7 жовтня було здійснено виїзд в місто Чернігів та обстежено воронки біля ріки Десни в районі річкового порту та «Дороги Життя». Частина снарядів вибухнула під водою, під час весняної повені. Що призвело до негативних наслідків для місцевих гідробіонтів. Через те що річка є динамічним природним комплексом дослідження наслідків ускладнено.
Зараз ці ділянки на поверхні, але воронки від орієнтовно мін 120 мм калібру лишилися. Діаметр цих воронок 4 метри. Екологом Катериною Полянською було взято проби ґрунту та уламків й обстежено територію довкола. Зокрема в деревах наявні уламки від снарядів, що можуть становити в майбутньому небезпеку для співробітників зеленбуду та лісівників. Пропонуємо позначати такі дерева та відмічати їх координати.
Поряд наявний заплавний ліс пошкоджений ймовірно касетними снарядами, він потребує розчистки та розмінування.
Також було відмічене забруднення грунтів паливно-мастильними матеріалами зі згорілого пантону на базі Уралу 255. Відібрано пробу.
Проведено попереднє дослідження воронки від снаряду з міномету малого калібру та від 152 мм снаряду. Зроблено відповідні заміри та відібрано проби.
Проведено повторне дослідження воронок від авіабомб.
Під час ракетних ударів та бомбардувань міста Чернігова частина снарядів розривалася в річці Десна або ж падали нерозірваними, зокрема в районі мостів, що свідчить про наявність ще одного фактору впливу на річкові екосистеми. Наприклад воронка від ФАБ 500 має діаметр близько 11 метрів. Під одним з мостів підірвані дві такі бомби.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Катерина Полянська, еколог ЕПЛ
Новина підготована в рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст цього документа є виключною відповідальністю МБО «Екологія-Право-Людина» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.