По всій території України діє 20 дельфінаріїв1, які використовують морських ссавців заради розваги людей та отримання великих прибутків. З усіх тварин головними учасниками шоу є дельфіни афаліни, які занесені до Червоної книги України, охороняються міжнародним законодавством2 та походять із Чорного моря. Однак чорноморських дельфінів експлуатують не лише в Україні та її сусідів по морських кордонах. Так, за даними дослідження Whale and Dolphin Conservation Society3, протягом 1990-1997 років відбувався міжнародний продаж та експорт 43 дельфінів афалін для використання у розважальних заходах.
Згідно дослідження, афалін із Чорного моря експортували в Аргентину, Кіпр, Угорщину, Ізраїль, Мальту та Туреччину4. До прикладу, в Будапешт, Угорщина було переміщено 5 українських дельфінів (один з них помер під час транспортування, інший – через тиждень після прибуття). На початку 1990-х у Ізраїль було експортовано 12 чорноморських афалін ( 5 з них померло до 1996 року). У Мальту було експортовано 4 дельфінів у 1992 році (один з них помер через 5 місяців). Четверо дельфінів було імпортовано з України в Туреччину у 1995 році (їх було повернено назад протягом 4 місяців через неналежні умови утримання). У Аргентину протягом 1991-1993 років було імпортовано 14 дельфінів (2 з них померло одразу по прибутті в Аргентину в аеропорті Езейза, ще 7 померло протягом трьох років). Четверо афалін було експортовано у Кіпр у 1994 році (двоє з них померло протягом двох років)5.
Дослідження WDCS було проведене ще у 1998 році. Тому не виключено, що міжнародна, у тому числі незаконна, торгівля дельфінами афалінами триває і до тепер.
А ми нагадуємо, що використання дельфінів афалін з метою отримання прибутку заборонено законом, а експлуатація диких тварин в неволі чи не в усіх випадках супроводжується жорстоким поводженням. Будьте гуманними, не відвідуйте дельфінарії та інші заклади, де утримують тварин в неволі, не фінансуйте незаконну діяльність та жорстоке поводження з тваринами! Не ставайте причиною зникнення тварин!
Детальніше про кожен із згаданих випадків експорту, про те, як дельфіни поводили себе в неволі після їхнього переміщення та чому частина з них помирала – читайте у нашій наступній новині.
Наші контакти:
+380 32 225 76 82
Наталія Куць, юрисконсульт ЕПЛ
1 Скільки дельфінаріїв незаконно експлуатують дельфінів в Україні, ЕПЛ, http://epl.org.ua/announces/skilky-delfinariyiv-nezakonno-ekspluatuyut-delfiniv-v-ukrayini/
2Дельфіни: рідкісні види лише для України?, ЕПЛ, http://epl.org.ua/announces/delfiny-ridkisni-vydy-lyshe-dlya-ukrayiny/
3“The Dolphin Traders – An Investigation into the World-wide Trade and Export of Black Sea bottlenose dolphins (Tursiops truncatus) from the Ukraine and Russia, 1990 – 1997”, WDCS
4 Introduction, “The Dolphin Traders – An Investigation into the World-wide Trade and Export of Black Sea bottlenose dolphins (Tursiops truncatus) from the Ukraine and Russia, 1990 – 1997”, WDCS
5 Там само.