Фауна України представлена багатою різноманітністю видів, в тому числі на території нашої країни живуть степові види тварин. В результаті розорювання степів та іншої антропогенної діяльності відбулось скорочення можливих місць існування для таких і важливим є збереження місць де ці тварини досі живуть. Одним із суттєвих факторів впливу на тварин є також воєнні дії.
Одним з таких видів є бабак степовий Marmota bobak (Muller, 1776). Раніше він вважався цінним мисливським видом і його активно добували на хутро та жир. Вказане в сукупності факторів призвело до того, що його чисельність стала різко скорочуватись.
В Україні знаходиться західний край ареалу бабака степового. Найбільша чисельність бабака знаходиться в Харківській та Луганській областях.. Окремі колонії, що виникли внаслідок реінтродукції виду в 20 столітті є в декількох областях України, в тому числі в Сумській. Так, в Роменському районі Сумської області, в 1987-1988 роках було двічі здійснено випуск цього виду. В 1987 році було випущено 20 особин відловлених в Луганській області та випущені поруч села Піски. В 1988 році було випущено там же 15 особин з Харківській області.
18.09.2001 року рішенням Сумської обласної ради місце проживання бабаків в цій місцевості було оголошено заказником. Зоологічний заказник місцевого значення «Байбачий» розташовується на околиці села Піски, Коржівського старостату Роменського району Сумської області. Його площа складає 9,6 га. Метою створення є збереження цінної природної території, ділянки зі степовою рослинністю, яка є місцем поселення двох реінтродукованих колоній бабаків.
У 2021 році бабак степовий занесений до Червоної книги України, оскільки стан популяції став критично низьким внаслідок багатьох факторів. За результатами дослідження доктора біологічних наук Токарського В.А., такими факторами є заростання місць існування високою травою та чагарником, фрагментація поселень, інбредна депресія, тиск хижаків, браконьєрство і просто винищення людиною.
Для дослідження сучасного стану популяції бабака в заказнику нами було здійснено польовий виїзд 25 листопада 2023 року. За його результатами на території орієнтовного розташування заказника було виявлено пошкодження ґрунтового покриву, що було зафіксовано на знімку.
Використовуючи знання отримані на курсі ЕПЛ «Ефективна охорона природи», нами було проведено аналіз території з використанням ГІС-технологій і встановлений проміжок часу, коли відбулось пошкодження.
Для подальшого аналізу було направлено запит до місцевих органів влади і отримано матеріали про створення заказника для порівняння розташування пошкодженої ділянки з місцем де розташовано заказник.
Наклавши супутниковий знімок на план розташування “Байбачого”, ми виявили, що пошкоджена територія повністю лежить в межах заказника.
Отриману інформацію було направлено до Державної екологічної інспекції в Сумській області. ДЕІ відреагувала на звернення і провела позапланову перевірку. За результатами перевірки встановлено, що на території зоологічного заказнику місцевого значення «Байбачий» площею 9,6 га розташованого на околиці с. Піски при обстеженні території виявлені траншеї, які мають ознаки інженерних (фортифікаційних) споруд. Візуально спостерігалося зняття ґрунтового покриву, що є порушенням статті 26 Закону України «Про природно заповідний фонд України», статті 461 Земельного кодексу України, положення про зоологічний заказник місцевого значення «Байбачий».
За результатами проведених Державною екологічною інспекцією у Сумській області заходів та опрацьованої інформації про виявлені факти порушень вимог чинного природоохоронного законодавства буде повідомлено правоохоронні органи для встановлення всіх обставин.
Ми щиро сподіваємось, що уповноважені органи належно відреагують на наші звернення і буде вжито усіх необхідних заходів в цілях збереження природи, зокрема, популяції бабака степового у межах зоологічного заказника місцевого значення «Байбачий».
Лариса Осипенко, учасниця курсу ЕПЛ «Ефективна охорона природи