З засобів масової інформації нам стало відомо, що розпочались роботи з берегоукріплення в селах Бистрець, Топільче, Явірник та Зелене Верховинського району на річці Чорний Черемош http://firtka.if.ua/blog/view/na-cheremoshi-ta-dzembroni-buduiut-beregoukripliuiuchi-sporudi
В системі Прозорро нами були наявні результати тендерів на «нове будівництво берегоукріплюючих споруд» :
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2018-04-26-001090-a
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2018-05-03-001608-b
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2017-06-08-000463-b
Всі тендери виграла фірма ТзОВ “ПМК-77”, пов’язана з колишнім директором НПП «Гуцульщина» Василем Пророчуком. Який декілька років тому збирався будувати ГЕС на р.Чорний Черемош в селі Зелене.
Згідно статті 2 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», процедурі оцінки впливу на довкілля (ОВД) підлягають в тому числі, «проведення робіт з розчищення і днопоглиблення русла та дна річок, берегоукріплення, зміни і стабілізації стану русел річок»
Станом на 1 червня 2018 в реєстрі ОВД на сайті Міністерства екології та природних ресурсів України відсутня інформацію про проходження цієї процедури для берегоукріплення в межах Верховинського району.
В той же час, в інших районах Івано-Франківської області берегоукріплення проходить оцінку впливу на довкілля відповідно до законодавства.
Скріншот з реєстру ОВД
ЕПЛ розуміє, що берегоукріплення безперечно важливий та корисний захід. Але це не значить, що можна порушувати закон.
Зокрема, русло та прибережна смуга річки Чорний Черемош має статус гідрологічного заказнику місцевого значення. І тому необхідно, аби роботи з берегоукріплення проводились з врахуванням режиму та мети створення заказнику.
Також, в соціальних мережах вже з‘явилась інформація, що роботи з берегоукріплення можуть призвести до знищення порогів на Чорному Черемоші
Якби процедура ОВД була проведена відповідно до законодавства, то ці та інші конфліктні питання можна було б вирішити на етапі обговорення звіту з впливу на довкілля та відповідного висновку.
Проте, з незрозумілих причин, ТзОВ “ПМК-77” та вищезгадані сільські ради вирішили порушити законодавства.
Чинне законодавство передбачає адміністративну відповідальність щодо порушників процедури ОВД.
Зокрема, стаття 91-5 «Кодексу про адміністративні правопорушення» каже, що порушення встановлених законодавством вимог щодо здійснення оцінки впливу на довкілля тягне за собою накладення штрафу на громадян – суб’єктів підприємницької діяльності від п’ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Посадові особи, які допустили аналогічні порушення, мають відповідати вже по статті 172-9-2. Яка так само передбачає накладення штрафу від двохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян..
ЕПЛ звертається до Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області та до Головного управління Національного поліції в Івано-Франківській області з вимогою зафіксувати порушення процедури оцінки впливу на довкілля, притягнути винних у цьому порушенні до відповідальності та припинити роботи з берегоукріплення на р.Чорний Черемош в межах Верховинського району до моменту проходження процедури оцінки впливу на довкілля.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
Email: petro.testov@gmail.com
Тел.: (032) 225 – 76 -82; (068) 934 – 95 – 74