Представники команди Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» з 3 по 5 жовтня перебували у Варшаві на запрошення варшавських колег із благодійної організації ClientEarth.
ClientEarth – це благодійна організація, що за допомогою права зберігає життя на землі, має офіси в Лондоні, Брюсселі, Варшаві, Берліні, Пекіні, Мадриді та Лос-Анджелесі.
Ці три дні у Варшаві стали дуже продуктивними і корисними для представників обох організацій. ЕПЛівці за цей час зустрілися із представниками із Центру чистого повітря, де почули про корисний польський досвід боротьби із забрудненням повітря твердими частками РМ2.5., найбільші обсяги яких спричиняються в першу чергу засобами опалення та обігріву. Польща має значний досвід імплементації Директиви ЄС про чисте повітря для Європи та іншого довкіллєвого законодавства ЄС, і ClientEarth допомагає уряду та муніципалітетам в покращенні системи моніторингу якості атмосферного повітря, розробці та впровадженні Планів якості повітря, сигналізують до Європейської комісії у випадку неналежного впровадження Польщею положень директив ЄС, а також використовують судові механізмі – і національні, і європейські.
ЕПЛ також обговорювали із працівниками напрямку захисту дикої природи ClientEarth основні проблеми, які створюють загрози біорізноманіттю – це і міні ГЕС, і вирубки в особливо цінних лісах, місцях НАТУРА2000, проблеми із доступом до інформації і участю громадськості в прийнятті рішень, що стосуються водокористування, лісокористування, тощо.
Правники ClientEarth поділилися досвідом застосування європейських механізмів захисту довкілля, практиками участі громадськості в процесі імплементації Директив ЄС, в законотворчому процесі на рівні Польщі, та стану доступу до правосуддя з питань, що стосуються довкілля.
ЕПЛ обговорила із партнерами ClientEarth проблему спорудження шляху Е-40 через територію Польщі, Білорусії та України, який має з’єднати Чорне море та Балтійське море.
Також ЕПЛ залучилася підтримкою польських колег у євроінтеграційних прагненнях України, у зеленій та сталій відбудові України та у прозорості процесу фінансування проектів відбудови нашої держави після завершення війни.
В ході зазначених зустрічей нам вдалось знайти багато спільного між правовим регулюванням захисту довкілля в Україні та Польщі, інституційною системою, виявити спільні проблеми, що зустрічаються в ході природоохоронної діяльності в обох країнах. Використання досвіду Польщі в Україні для більш якісної апроксимації законодавства ЄС в сфері захисту довкілля є дуже корисним.
Приємно зазначити, що в результаті діалогу ми побачили, що в деяких аспектах, як от доступ до екологічної інформації, участь громадськості у процесі прийняття екологічно важливих рішень і доступі до правосуддя, Україна має досить прогресивне законодавство навіть у порівнянні з країнами ЄС і тому громадський сектор має доскласти максимальних зусиль для забезпечення дотримання цих законодавчих норм.
Представники ЕПЛ також зустрічалися з донорськими організаціями, які фінансують екологічні організації Польщі і можуть також надавати підтримку українським організаціям. Для неурядового сектору вкрай важливо диверсифікувати джерела фінансування і ставати незалежнішими та стабільнішими саме через фінансову стабільність. Маємо надію, що і в цьому напрямку проведені зустрічі матимуть свої плоди.
Ми щиро вдячні варшавським колегам за такий теплий прийом, продуктивну співпрацю та відкритість до діалогу. Такі поїздки дають зрозуміти позитивні аспекти та прогалини у здійснюваній діяльності, перейняти досвід одне одного, надихнутись комунікацією із однодумцями, а? отже, допомагають рухатись далі, захищаючи нашу планету та її довкілля.