За даними соціологічного дослідження, проведеного МБО «Екологія – Право – Людина» та Київським міжнародним інститутом соціології у листопаді – грудні 2018 року1, більше ніж три чверті опитаних (79%) згодні з твердженням про те, що як окрема людина вони можуть відігравати роль у захисті навколишнього середовища в Україні, при цьому 44% – «повністю згодні», 35% – «скоріше згодні». Лише 16% опитаних не погодились із цим твердженням. Цікаво, що картина є практично однаковою для Заходу, Центру та Півдня країни.
У кожному із цих регіонів частка тих, хто погоджується із твердженням про можливість відігравати роль у захисті довкілля, близька до загальноукраїнського показника (і коливається в межах 78-81%). Однак у Східному регіоні відносно менше повністю згідних з цим твердженням і відносно більше скоріше згідних з ним.
Скажіть, будь ласка, якою мірою Ви згодні або не згодні з кожним із наступних тверджень : «Як окрема людина, Ви можете відігравати роль у захисті навколишнього середовища в Україні».
Натомість, лише приблизно третина опитаних брали активну громадську участь у питаннях збереження довкілля. Найчастіше це була участь у толоках, екологічних проектах, а також у громадських слуханнях щодо будівництва нових об’єктів та місцевих екологічних проблем.
Найпоширенішими формами громадської участі у збереженні довкілля є участь у толоках, екологічних проектах (19%), участь у громадських слуханнях щодо будівництва нових об’єктів, локальних екологічних проблем (10%), участь у акціях протесту екологічного спрямування (8%). По 5% опитаних сказали, що надавали коментарі до проекту стратегії, плану чи програми, зверталися до органів державної влади із запитом на екологічну інформацію, зверталися до органів влади із зверненням з питань захисту довкілля. По 1% опитаних докладалися фінансово до вирішення місцевих екологічних проблем, створювали чи поширювали контент екологічного спрямування у ЗМІ чи соціальних мережах, або ж є членами/волонтерами громадської організації екологічного спрямування. При цьому 59% опитаних не робили нічого з запропонованого списку, а 7% не визначились з відповіддю.
Громадяни ЄС беруть активну участь у питаннях збереження довкілля. Чи робили Ви щось із наступного? (% серед усіх респондентів, N=2034) |
У регіональному розрізі мешканці Південного регіону значно рідше за інших вказували, що брали участь у громадських слуханнях, акціях протесту екологічного спрямування, надавали коментарі до проекту стратегії, плану чи програми. Також вони рідше (2%) казали, що зверталися до органів державної влади із запитом, якщо порівнювати з Центральним регіоном (8%), і рідше (2%) казали про звернення до органів влади з петицією, відкритим листом, якщо порівнювати з Центральним і Західним регіонами (по 6%). Жителі Півдня (22%) і Заходу (26%) частіше брали участь у толоках та екопроектах порівняно з жителями Центру (16%) та Сходу (7%). У той же час, три чверті жителів Східного регіону не робили нічого з зазначеного, тоді як у Південному регіоні нічого не робили 63%, у Центральному – 55%, у Західному – 53%.
+380 32 225 76 82
1 Опитування проводилося Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина». У рамках дослідження було проведено 2034 інтерв’ю з респондентами, які проживають у 110 населених пунктах України. Питання взято з опитувальника міжнародного проекту порівняльних досліджень Євробарометр (Спеціальний випуск).