Станом на сьогодні триває процедура оцінки впливу на довкілля (ОВД) будівництва енергоблоків № 3 і 4 на Хмельницькій атомній електростанції1. 25 лютого 2019 року був останнім днем, коли будь-хто, у рамках громадського обговорення, міг надати коментарі до Звіту з ОВД будівництва енергоблоків на ХАЕС. До Звіту свої пропозиції та зауваження надала також і ЕПЛ, детальніше з якими можна ознайомитися тут. Окрім того, в рамках цієї процедури ОВД проводяться транскордонні консультації із Австрією, Польщею та Білоруссю, позиція яких також повинна бути врахована під час прийняття рішення про спорудження нових енергоблоків на ХАЕС.
Метою проведення ОВД виступає оцінка планованої діяльності з точки зору її потенційного впливу на довкілля та здоров’я людей. Для того, щоб ця оцінка враховувала усі фактори, ст. 6 ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля» визначено перелік інформації, яка повинна бути зазначена у Звіті з ОВД за наслідками проведення різноманітних досліджень. Водночас, у звіті з ОВД будівництва енергоблоків № 3, 4 на ХАЕС відсутня значна частина необхідної інформації, що не дозволить провести повну оцінку впливу планованої діяльності на довкілля та людей. На нашу точку зору, це не дозволяє прийняти обґрунтоване рішення про допустимість чи недопустимість такої діяльності.
Зокрема, до кінця не відомо, яке саме обладнання (і тип реактора) буде використано для будівництва енергоблоків, від технічної характеристики якого залежить вплив на довкілля2, як впливатиме діяльність енергоблоків на водні об’єкти і яким чином буде знижуватись температура у ставку-охолоджувачі після охолодження енергоблоків, та який це матиме вплив на довкілля. Крім того, на сьогодні залишається незрозумілим, наскільки безпечним і виправданим є використання існуючих бетонних конструкцій для добудови енергоблоків, і чи можливо їх використовувати для будівництва енергоблоків третього покоління. Питання виникають і щодо подальшої долі відпрацьованого ядерного палива, радіоактивних стоків та інших відходів від діяльності енергоблоків. (детальніше – див. Зауваження ЕПЛ).
Якщо ж розглядати проблему ширше, будівництво нових енергоблоків не відповідає міжнародним кліматичним зобов’язанням України, яка має усі можливості для розвитку відновлювальних джерел енергії, які є значно безпечнішими для довкілля і людей. Побудова ж нових енергоблоків, які мають 30-річний термін експлуатації, надовго пов’яже енергетику України з атомною промисловістю.
Наступне слово – за Мінприроди України, яке повинне провести аналіз звіту з ОВД, звіту про громадське обговорення. Сподіваємося, громадськість та іноземні держави надали достатньо коментарів для висвітлення своєї позиції, а Мінприроди якісно та безсторонньо оцінить вплив планованої діяльності по будівництву енергоблоків на ХАЕС на довкілля та прийме об’єктивне рішення про можливість видачі висновку, допустимість чи недопустимість планованої діяльності.
Нагадаємо, що плани добудувати нові блоки на ХАЕС в уряду були вже давно: у 2012 році було прийнято рішення про добудову енергоблоків, яке ЕПЛ оскаржувала у судовому порядку (з інформацією про судові процеси можна ознайомитися тут). Проте через війну із Росією, яка мала кредитувати та надавати свої реактори, вони так і не були реалізовані.
Минулого року за добудову ХАЕС взялася чеська компанія Шкода, проте при затвердженні ТЕО добудови Кабінетом Міністрів України вирішено змінити фірму через її російські зв’язки. Однак, у звіті з ОВД і надалі фігурує реактор ВВЕР-1000 компанії Шкода.
Ще у 2013 році Австрійське Міністерство сільського, лісового господарства, довкілля та управління водними ресурсами підготувало досить критичні зауваження щодо матеріалів ТЕО добудови блоків 3 та 4 на ХАЕС, з яким можна ознайомитися тут.
Наші контакти:
Ольга Мелень-Забрамна, керівник юридичного відділу ЕПЛ
Наталія Куць, юрисконсульт, аналітик ЕПЛ
+380 32 225 76 82, office@epl.org.ua