Шоста сесія Екологічної асамблеї ООН (UNEA-6) проходила 26 лютого – 1 березня 2024 р. у штабквартирі Екологічної програми ООН у Найробі, Кенія.
24 лютого 2024 р. , в другу річницю початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, засідання сесії розпочиналося
24 лютого 2024 року, у другу річницю початку повномасштабної російської агресії проти України, попередні консультації з громадськими організаціями в рамках UNEA-6 почалися з огляду екологічних аспектів воєн і конфліктів, зокрема в Україні. Представниця ЕПЛ коротко розповіла про поточну екологічну ситуацію в Україні та про те, як на неї вплинули бойові дії.
Важливо було представити факти та загальну картину війни в Україні, яка також є екологічною катастрофою в глобальному масштабі. Спалені ліси і зруйновані цілі екосистеми, заміновані території і затоплені тисячі гектарів раніше родючої землі, мільйони загиблих тварин, отруєні хімікатами від вибухів вода і ґрунт, все це робить навколишнє середовище настільки небезпечним, що вбиває людей, не відразу, через місяці, роки чи навіть десятиліття, але вбиває людей.
Як представниця еколого-правової організації, представниця ЕПЛ наголосила на важливості забезпечення юридичної відповідальності Росії як держави-агресора за завдану війною шкоду навколишньому середовищу та важливості розробки належної правової бази для цього. Також було підкреслено, наскільки важливо уважніше дивитися на багатосторонні екологічні угоди та розуміти, як вони можуть врегулювати екологічні наслідки війни.
Говорячи про забезпечення відповідальності за екологічні злочини, важливо говорити про збір доказів і відповідних даних. Таким чином, ми вважаємо вкрай важливим посилити міжнародні зусилля щодо збору даних про екологічну шкоду, пов’язану з війною в Україні, і визначення того, що шкода довкіллю є довгостроковою, серйозною та тривалою.
Представниця ЕПЛ закликала Екологічну програму ООН зміцнити співпрацю з усіма відповідними зацікавленими сторонами, які можуть зробити свій внесок у оцінку впливу війни на навколишнє середовище.
Оскільки довкілля не знає кордонів, а екологічна катастрофа в Україні має глобальний вплив, екологи всього світу мають об’єднати свої зусилля для подолання екологічних наслідків війни в Україні.
Важливо, що учасники UNEA-6 працювали над резолюцією про екологічну допомогу та відновлення на територіях, постраждалих від збройних конфліктів, яка була прийнята на засіданні UNEA-6. З текстом резолюції можна ознайомитися тут: https://documents.un.org/doc/undoc/ltd/k24/006/96/pdf/k2400696.pdf?token=gGir3bwYeuEMxKnHAS&fe=true