Як ми повідомляли, 14 березня парламентський Екокомітет рекомендував до ухвалення в першому читанні законопроєкт № 9516.
Цей документ передбачає скасування процедури оцінки впливу на довкілля для суцільних санітарних рубок для ділянок, площею менше 10 га, та для ділянок, які постраждали від пожеж, вітровалів та «масових всихань». Санітарні рубки вже давно з заходів догляду за лісом перетворились на способи масової заготівлі деревини.
За офіційною статистикою, 43.7% деревини у нас рубають саме санітарними рубками, а плановими рубками головного користування 39.6%. І обросли ці рубки різними корупційними схемами та зловживаннями. Від фейкових лісопатологічних досліджень щодо короїдів, які живуть переважно там, де лісникам зручно рубати та штучних підпалів до, з іншого боку, заниження вартості деревини.
Чи хоч одного лісопатолога покарали за незаконні санітарні рубки?.. А тим часом екологічні наслідки суцільних санітарних рубок, особливо в Карпатах, страшні. І для довкілля в цілому, і для біорізноманіття і водного балансу зокрема. На багато років – поки не відновиться лісовий покрив. І головне, як відомо, оцінка впливу на довкілля не забороняє рубки, вона лише оцінює екологічні наслідки такої діяльності, і там, де вони значні для довкілля, може визначити певні обмеження. Але чомусь її так бояться, що з усіх зусиль педалюють цей законопроект?
Мабуть таки з ОВД трохи важче приховати схеми. І цьому є багато прикладів. Тепер під виглядом «масового всихання» лісівники можуть взагалі вирубати будь-яку ділянку лісу, бо скасування процедури ОВД означає скасування будь-якого незалежного контролю за призначенням санітарних рубок.
Хто ж ці герої в тилу, які так легко погодилися на нищення лісу в Україні? Подаємо список тих, хто проголосував за ухвалення проєкту закону в першому читанні.
Даний проєкт закону був, на жаль, підтриманий і Міндовкілля.
Але не все безнадійно. Екологічносвідомі народні депутати є і в Екокомітеті. Утрималися під час голосування Юлія Овчинникова та Олена Криворучкіна