ЕПЛ неодноразово висвітлювало проблему рубок в Ківерцівському національному природному парку «Цуманська Пуща» (скорочено – КНПП).
Зокрема, протягом 2017-2018 були проведені масштабні рубки головного користування та вибіркові санітарні рубки по старовіковим дубовим лісам, заради збереження яких і був створений національний природний парк. Данні факти неодноразово були висвітлені ЕПЛ – зокрема в публікаціях «Чому створення національного парку не врятувало вікові діброви Цуманської Пущі?» та «Адміністрація «Цуманської Пущі» мусить відповісти за знищенні діброви!»
«Вибіркова» рубка в старому дубовому лісів «Цуманської Пущі»
А по факту проведення таких рубок в межах заповідного урочища «Цуманська Пуща» за зверненням ЕПЛ було порушене кримінальне провадження № 12018030000000090. І як слідкує з Реєстру судових рішень, головному лісничому та провідному інженеру лісового господарства ДП “Цуманський лісгосп” було оголошено про підозру у вчинені ними кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 246 КК України.
Так само призначена судом перевірка Державної екологічної інспекції підтвердила правоту ЕПЛ та виявила порушення статей 9-1 та 30 Закону України «Про природно-заповідний фонд» під час проведення рубок в Цуманській Пущі. З матеріалами перевірки можна ознайомитись за посиланням https://drive.google.com/open?id=18Ny_cJIL9_0N8aivGVqI8b_lzQXmOxU6
На жаль, адміністрація КНПП не вчиняла жодних дій по припиненню цих рубок. Більше того, як слідує з наявних у ЕПЛ документів – навпаки підтримувало проведення цих рубок.
Наприклад, 21.08.2017 адміністрація КНПП повідомила, що не тільки знала про плани провести рубки в старовікових дібровах, але й не заперечувала проти їх проведення!
А 16 лютого 2018 року науково-технічною радою національного природного парку були погоджені рубки на території парку на 2018 рік в обсязі 83081 кубометрів на площі 2694,4 га.
Аналіз ЕПЛ показав, що частина ділянок туди внесена «заднім числом» – рубки на них фактично вже були проведені раніше. А частина погоджених НТР ділянок знаходиться в межах заповідного урочища «Цуманська Пуща», де проведення вибіркових санітарних рубок не тільки недоцільне, але й прямо заборонене!
Окремо відмітимо, що директор парку Ігор Квач при особистому спілкуванню з представниками ЕПЛ обгрунтовував необхідність санітарних рубок тим що : «це ж вітровал, дерева хворі, місцеві мешканці нас не зрозуміють».
При цьому, чинні обсягу рубок ДП «Цуманське лісове господарство» на ділянках, які не входять в межі КНПП, а також санітарні рубки по всихаючим сосновим лісам в межах КНПП цілком задовольняють потреби місцевого населення в деревині.
А нерозуміння з боку адміністрації парку необхідності не проводити жодних рубок на окремих самих цінних ділянках свідчить про несприйняття сучасних підходів до охорони природи.
Зокрема вітровал – це природній процес і втручання людини ( у вигляді вилучення поламаних та пошкоджених дерев) призводить до деградації ділянки, знищення оселищ рідкісних видів флори та фауни. Особливо коли мова йде про старовікові дубові ділянки природного походження.
Старий дубовий ліс в околицях Варшави, Польща. Мертва деревина там не вилучається, на відміну від «Цуманської Пущі»
Також заслуговує уваги позиція адміністрації національного парку щодо проведення рубок головного користування в межах парку.
Керівництво КНПП вчиняло активні дії по проведенню перерахунку розрахункової лісосіки та по припиненню рубок головного користування з порушенням віку стиглості (тобто рубок по сосновим лісам віком 81-101 років та дубовим лісам 101-131 років).
В той же час, адміністрація не вчиняла жодних дій по припиненню рубок головного користування по дубовим ділянкам віком 150+ років.
Зокрема, в квітні цього року була проведена суцільна рубка головного користування по старовіковій дубовій ділянці в 34 виділі 52 кварталі Берестянського лісництва Цуманського лісгоспу виділі. Згідно таксаційних описів – вік ділянки складав 150 років. Ділянка примикала до заказнику «Кормин» і при проведенні адекватного зонування безперечно була б віднесена до заповідної зони або зони регульованої рекреації.
В той же час, згідно зонування наведеного в матеріалах з оцінки впливу на довкілля (ОВД) ДП «Цуманське лісове господарство», 52 квартал був віднесений до господарської зони. Як і переважна більшість інших ділянок, які не мали до створення КНПП статусу територій природно-заповідного фонду.
Тому й не дивно, що згідно цих же матеріалів ОВД, обсяг нової розрахункової лісосіки по ДП «Цуманське лісове господарство» скадає 51,34 тисяч кубометрів. Тобто створення національного природного парку призвело до зменшення обсягу рубок головного користування усього на 3% (чинна розрахункова лісосіка Цуманського лісгоспу складає 52,96 тисяч кубометрів)!
Варто відмінити, що згідно сайту КНПП, жодних засідань науково-технічної ради щодо затвердження обсягів розрахункової лісосіки та зонування не відбувалось, тому юридичний статус зонування – доволі сумнівний.
Згідно «Положення про службу державної охорони природно-заповідного фонду України», службу державної охорони очолює директор КНПП І.С. Квач. А всновними завданнями служби держохорони є забезпечення додержання режиму охорони територій та об’єктів природно-заповідного фонду України та попередження та припинення порушень природоохоронного законодавства.
Але, як слідує з вищенаведеного, адміністрація парку не вчиняла жодних дій по припиненню незаконних рубок в заповідному урочищі Цуманська Пуща. Хоча знала про їх планування та проведення. Тому, на думку ЕПЛ директор Ківерцівського НПП «Цуманська Пуща» не виконує належним чином свої посадові обов’язки і фактично відстоює інтереси не охорони природи, а лісового господарства.
Тому ЕПЛ, з метою збереження унікальних природних комплексів Цуманської Пущі звертається до Мінприроди з проханням звільнити І.С. Квача з займаної посади директора парку.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
Email: petro.testov@gmail.com
Тел.: (032) 225 – 76 -82; (068) 934 – 95 – 74