З початком повномасштабної війни росії проти України доступ до деяких державних реєстрів закрили чи суттєво обмежили. Серед таких, зокрема: Реєстр лісорубних квитків, Єдиний реєстр з оцінки впливу на довкілля, Публічна кадастрова карта, Реєстр будівельної діяльності.
Функціонування вказаних реєстрів забезпечувало громадськості доступ до інформації про стан довкілля, до відомостей про прийняття органами влади екологічно-важливих рішень, давало змогу громадянському суспільству долучатись до прийняття рішень у сфері захисту довкілля, оцінювати ризики діяльності субʼєктів господарювання для життя, здоровʼя та збереження екосистем. Інформація, що міститься у цих реєстрах, дозволяла визначати пріоритети для збереження природних ресурсів, запобігання забрудненню і зменшення негативного впливу на здоров’я людей. Окрім того, громадськості необхідний доступ до таких реєстрів для здійснення контролю за виконанням законів у сфері охорони довкілля.
Тому, МБО “Екологія-Право-Людина” звернулась із зверненням до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини і просила вжити заходів парламентського контролю за дотриманням права на доступ до публічної інформації (права на доступ до інформації про стан довкілля) у звʼязку із закриттям доступу чи суттєвим обмеженням доступу громадськості до вказаних реєстрів, направити органам, відповідальним за доступ до цих реєстрів, акт реагування Уповноваженого про відновлення повноцінного доступу до них.
Наше звернення ґрунтується на порушенні шляхом закриття вказаних реєстрів положень Конституції України, Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (Оргуської Конвенції), Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Звертаємо Вашу увагу на те, що відповідно до Указу Президента, обмеженню в ході воєнного стану можуть підлягати конституційні права, свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30–34, 38, 39, 41–44, 53 Конституції України, йдеться у зверненні. Право на доступ до інформації про стан довкілля гарантовано статтею 50 Конституції України. Тобто, конституційне право на доступ до екологічної інформації не входить у перелік конституційних прав, свобод людини і громадянина, що можуть бути обмеженими у звʼязку із запровадженням правового режиму воєнного стану в Україні.
У період воєнного стану можуть обмежуватися деякі конституційні права і свободи людини і громадянина, але застосування таких обмежень є необовʼязковими, межі та обсяги обмеження прав і свобод мають бути пропорційними необхідності запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Інформація, що міститься у реєстрах, не стосується інтересів національної безпеки та територіальної цілісності держави. Переважна більшість відомостей, що містяться у них жодним чином не може бути використаною зі шкодою для національної безпеки та територіальній цілісності України. Обмеження доступу до таких значних обсягів екологічної інформації є непропорційним користі від такого обмеження вході запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Тому, на нашу думку, доцільно відновити доступ до реєстрів. Адже вони є передумовою для подолання корупційних ризиків, побудови демократичного суспільства, захисту довкілля, збереження життя та здоровʼя громадян, які зараз зазнають не лише прямого впливу воєнних дій, а й страждають від наслідків погіршення екологічної ситуації у державі.
На дане звернення MБO «Eкологія-Право-Людина» надійшла відповідь від Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, де повідомлено, що за результатами його розгляду відкрито провадження у вищевказаній справі про порушення прав і свобод людини і громадянина.
Відкриття Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини цієї справи є першим кроком на шляху до відновлення повноцінного доступу громадськості до Реєстру лісорубних квитків, Єдиного реєстру з оцінки впливу на довкілля, Публічної кадастрової карти, Реєстру будівельної діяльності. Щиро сподіваємось, що розгляд даної справи буде належним та справедливим.
Хочеться вірити, що Уповноважений Верховної Ради України з прав людини дійсно стоїть на варті захисту прав і свобод людини і громадянина, адже відкриття реєстрів сприятиме реалізації гарантованих прав громадян, захисту довкілля та розвитку демократичного суспільства в Україні.