24 та 25 вересня 2024 року членами команди ЕПЛ спільно з науковцями Українського степового заповідника «Крейдова Флора» Сергієм Лиманським та Національного природного парку «Святі Гори» Сергієм Курмазом було здійснено обстеження впливів воєнних дій на природні комплекси цих територій природно-заповідного фонду України.
На території Крейдової Флори обстежено місця спорудження фортифікаційних споруд внаслідок чого пошкоджено та знищено рослинні угруповання з червонокнижними та ендемічними видами рослин, знищено частини оселищ, які охороняються Бернською конвенцією про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі, пошкоджено давні відклади крейди. Під час перебування на території заповідника зафіксовано пожежі в борах сосни крейдяної та сліди пересування важкої техніки.
На території НПП «Святі Гори» було обстежено частину 58-59 кварталів Теплінського природоохоронного науково-дослідного відділення (ПНДВ) – заплавної діброви з вкрапленнями сосни та інших порід, зона регульованої рекреації. Пройдено маршрут на межі кварталів, які були розміновані ДСНС. Оглянуто схили іншого берега Сіверського Донця з сосною крейдяною. Під час виходу виявлено зламані та пошкоджені внаслідок обстрілів дерева, сліди низових пожеж. Територія є потенційно забрудненою вибухонебезпечними предметами та потребує перевірки спеціалістами з розмінування, з цієї причини повне обстеження кварталів та берегу річки Сіверський Донець не є можливим.
Також обстежено частину 39 та 40 кварталів Теплінського ПНДВ в селі Богородичне – місце зростання сосни крейдяної в заповідній зоні та зоні регульованої рекреації парку. На цій території проходила лінія фронту, відбувалися пожежі внаслідок обстрілів, територія забруднена вибухонебезпечними предметами. Повністю знищене місце зростання сосни крейдяної – виду, занесеного до Червоної книги України та Резолюції 4 Бернської конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі. Дерева загиблі та всохлі та не здатні до природного відновлення. Співробітниками ЕПЛ проводиться моніторинг на цій ділянці, стан екосистеми фіксувався у 2022, 2023 та 2024 роках.
ЕПЛ буде продовжувати дослідження та моніторинг природно-заповідних територій під час війни.