Після формування нового уряду у нової української влади з’явиться унікальна нагода комплексно підійти до вирішення багатьох питань, у тому числі – до вирішення екологічних проблем та реалізувати нарешті ключові реформи й прийняті ті законодавчі акти, які дозволять навести лад в сфері захисту довкілля, та зроблять українців здоровішими!
Зокрема, 91% наших співгромадян вважають, що екологічні проблеми безпосередньо впливають на їхнє повсякденне життя та здоров’я1. Однак, охорона довкілля, на жаль, досі залишається поза увагою багатьох політичних сил. А громадське експертне середовище і його потенціал залишається незатребуваним.
Катастрофічною є ситуація із поводженням з відходами: як твердими побутовими, так і небезпечними. Так, в Україні щороку утворюється більше 474 млн тонн відходів, з них 448 млн тонн – це небезпечні відходи. Це один із найбільших обсягів утворення небезпечних відходів серед 105 країн, які ведуть таку статистику. Проте в Україні відсутня інфраструктура, необхідне законодавство для безпечного поводження із небезпечними відходами.
26 млн тонн сміття щороку складають тверді побутові відходи і відходи сільського господарства.1 Невтішну ситуацію із ТПВ ви можете спостерігати щодня у багатьох містах. А дані Мінрегіону про 33 000 несанкціонованих сміттєзвалищ по Україні красномовно говорять самі за себе: наші відходи нас отруюють щодня і повсюди.
За останні 5 років прогрес в сфері реформ системи поводження з відходами був мінімальний: було розроблено та схвалено дороговказ для України в сфері відходів – Національну стратегію управління відходами, проте так необхідні ключові законодавчі акти в цій сфері так і не були прийняті.
Екологічна громадськість та свідомі громадяни очікують на нові європейські закони щодо поводження із муніципальними відходами, небезпечними відходами, відходами електричного та електронного обладнання, відходами упаковки, відходами батарей та батарейок, щодо захоронення відходів, щодо відходів видобувної промисловості. Без цих законодавчих актів та підзаконних актів європейська система поводження із відходами не запрацює в Україні, до України не прийдуть інвестиції та екологічно свідомий бізнес в сфері відходів.
Така бездіяльність шкодить і європейському майбутньому України, адже через гальмування процесу виконання Україною глави 6 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, недотримання термінів апроксимації відповідних Директив ЄС (додаток ХХХ) наша держава втрачає шанс на швидке членство в ЄС.
Нагальних реформ потребує горизонтальна сфера державного управління – це державний екологічний контроль. Сьогодні екологічний контроль є неоперативним, недієвим, переповненим корупційними ризиками та використовується для тиску на бізнес.
Представники громадськості неодноразово надавали профільному міністерству, парламенту детальні пропозиції, які дозволили б запровадити ефективну систему екологічного контролю в Україні:
Змінити мету та порядок здійснення контролю. Метою діяльності органу екоконтролю повинно бути не лише виявлення порушення і притягнення винних осіб до відповідальності, але й попередження заподіяння шкоди довкіллю, цьому сприятиме запровадження контролю за порядком видачі дозвільних документів. Порядок здійснення контролю повинен виключати отримання згоди на вжиття заходів контролю з боку вищих органів.
Створити незалежний орган екоконтролю. Орган екоконтролю повинен бути виведеним із підпорядкування Мінприроди. Територіальним органам екоінспекції треба діяти на рівні областей, районів та мати екоінспекторів на рівні органів місцевого самоврядування.
Посилити відповідальність у сфері охорони довкілля. Необхідно переглянути міру покарання та встановити відповідальність за ряд порушень. Також запровадити адміністративну відповідальність та заходи кримінально-правового характеру для юридичних осіб – за порушення природоохоронних норм
Екологічно свідома громадськість готова надати свою допомогу новому уряду та народним обранцям, щоб активізувати роботу для вирішення нагальних екологічних проблем і розпочати такі потрібні реформи, як мінімум, у сфері державного контролю та управління відходами.
Сьогодні в українців немає часу, щоб марнувати його на косметичні, непрофесійні реформи, адже на шальках терезів стоїть наше здоров’я та здоров’я майбутніх поколінь, а також – майбутнє планети Земля.
Команда ЕПЛ
1 https://www.usatoday.com/story/money/2019/07/12/canada-united-states-worlds-biggest-producers-of-waste/39534923/