21 травня 2019 року відбулось засідання Робочої групи щодо вдосконалення законодавства у сфері охорони атмосферного повітря. Порядок денний передбачав обговорення пропозицій щодо вдосконалення законодавства у сфері охорони атмосферного повітря та розгляд Концепції реєстру дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, підготовлені Ініціативною групою Save Dnipro.
Обговорення змін до законодавства підняло ряд наболілих проблем і ще раз показало формальний підхід до вирішення проблеми щодо забезпечення безпечного повітря. Адже закон визначає атмосферне повітря як життєво важливий компонент навколишнього природного середовища, який становить собою природну суміш газів, що знаходиться за межами жилих, виробничих та інших приміщень. Всесвітня організація охорони здоров’я давно б’є на сполох, зазначаючи, що незадовільний стан атмосферного повітря є причиною смертності значної кількості українців.
Серед піднятих проблем:
– незадовільна якість документів, які готуються для отримання дозволів на викиди, через відсутність знань, матеріально технічної бази у більшості проектних організацій, які є переліках1;
– і внутрішній так і зовнішній контроль за дозволами на викиди переважно не ведеться;
– відсутність контролю за всіма речовинами, що утворюють під час технологічних процесів на виробництві;
– відсутність постійного моніторингу за станом довкілля;
– достовірність фонових показників, які беруться до розрахунків викидів;
– доступ громадськості до технологій виробництва для можливості перевірки правильності дозвільних документів;
– відсутність повноважень органів місцевого самоврядування у контролі за атмосферним повітрям;
– відсутність планувальних заходів щодо зменшення забруднюючих речовин та покращення стану повітря.
Робоча група погодилась, що положення Закону України «Про атмосферне повітря» є наразі декларативними і потребують створення інструментів для їхнього запровадження на практиці.