Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ) продовжує дослідження впливу військових дій на сході України на довкілля. Які зміни відбуваються у довкіллі, зокрема, у ґрунтах, концентрацію рухомих форм важких металів, які можуть мігрувати у рослини та людський організм, нерозчинні форми металів досліджують екологи ЕПЛ.
За допомогою волонтерів відібрано проби ґрунту у найгарячіших точках на місці розривів снарядів у Донецьку та поблизу Донецька, саме в населених пунктах Піски, Опитне, Мінеральне Ясинуватського району, Кремінець Маріїнського району, Веселе Володарського району та у Донецькому аеропорту.
Тисячі розірваних снарядів та гранат, використання агресорами і терористами зброї невідомого походження спонукає нас до проведення детальних досліджень, адже шкода, що завдається довкіллю відіб’ється ще не на одному поколінні, – зазначає виконавчий директор ЕПЛ Олена Кравченко.
На місці розривів снарядів, тобто у воронках, за винятком с. Піски, ми виявили перевищення по рухомих формах важких металів – марганцю, міді, заліза, свинцю, кадмію, хрому і цинку. На місці воронок відібрано об’єднані проби, також на відстані 4 метри від воронок у кожному населеному пункті відібрано ще фонові проби для виключення природного поширення вищезазначених мікроелементів, – повідомляє еколог ЕПЛ Алла Войціховська.
Перевищення по рухомих формах свинцю виявлено у с. Кремінець (8,2 разів), с. Опитне та аеропорту м. Донецьк (1,8 разів), с. Веселе (1,6 разів). У селі Мінеральному перевищення по кадмію складало 2,5 разів відносно фонової концентрації, а в аеропорту (проба 1) м. Донецьк – більш як у 12 разів. Перевищення по цинку у 3,2 разів виявлено лише у с. Опитне, у цій воронці максимальними також зафіксовано концентрації заліза (10,8 разів), марганцю (3,3 разів), міді (2,4 разів) та хрому (1,9 разів).
Незначні відхилення від фонових концентрацій виявлено по марганцю у с. Веселе та Донецькому аеропорту (проба 1) та по міді у с. Мінеральне (1,3 разів).
Проби з воронок у вищезазначених населених пунктах досліджено ЕПЛ також на предмет нерозчинних форм важких металів, тобто валового вмісту.
Перевищень по жодному металу не виявлено знову ж таки у пробі, яка відібрана на місці утворення воронки у с. Піски Ясинуватського району. У всіх інших пробах виявлено перевищення валового вмісту наступних металів: марганцю, олова, хрому, галію, нікелю, ванадію, титану, міді, ітрію, цирконію, кобальту і стронцію.
Найбільші концентрації зафіксовано у м. Донецьк (проба 1) по валовому вмісту марганцю (3,2 разів), перевищення по нікелю (3,1 разів), ванадію (2,8 разів) та міді (2,4 разів) у с. Веселе, по хрому, кобальту більш, як у 3 рази, цирконію (1,4 разів), ванадію (2,5 разів) та стронцію у 1,5 разів у с. Опитне Ясинуватського району. Незначні перевищення по хрому встановлено в Донецькому аеропорту (проба 2) – 1,3 разів.
Рідкоземельний метал ітрій у концентрації, яка перевищує у 2,9 разів фонову, виявлено у с. Мінеральне Ясинуватського району. Перевищення по олову (2,8 разів) зафіксовано у с. Кремінець Маріїнського району. Олово може бути одним із компонентів сплаву з титаном. Також у цій пробі, на місці утворення воронки, встановлено перевищення по марганцю (1,6 разів), хрому (2,1 разів), галію (2 рази), нікелю та титану (1,4 разів), міді (1,5 разів), цирконію (1,2 разів), кобальту (2,5 разів).
Перевищення по валових формах важких металів, які нами виявлено детальніше відображені на рисунках, що подаються нижче.
Враховуючи те, що різні типи боєприпасів можуть містити фосфор, нами проведено дослідження валового вмісту фосфору у всіх пробах, – зазначає еколог ЕПЛ Катерина Норенко.
ЕПЛ досліджено перевищення по валовому вмісту фосфору мають місце у пробах з населених пунктів Кремінець (4 рази), Мінеральне (1,5 разів), Веселе (4,5 разів) і в Донецькому аеропорту (проба 1) – 1,8 разів відносно фонових концентрацій, – додає Алла Войціховська..
Такий спектр хімічних речовин і виявлені ЕПЛ перевищення по них на місцях розривів снарядів, свідчить про забруднення ґрунтів у зоні проведення воєнних дій поблизу Донецька. Рухомі форми важких металів мігруватимуть у живі організми, спричиняючи негативний вплив на довкілля та здоров’я. Важкі метали сотні років не виводяться з довкілля, а надмірна концентрація вкрай незадовільно впливає на здоров’я людини.
ЕПЛ досліджувало неорганічні речовини, але при розривах снарядів можуть утворюватися органічні речовини, які повітряними та водними шляхами поширюються на великі відстані.
Від негативного впливу страждатиме не одне покоління, це стосується як України, так і сепаратистів.
Екологи ЕПЛ і надалі досліджуватимуть вплив воєнних дій на довкілля на сході України. Зупинімо знищення живого разом!
За додатковою інформацією звертайтеся:
Олена Кравченко, виконавчий директор ЕПЛ
Email: okravchenko@epl.org.ua, тел.: (032) 225 – 76 – 82
Алла Войціховська, еколог 1-ої категорії ЕПЛ
Email: alla.voytsyhovska@gmail.com, тел.: (032) 225 – 76 – 82
Катерина Норенко, еколог ЕПЛ
Email: kateryna.norenko@gmail.com, тел.: (032) 225 – 76 – 82