СхП намагається посилити громадянське суспільство у регіоні, підвищити рівень плюралізму у публічному дискурсі та політиці шляхом сприяння демократії участі та фундаментальних свобод. ФГС СхП – це позапартійна доброчесна неурядова організація.




