Прес-реліз 1.06.2016р. м.Львів
Громадськість закликає прислухатися до європейських інвесторів, запозичити їхні технології та пришвидшити імплементацію законодавства в сфері поводження із побутовими відходами
1 червня 2016 року, на четверту добу ліквідації наслідків Грибовицької катастрофи громадськість намагається дати поштовх відповідальним органам влади, органам місцевого самоврядування до переходу від обіцянок до реальних кроків з вирішення проблем із відходами, як у Львівській області, так і на рівні всієї України.
“Саме низький пріоритет охорони довкілля для наших чиновників і політиків всіх рівнів є причиною екологічних катастроф, в тому числі і такої, яка сталася на Грибовицькому сміттєзвалищі. Небажання чиновників дослухатися до досвіду Швеції чи іншої успішної європейської країни в сфері поводження із відходами, ігнорування думки експертів та громадськості при прийнятті рішень та розробці політик у сфері поводження із відходами, має жахливі наслідки для довкілля”, – відкрила прес-конференцію виконавчий директор Міжнародної благодійної організації “Екологія-Право-Людина”(ЕПЛ) Олена Кравченко.
Еколог ЕПЛ Алла Войціховська відзначила, що закриття сміттєзвалища і його рекультивація не може бути вирішенням проблеми для міста Львова, оскільки слід планувати спорудження сміттєсортувальної лінії та сміттєпереробного заводу, облаштування полігону для відходів, які не підлягають вторинному використанню та переробці.
Виступаючі неодноразово наголошували на ігноруванні проблеми сміттєзвалища Львівською міською радою, порушенні вимог природоохоронного та санітарного законодавства, невиконанні рішень судів щодо Грибовицького сміттєзвалища, а також завідомо неправомірної бездіяльності місцевої влади щодо вирішення екологічних проблем сміттєзвалища, мінімізації його впливу на довкілля та місцеве населення.
Представники департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації Руслан Гречаник та Державної екологічної інспекції у Львівській області Микола Маланич, які повернулися із місця трагедії, доповіли про вжиті зусилля для ліквідації наслідків аварії та укріплення дамби із інфільтратними стоками та про наміри Львівської обласної державної адміністрації отримати кошти від уряду на рекультивацію сміттєзвалища. Екоінспекція також прозвітувалася про неуспішні наміри протягом останніх 3 років провести перевірку стану Грибовицького сміттєзвалища, про ігнорування вимог про надання документів та доступу до об’єкту, а також про систематичне проведення досліджень води та грунту довкола сміттєзвалища.
Богдан Юрдига, депутат Жовківської райради, розповів про десятирічну злочинну бездіяльність та безвідповідальність в першу чергу Львівської міської ради щодо вирішення проблем Грибовицького сміттєзвалища. Ще у 2011 році рішення Львівської обласної ради рекомендувало ЛМР провести роботи по укріпленню стін сміттєзвалища та проведенню інших захисних робіт, проте це питання залишилося без реакції. Місцеве населення десятиліттями потерпає від даного об’єкту, а рівень захворювання у 2-3 рази вищий у порівнянні із іншими районами області. Періодичні акції протесту та перекривання дороги до сміттєзвалища закінчуються приїздом мера, чиновників ЛМР та пустими обіцянками.
Керівник юридичного відділу ЕПЛ Ольга Мелень-Забрамна підтвердила готовність до надання експертної допомоги ЛМР, ОДА та Верховній Раді України для розробки якісних загальнодержавних, обласних програм та стратегій поводження із побутовими відходами, апроксимації Директив ЄС в сфері відходів та прийнятті необхідних законів у даній галузі. Європейській країні та європейському місту потрібні європейські підходи, технології та законодавчі основи поводження із відходами, які повинні базуватися на принципі попередження завдання шкоди довкіллю та попередженні утворення відходів.
Із зверненням ЕПЛ можна ознайомитися тут.
За подальшою інформацією звертатися:
О. Кравченко
А. Войціховська
О. Мелень-Забрамна
тел. 032 2257682, office@epl.org.ua