22 січня у Києві відбувся круглий стіл «Військові дії на сході України: ризики та наслідки для довкілля і здоров’я», ініційований Міжнародною благодійною організацією «Екологія-Право-Людина» (ЕПЛ), що зібрала зацікавлених представників держави та експертів, які досліджують наслідки війни на сході України для довкілля та здоров’я населення.
– Сьогодні ми вперше презентуємо свої дослідження про стан довкілля в зоні бойових дій на сході України. Військові дії на сході країни вбивають не тільки її громадян, але й руйнують її природні багатства, знищують природне довкілля, прийнятне для здорового життя, закладають «бомбу уповільненої дії» для прийдешніх поколінь, – зазначила Олена Кравченко, виконавчий директор ЕПЛ. – Припинення військового конфлікту стане лише початком тривалої реабілітації Донбасу.
ЕПЛ у своєму дослідженні фокусувалася над вивченням таких екологічних проблеми:
- затоплення шахт та вихід шахтних вод на поверхню, проникнення у підземні води;
- руйнування очисних споруд;
- хімічне та радіаційне забруднення водних ресурсів;
- забруднення атмосферного повітря та ґрунтів;
- розриви снарядів та розсіювання хімічних речовин;
- руйнування міць зберігання небезпечних хімічних речовин, відходів, їхнє займання;
- знищення ландшафтів, рослинності;
- знищення значних площ лісів;
Серед іншого, ЕПЛ зібрала факти знищення заповідних територій в зоні АТО. Було, зокрема, досліджено, що військові дії нанесли збитків заповідним об’єктам щонайменше на 14 мільярдів гривень. Інформацію про всі відомі наслідки війни для заповідних територій було розміщено на інтерактивній карті.
https://www.google.com/maps/d/edit?mid=zbSMscEgA8nQ.k3-ikECY7sf0 .
– Що стосується ландшафтів, варто зазначити, що найбільш масштабним впливом для довкілля стали пожежі, які охопили, за даними ЕПЛ, 17 % лісів та 24 % степів в зоні АТО, що становить 297 000 гектарів. Пожеж сталося у 15 разів більше, ніж за аналогічний період 2013 року, сумарно це близько 3000 загорянь, – коментує еколог ЕПЛ Катерина Норенко. – Більшість нових негативних екологічних явищ, які сьогодні поширились на Донбасі, є прямим наслідком військових дій.
– ЕПЛ були проведенні дослідження ґрунтів під час виїздів до зони АТО. Результати досліджень свідчать про значний вміст важких металів на місці розривів снарядів. Так, концентрація титану у пробі ґрунту на місці розриву снарядів у 150 разів перевищує фонові показники. Є перевищення по сульфатах у 2,5 рази, також по ванадію, свинцю, кадмію. Слід зазначити, що саме сплави з титану та ванадію використовуються в авіаційній і ракетній техніці, – додає еколог ЕПЛ Алла Войціховська.
Військові дії на сході України завдали шкоду усім без винятку сферам. Обидві області знаходяться на межі екологічної, техногенної та санітарної катастрофи. Ситуація, що склалася, потребує вжиття заходів з невідкладного виявлення техногенних екологічних проблем, спричинених війною, та розробки методології їхнього подолання, саме тому в кінці круглого столу учасниками було розроблено перелік рекомендацій негайної дії для органів державної влади.
Відео всіх виступів можна переглянути за посиланнями нижче:
Вітальне слово: DavidGonem
Вітальне слово: Яковлев Євген
Яковлев Євген
Василюк Олексій
Шутяк Софія
Нагорна Оксана
Чумаченко Сергій
Карабин Василь
Войціховська Алла
Уряднікова Інга
Царук Олег
Войціховська Алла
Норенко Катерина
Ігор Шевченко, міністр екології та природних ресурсів України
За додатковою інформацією звертайтеся:
Олена Кравченко, директор ЕПЛ
Email: okravchenko@epl.org.ua, тел.: (032) 225 – 76 – 82
Олексій Василюк, еколог ЕПЛ
Email: vasyliuk@gmail.com, тел.: (097) 100 – 04 -73
Катерина Норенко, еколог ЕПЛ
Email: kateryna.norenko@gmail.com, тел.: (032) 225 – 76 – 82
Алла Войціховська, еколог ЕПЛ
Email: alla.voytsyhovska@gmail.com, тел.: (032) 225 – 76 – 82