Нещодавно до ЕПЛ звернулась жителька Калуша, стурбована значними обсягами запланованих санітарних рубок в дубових та ялицево-букових лісах природного походження Калуського лісгоспу, які носять статус рекреаційно-оздоровчих.
Шляхом написання відповідного запиту на доступ до публічної інформації ЕПЛ було отримано акт лісопатологічного обстеження насаджень, а також дефектну відомість дерев, які відведено у вибіркову санітарну рубку. Згідно із цими документами, основними причинами запланованих рубок є рак дуба та бука, а також всихання.
Маючи на руках згадані документи, а також доступ до Відкритого реєстру лісорубних квитків та карт лісу, нами було проведено виїзд з метою обстеження декількох ділянок, і яких заплановані вибіркові санітарні рубки (далі – ВСР).
На жаль, у Калуському лісництві більшість запланованих дерев вже були зрубані. Тим не менш, екологу ЕПЛ вдалось оглянути декілька відведених в рубку дерев у 2-х виділах. Результати виявились невтішними: як і припускалось, Калуський лісгосп призначає рубки дерев з порушенням чинної редакції Санітарних правил в лісах України (далі – Санітарні правила). Наприклад, дерев 2-ї категорії стану (згідно із додатком 3 Санітарних правил).
Так, у виділі 27 кварталу 7 Калуського лісництва було зафіксовано відведенні в рубку дерева, на яких відсутні порядкові номери. Це не дозволяє перевірити причини рубки кожного конкретного дерева і є п. 26 порушенням Санітарних правил: «Під час відведення насадження для проведення вибіркових санітарних рубок проводиться нумерація дерев, що підлягають вирубуванню…». Що стосується стану відведених в рубку дерев, то, за нашою оцінкою, вони відповідали 2-й категорії (з незначними пошкодженнями стовбурів та відсутністю ознак всихання скелетних гілок), а тому не мали бути призначені під вирубку.
Один із відведених під ВСР буків у вид. 27 кв. 7 Калуського лісництва (координати – 49.03806 Пн.ш, 24.50962 Сх.д.)
У цьому ж виділі Калуський лісгосп також запроєктував під рубку стовбур бука, висотою біля 7-8 м, зі зламаною вершиною (стремп), який має бути залишений на ділянці ВСР, відповідно до чинної редакції Санітарних правил.
Відведений у ВСР буковий стремп у тому ж виділі (49.03837 Пн.ш, 24.50997 Сх.д.)
На іншій ділянці ВСР (у виділі 15 кварталу 6 Калуського лісництва) всі відведені дерева вже були зрубані, і перевірка їхнього стану стала неможливою. Однак, нами було виявлено пошкодження щонайменше 2-х живих дерев, діаметром понад 24 см, які не відмічені в рубку та не включені до нумераційної відомості дерев, призначених для ВСР. Що також є порушенням лісового законодавства.
Граб з діаметром стовбура 25-30 см, який був зламаний під час валки сусіднього дерева, і залишений в такому вигляді на лісосіці (49.04015 Пн.ш, 24.50538 Сх.д.)
У виділі 1 кварталу 29 Калуського лісництва також було виявлено декілька дерев, доцільність відведення яких під ВСР викликає великі сумніви. Оскільки у дефектній відомості в якості підстав для рубки було вказано «рак бука», але на жодному із дерев рана не охоплювала більше третини стовбура. Водночас у п. 22 Санітарних правил зазначено: «У разі ураження некрозно-раковими хворобами відводять в рубку дерева:
листяних порід, уражених східчастими раковими утвореннями, бука, уражені нектрієвими раковими утвореннями, ясеня, уражені бактеріальними раковими утвореннями, – у разі охоплення ранами в одному або кількох місцях понад 1/2 периметра стовбура».
Відведений у рубку бук, підстава рубки – «рак бука» (49.01357 Пн.ш, 24.46617 Сх.д.)
В цілому, можна говорити про типове зловживання санітарними рубками та неврахування нових обмежень Санітарних правил, які було затверджено 09.12.2020 р. Зважаючи на це, нами було підготовлено скаргу до Держекоінспекції Карпатського округу для проведення позапланової перевірки Калуського лісгоспу.
Контакти:
Богдан Кученко, еколог ЕПЛ b.kuchenko@epl.org.ua