Експерти МБО «Екологія-Право-Людина» протягом 15 місяців оприлюднюють інформацію про екологічні наслідки війни на сході України. Втім ні Україна, ні інші держави до цього часу не звернули увагу на масштаби порушення прав людини на сході України, що викликані екологічними чинниками.
Втрата очисних споруд у регіоні, який і без того мав найгірші показники якості питної води; масштабне забруднення ґрунтів та повітря продуктами розриву боєприпасів; аварії на небезпечних промислових об’єктах, а також масштабне затоплення шахт, – все це робить перебування людей в зоні АТО небезпечним.
Ніхто не попереджає мирне населення та військових про те, що не лише кулі загрожують життю. Більшість тих, хто пережив бої, вважають, що небезпека минула, але такий висновок поспішний. Концентрації оксидів сірки та нітрогену у повітрі під час обстрілів перевищують у 5-8 разів гранично допустимі показники. Не зважаючи на це, немає жодної інформації про потребу оберігати органи дихання в таких умовах. Безпосередньо у воронках та навколо них залишки продуктів вибуху отруюють ґрунт. Тим не менш, місцеве населення, не знаючи про небезпеку,, продовжує вирощувати продукти харчування, отруюючи себе.
Питання компенсації шкоди, нанесеної здоров’ю жителям зони АТО та військовим не порушується. Також ніхто не говорить про критичну потребу виведення значних площ сільськогосподарських земель, зокрема приватних ділянок, з обробітку. Приховується сам факт того, що перебування в місцях бойових дій є небезпечним для життя не лише під час обстрілів, а і після них.
Ставлення держави до своїх громадян, що призводить до шкоди їхньому життю і здоров’ю, є свідченням безперечного порушення прав людини. ЕПЛ анонсує початок кампанії на захист екологічних прав воїнів АТО та мирного населення сходу України.