На початку квітня Міндовкілля затвердило перелік із 13 інвазійних видів, які заборонено використовувати для створення та відновлення лісових насаджень1. Зокрема, до цього переліку увійшли дуб червоний, робінія псевдоакація (акація біла), гледичія колюча, клен ясенелистий, маслинка вузьколиста та ще 8 видів, поширення яких загрожує українським екосистемам.
Таке рішення дійсно стало історичним для охорони природи в Україні. Адже поширення інвазійних видів, за даними Міжурядової науково-політичної платформи з питань біорізноманіття та екосистем (IPBES)2, є однією із 5 основних причин глобального скорочення біорізноманіття (іншими словами – вимирання видів живих організмів).
Однак, низка таких видів десятиліттями поширювались по території нашої країни, в тому числі і лісівниками. Особливо активним цей процес став після початку сталінського «Великого плану перетворення природи», який передбачав широку трансформацію природних комплексів для досягнення інтересів комуністичної диктатури.
На жаль, низка працівників лісового господарства, включаючи представників керівництва лісової галузі, продовжують жити у цій «совковій» парадигмі перетворення і експлуатації природи, ігноруючи сучасні екологічні підходи та необхідність збереження біорізноманіття.
Схоже, вони думали, що заборона висаджування інвазійних видів буде формальною. І тому мільйони саджанців інвазійних робінії, дуба червоного та інших видів вже вирощені у розсадниках та чекають на поширення під час осінньої лісокультурної кампанії.
Цілком можливо, що це і є основною причиною, чому лісівники так активно вимагають переглянути перелік інвазійних видів та виключити із нього найбільш поширені у лісовому господарстві види-чужинці. Адже простіше натиснути на Міндовкілля і покритикувати науковців, які підготували перелік інвазійних видів, аніж визнати, що прийшов час змінювати своє ставлення до природи і відмовлятись від висаджування деяких агресивних видів. Тим паче, що для них завжди можна знайти альтернативи3.
Тому, МБО «Екологія – Право – Людина» вчергове заявляє про підтримку переліку інвазійних видів, затвердженого наказом Міндовкілля №184. Нам є за що критикувати Міндовкілля, але саме цей наказ був великим досягненням у напрямку збереження природи.
#досить_інвазій
3 https://www.facebook.com/olexiyburkovskyy/posts/pfbid0DYeBeYehisscmzif9FTr6dUPyenZPH2LYw23viZdh11Qw55htcinfMHCq7Bm432Zl