Представниця МБО “Екологія-Право-Людина” протягом 13-15 листопада брала участь у “Bridge Forum”, який відбувся у Празі.
Захід фокусувався на створенні простору для налагодження зв’язків між міжнародними організаціями, донорами, так і на темах про “Українське громадянське суспільство та медіа під час війни”, “Свідчення та документування війни”, “Антикорупційні громадські організації: Специфіка роботи під час війни”.
Тема першого дня – “Українське громадянське суспільство та медіа у часи війни”, складалась із таких блоків:
Громадянське суспільство під час війни: нові стратегії та майбутні виклики
Україна є домівкою для потужного та впливового громадянського суспільства, яке впродовж тривалого часу захищає демократію та верховенство права. Після повномасштабного вторгнення рф українські ОГС посилили свою діяльність і стали ключовими гравцями, які допомагають Україні долати виклики воєнного часу.
Продискутували про нові інструменти та методології громадського сектору для реагування на щораз більші постійні загрози та щодо ефективного захисту активістів на окупованих територіях, а також щодо того, чи ромадянське суспільство спроможне просувати внутрішні реформи із демократизаціі і про те, чи міжнародні донори та організації можуть допомогти громадянському суспільству України залишатися міцним та згуртованим у ці складні часи, адже це досить складне питання.
- Журналістика під час війни: внутрішні виклики та міжнародне висвітлення
Озвучили, що за даними Українського інституту масової інформації, із початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, росіяни вбили 63 журналісти та чимало медіапрацівників отримали поранення з моменту повномасштабного вторгнення рф в Україну. Багато місцевих репортерів перетворилися на воєнних кореспондентів, часто без належної підготовки із безпеки, обладнання та фінансування і як наслідок, вони стикаються щодня із викликами, а також із змінами у медіасекторі в умовах війни.
Зрештою, обговорили, що в епоху дезінформації на чому варто зосередитися українським медійникам: на міжнародній реакції на неправдиві наративи чи на формуванні наративів солідарності з Україною на міжнародній арені?
Останній блок цього дня був присвячений нетворкінгу, адже це вагомий рушій для створення мережі контактів, за допомогою яких максимально швидко та ефективно вирішуються будь-які виклики, завдання.
Тема другого дня – “Свідчення та документування війни” складалась із таких блоків:
- Свідчення та документування війни
Минув 21 місяць від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну. Увесь цей час громадянське суспільство інтенсивно документувало російські воєнні злочини в Україні. Попри те, що третій сектор має великий досвід документування війни з 2014 року, активістам довелося адаптуватися до кардинальних змін на фронті та у цивільному житті. Тому еволюціонували їхні підходи та вони постали перед викликами у документуванні воєнних злочинів зараз. Тому як і міжнародні донори так і партнерські організації мають допомагати у документуванні воєнних злочинів та притягненні винних до відповідальності, адже це стосується колективної безпеки.
- Протидія індоктринації та мілітаризації молоді на окупованих територіях
Як неодноразово заявляли окупаційні чиновники у Кремлі, рф намагається сформувати “російську ідентичність” в українських дітях, які залишилися на окупованих рф українських територіях. Російська держава працює над досягненням цієї мети за допомогою спеціальних таборів для “перевиховання” українських дітей. Ці табори були створені в окупованому Криму, на окупованих із 2022 року територіях та у росії. Це призвело до виникнення викликів, які існують у документуванні індоктринації та мілітаризації молоді на окупованих територіях. Зрештою, обмінювались думками про те, як міжнародні партнери та громадськість може допомогти у вирішенні цієї проблеми?
- Освіта під прицілом – документування нападів на навчальні заклади
Під час війни цивільна інфраструктура, включно з навчальними закладами, стала постійною мішенню російських атак у спробі знищити українську культуру та освіту. Право на освіту в Україні є фундаментальним правом людини, яке постійно піддається нападам.
Тож, важливо фіксувати злочини проти освіти, оскільки це тягне за собою наслідки у короткостроковій і довгостроковій перспективі. Звичайно важливо, щоб міжнародна спільнота та місцева влада могла співпрацювати для забезпечення права на освіту під час війни.
- Криза цивільних заручників
За оцінками Медійної ініціативи за права людини, понад 3 500 українських цивільних осіб наразі утримуються рф у заручниках.
Всупереч серйозності цього питання, наявні механізми безпечного повернення цих цивільних осіб видаються неефективними і жодна міжнародна інституція не може належним чином розв’язаати цю проблему.
Значущо залучати громадянське суспільство для документування випадків захоплення цивільних заручників і варто використовувати для мобілізації міжнародні зусиля для вирішення цієї кризи та повернення заручників.
Тема третього дня – “Антикорупційні громадські організації: Специфіка роботи під час війни” складалась із таких блоків:
- Доступ до інформації та публічних даних під час війни
Право громадян на отримання своєчасної та достовірної інформації визнається не лише міжнародними актами, а й законодавством України. Однак певні обмеження цього права можуть бути встановлені у період дії воєнного стану.
Проговорювали, чи актуально визначити, де проходить межа між правом на інформацію та національною безпекою?
- Репутаційні загрози для громадянського суспільства та ЗМІ, які пишуть про корупцію під час війни
Боротьба з корупцією під час війни так само важлива, як і захист України від російського вторгнення. Однак дехто вважає, що публікація негативної інформації про представників влади, які перебувають на службі є небезпечною для репутації уряду та єдності українського народу.
Продискутвали щодо того, хто ті люди, які проривають завісу корупції: герої чи зрадники? Як корупція впливає на ведення війни? Чи запровадила Україна політичну відповідальність для фігурантів корупційних скандалів?
- Інструменти місцевого економічного розвитку у контексті боротьби з корупцією та відновлення України
З моменту оголошення воєнного стану виконавча влада на всій території України була розділена між військовою адміністрацією та органами місцевого самоврядування. Ця ситуація порушує питання розподілу повноважень між цими двома гравцями. Тому постали критичні виклики для системи місцевого самоврядування, яку визначила українська державна влада.
Не залишили поза увагою питання децентралізації в Україні, яка вважається життєво важливим запобіжником для боротьби з корупцією під час відбудови країни.
- Дотримання дедлайнів під час війни: як відключення електроенергії, нестабільність та війна впливають на щоденну роботу ОГС
На війні багато речей є непередбачуваними – авіаудари, безпека співробітників та їхніх родин, відключення електроенергії та відсутність мобільного зв’язку. Це лише частина невизначеності із якою зіткнувся кожен в Україні. Примхи та непередбачуваність цієї війни не оминули й медіа.
Виробничий цикл медіа суворо прив’язаний до регулярного виходу в ефір і базується на дотриманні дедлайнів, війна кардинально вплинула на це.
- Адаптація ОГС до реалій війни: волонтерство, притягнення агресора до відповідальності та планування відновлення України
Через війну, розв’язану рф в Україні, багато громадських організацій скоригували свою роботу, щоб підтримати військові зусилля та допомогти Україні на шляху до перемоги.
На цьому заході зосередили увагу на те, як українські антикорупційні аналітичні центри працюють над новими темами, такими як глобальне реагування на порушення прав людини, як ОГС працюють над усуненням корупційних ризиків під час війни та післявоєнної відбудови в Україні.
Отож, незважаючи на те, що війна триває, ми не є самотні у своїх починаннях щодо реалізації відбудови України. Весь світ з нами!!!