21 травня в Окружному апеляційному суді міста Києва мала слухатись справа щодо захисту заборони використання пестицидів та агрохімікатів до запровадження належного контролю.
Суддя Качур І. А. вже другий раз не може взяти участі у справі, через що розгляд справи по суті відкладається. Причому – неявка двічі позивача має наслідком залишення позову без розгляду. Які наслідки двічі неявки судді на судове засідання? У 2017 році проти цього судді вже відкривалось дисциплінарне провадження через затягування розгляду справи1. Таку скаргу буде подано і тепер.
Нагадаємо, що використання токсичних речовин для обробки сільськогосподарських рослин регламентується Законом України “Про пестициди і агрохімікати”2.
Крім закону є низка підзаконних нормативно-правових актів, серед яких є Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві3. Зокрема, ці правила направлені на захист людей, які працюють із пестицидами. Про небезпеку роботи із пестицидами свідчать заборони, встановлені правилами:
– не дозволяється перевозити пестициди та протруєне насіння разом із біологічними засобами захисту рослин, харчовими і кормовими продуктами та іншими вантажами, а також із людьми, не дозволяється використовувати для зберігання продуктів, фуражу, води тощо тару від мінеральних добрив, навіть після її знешкодження (знезаражування). – тара з-під мінеральних добрив утилізується згідно з вимогами природоохоронного законодавства, у машинах, які застосовуються для роботи з пестицидами, усі з’єднання магістралей переміщення пестицидів (фланці, затички, штуцери, ніпелі, люки тощо) повинні мати ущільнювальні прокладки.
– працівники мають використовувати відповідний спецодяг, спецвзуття та засоби індивідуального захисту органів дихання та зору.
– не дозволяється готувати розчини пестицидів безпосередньо в полі без засобів механізації. Працівникам заборонено підніматися на або спускатися з машин під час їх руху. Робота із токсичними пестицидами вимагає скороченої тривалості робочого дня та добре провітрюваного приміщення.
Поширеною є думка, що пестициди не здатні накопичуватися в організмі та в різних продуктах. Але це не зовсім так.
Відповідно до інформації Управління фітосанітарної безпеки за нагромадженням в організмі розрізняють 4 групи речовин: надкумулятивні – коефіцієнт кумуляції (Кк) (співвідношення сумарної дохи за багаторазового введення, що спричиняє загибель 50 % тварин, до дози, що спричиняє в 50 % випадків загибель тварин за одноразового введення) менше 1, виражена кумуляція Кк 1-3, помірна – Кк 3-5, слабковиражена Кк – понад 54.
За ступенем стійкості пестициди поділяються на дуже стійкі – період розпаду до нетоксичних речовин понад 2 роки, стійкі – від 0,5 до 2 років, помірно стійкі – від 1 до 6 місяців, малостійкі – у межах місяця5.
Якщо звернутися до Food and Agricultural Organization (FAO)6, що є спеціалізованим агентством ООН, то можна знайти багато їхніх досліджень про персистентність пестицидів.
Наприклад, відомо, що пестициди можуть досить довго залишатися в продуктах харчування і не розкладатися. Зокрема, аналітичних зразках7 інсектицид хлорфенапір та його метаболітити (коди метаболітів – CL303268 і CL322250) дуже добре зберігаються в рослинних продуктах. Тралопірил (CL303268) був стабільний до 12 місяців у винограді та рисі, щонайменше 14 місяців у яблуках та сухій квасолі, та щонайменше 15 місяців у сухих плодах сої. Метаболіт CL322250 зберігався у сухій сої до 12 місяців8.
Абамектин у ягодах малини та ожини може зберігатися близько трьох років (щонайменше 978 днів)9.
Бентозон залишається у нирках навіть після 305 дня та печінці після 316 замороженого зберігання. В інших тваринних частинах, зокрема молоці, сметані, м’ясі та жировій тканині, бентазон був стабільний щонайменше 120 днів10.
Дослідження European Food and Safety Authority свідчать, що пестициди можуть також довгий час знаходитися і в ґрунті. Наприклад, діюча речовина ацетохлор, яка входить в Україні до складу понад 40 препаратів, має період піврозпаду при 20ºС від 4 до 20 днів в лабораторних умовах та 7-17 днів на полі11.
Вважається, що речовина повністю зникає після 5 періодів піврозпаду. Тобто, після застосування ацетохлору ґрунт буде чистим в звичайних умовах тільки якщо пройде від 35 до 85 днів. Частина ацетохлору перетворюється на різні види кислот (t-оксанілову кислоту, t-сульфінілоцтову кислоту, t-сульфонову кислоту та s-сульфонову кислоту). Їх персистентність у ґрунті є навіть вищою за ацетохлор. Наприклад, t-сульфінілоцтова кислота має період піврозпаду 75-112 днів при 20ºС. Тобто, чистим ґрунт стане тільки після 375-560 днів. Враховуючи те, що пестицидами обробляють поля від 6 до 11 разів на рік, то чистим такий ґрунт не стане ніколи.
За додатковою інформацією звертайтеся до:
Софія Шутяк, провідний юрисконсульт ЕПЛ
Email: s.shutiak@epl.org.ua; office@epl.org.ua
Тел.: 032 225 76 82
Катерина Норенко, аналітик ЕПЛ
Email kateryna.norenko@gmail.com; office@epl.org.ua
Тел.: 032 225 76 82
4 Управління фітосанітраної служби. Прогноз розвитку і поширення шкідливих організмів на території Харківської області та рекомендації щодо боротьби з ними у 2018 році. – Харків, 2018.
5 Там само
7 гомогенізовані продукти, що зберігалися при -18ºС
8 ст. 43 – Pesticide residues in food http://www.fao.org/3/CA2708EN/ca2708en.pdf
9 ст. 29 – Pesticide residues in food http://www.fao.org/3/CA2708EN/ca2708en.pdf
10 ст. 35 – Pesticide residues in food http://www.fao.org/3/CA2708EN/ca2708en.pdf
11 Conclusion regarding the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance. Acetochlor. https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2008.153r