03.02.2021 року Верховна Рада України прийняла у першому читанні проєкт закону “Про внесення змін до Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” щодо Генеральної схеми планування території України” (проєкт закону № 33371). За хорошими ініціативами щодо деталізації змісту та форми Генеральної схеми планування території України законопроєкт запроваджує і небезпечні ініціативи.
Проєктом передбачено внесення змін у ст. 1, 11 та 12 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Стурбованість викликають два моменти.
1. Вилучається ч. 2 статті 11 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», якою передбачалось, що містобудівна документація на державному рівні підлягає експертизі та стратегічній екологічній оцінці.
2. Зазначається про те, що ст. 12 переноситься у ст. 11, проте, по факту, чинні норми, які передбачають «За рішенням Кабінету Міністрів України розробляються схеми планування окремих частин території України: кількох областей, узбережжя Чорного та Азовського морів, гірських територій Карпат, територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших територій з підвищеним техногенним навантаженням чи ризиком виникнення надзвичайних ситуацій.» просто вилучається.
З 12 жовтня 2018 року в Україні працює нова процедура – стратегічна екологічна оцінка, яка детально прописана у Законі України «Про стратегічну екологічну оцінку». Стратегічна екологічна оцінка (СЕО) – процес, який повинен допомогти представникам органів влади, які приймають рішення, прийняти добре обґрунтоване рішення, яке базується на об’єктивній інформації отриманій від консультації з громадськістю та відповідальними державними органами. Результатом якісного проходження СЕО є гарантування права на безпечне для життя та здоров’я довкілля. Основною відмінністю СЕО від ОВД є необхідність обов’язкових консультувань з органами охорони природи та охорони здоров’я національного або регіонального рівня – залежно від рівня документа державного планування.
Стратегічна екологічна оцінка поширюється на державні документи: стратегії, плани, схеми, містобудівну документацію, загальнодержавні програми, державні цільові програми та інші програми і програмні документи, включаючи зміни до них, які розробляються та/або підлягають затвердженню органом державної влади, органом місцевого самоврядування.
Сфери, у яких документи державного планування розробляються та підпадають стратегічній екологічній оцінці, – це сільське, лісове, рибне господарство, енергетика, промисловість, транспорт, поводження з відходами, використання водних ресурсів, охорони довкілля, телекомунікації, туризм, містобудування або землеустрою (схеми). З детальною схемою проходження процедури СЕО можна ознайомитись за посиланням.
Завдяки СЕО громадськість отримала реальні важелі впливу на прийняття рішень, що мають вплив на довкілля.
Всі документи містобудування нижчого рівня повинні відповідати документам вищого рівня. Щодо всіх документів містобудування нижчого рівня зазначено, що вони повинні проходити стратегічну екологічну оцінку. Враховуючи те, що громадськість – одна чи більше фізичних або юридичних осіб, їх об’єднання, організації або групи, зареєстровані на території, на яку поширюється дія документа стратегічного планування, виведення з під дії СЕО документів державного рівня суттєво звужує право на участь громадськості у прийнятті рішень.
Більше того, передбачений порядок моніторингу виконання Генеральної схеми планування території України не можливо якісно здійснити без здійснення попередньо стратегічної екологічної оцінки.
Щодо повноважень Кабінету Міністрів України розробляти схеми планування окремих частин території України: кількох областей, узбережжя Чорного та Азовського морів, гірських територій Карпат, територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших територій з підвищеним техногенним навантаженням, чи ризиком виникнення надзвичайних ситуацій, то цю норму слід зберегти, адже незважаючи на те, що ці території знаходяться в певних регіонах і формально документ буде місцевим, він впливатиме на рівні держави, а відповідно порядок прийняття та затвердження таких документів, повинен бути таким як для документів державного рівня з обов’язковим проведення стратегічної екологічної оцінки.
Цей законопроект є свідченням небажання держави Україна виконувати взяті на себе зобов’язання і щодо міжнародної спільноти, і щодо громадян України. Наприклад, зміни до регламенту Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2020 року були внесені зміни про те, що всі проєкти актів КМУ, які підпадають під поняття програмних документів мають проходити СЕО, а постановою КМУ від 16 грудня 2020 року ці зміни були скасовані. Що є свідчення ігнорування посадовими особами вимог Закону України “Про стратегічну екологічну оцінку”.
ЕПЛ закликає народних обранців доопрацювати законопроект 3337, повернути положення щодо СЕО документів державного планування, а також повернути статтю 12 у частині особливо територій.
ЕПЛ закликає ГПУ взяти під свій контроль законотворчу діяльність народних депутатів та членів Уряду, щодо того, чи спрямована вона на реальний захист гарантованих конституцією прав та, чи не ставить під загрозу принцип верховенства права.
ЕПЛ закликає Міндовкілля надати свої пропозиції щодо законопроекту 3337 щодо важливості здійснення СЕО Генеральної схеми планування території України.
ЕПЛ закликає КМУ не ігнорувати процедуру стратегічної екологічної оцінки та проводити проєкти усіх планованих документів КМУ через неї.
1 http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=68587