Одним із зобов’язань за Орхуською конвенцією є періодична (перед кожною наступною Нарадою Сторін, що відбувається раз на 3-4 роки) підготовка національного звіту про впровадження Стороною положень Конвенції.
Такий механізм звітності заснований на статті 10 Орхуської конвенції та передбачає постійне відслідковування прогресу виконанням Сторонами своїх зобов’язань за договором, а саме прогресу у впровадженні відповідних законодавчих, регулятивних та інших заходів та їх практичного застосування. Перед черговою Нарадою Сторін на основі поданих національних звітів Секретаріат Конвенції готує зведений звіт з впровадження Конвенції, який окреслює прогрес, суттєві тенденції, виклики та рішення, відмічені Сторонами у відповідному звітному циклі/періоді. Такі періодичні звіти слугують джерелом інформації про стан впровадження Орхуської конвеції в цілому її Сторонами та слугує дороговказом щодо подальших векторів її розвитку. Для забезпечення широкого доступу усіх бажаючих, а також для сприяння подальшому обміну знаннями та досвідом національні звіти про впровадження, підготовлені Сторонами для кожного звітного циклу, доступні через пошукову систему, що підтримується Секретаріатом.
Чи бере участь Україна у цьому процесі? На жаль, ні. Національний звіт про впровадження за 2014-2017 звітний цикл не був вчасно поданий до Секретаріату Конвенції, і відтак не був включений до зведеного звіту, який був представлений на Нараді Сторін у Будві в 2017 році. Міністерство оприлюднило цей звіт лише в середині 2018 року.
Звіт 2021 року за 2017-2020 звітний цикл мав готуватися в 2020 році і найпізніше в квітні 2021 року бути поданий Секретаріату Конвенції. ЕПЛ постійно слідкує за новинами Міндовкілля та його офіційною сторінкою, та ми не помічали жодних оголошень про оприлюднення проекту звіту та запрошення громадськості до його коментування, адже такі звіти повинні готуватися через прозорий та консультативний процес із залученням громадськості на національному рівні.
І сумно і смішно, але згідно Орієнтовного плану проведення Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України консультацій з громадськістю на 2021 рік проведення електронних консультацій з громадськістю на офіційному вебсайті Міндовкілля та на засіданні Громадської ради при Міндовкіллі щодо проєкту Національного звіту з реалізації Україною Орхуської конвенції заплановано на листопад 2021 року. Після Наради Сторін, що відбудеться в середині жовтня 2021 року.
Особливо сумно те, що попри окремі прогалини у впровадженні Орхуської конвенції, які досі існують, в цілому Україна забезпечила доволі високий рівень впровадження Конвенції на національному рівні. У своєму регіоні – країнах Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії – Україна могла би бути лідером. А в частині забезпечення доступу до правосуддя наш Верховний суд міг би слугувати прикладом для не однієї європейської держави. Усе це могло би бути… якби Україна вчасно підготувала і подала звіт…