У 2015 році наша організація повідомляла, що в місцях розривів снарядів на території зони проведення анти-терористичної операції, категорично не можна вирощувати сільськогосподарські культури для виробництва продуктів харчування1.
На місці розриву снаряду утворюється воронка, куди потрапляють важкі метали та сполуки сірки. У досліджених нами воронках виявлено підвищені концентрації кадмію, свинцю, нікелю, цинку, хрому, кобальту, міді, ванадію, титану, марганцю, стронцію, залізу, цирконію, олова, галію та ітрію2. Важкі метали небезпечні тим, що в організмі мають властивість накопичуватися, викликаючи захворювання нервової, репродуктивної, серцево-судинної систем, уражують печінку, нирки. У довкіллі можуть зберігатися невизначену кількість років, їх засвоюють рослини, а від рослин передаються по харчових ланцюгах до тварин та людини.
Місцем найбільшої концентрації воронок (понад 15000) є околиці с. Савурівка на Донеччині. Лише сірки на тутешніх полях до грунту потрапило щонайменше 10 тон. На думку ЕПЛ, не менш як 225 квадратних кілометрів3 (250 00 га) в місцях боїв за Савур-Могилу4 є непридатними для використання в сільському господарстві.
Проте після завершення боїв з весни 2015 року і до цього часу на полях навколо Савур-Могили засівають озимі культури5. Такі відомості екологи ЕПЛ отримали в результаті аналізу космічних знімків.
Поля під Савур-Могилою у 2014, 2015 і 2018 роках
Враховуючи меморіальну вагу урочища «Савур-Могила» для жителів Донеччини, керівництво самопроголошеної «ДНР» доклало чималих зусиль для показового відновлення і самого комплексу, і навколишнього ландшафту. Крім іншого, до такого «жесту підняття бойового духу» входило і розмінування полів, спільно проведене ще у 2015 році московськими саперами та навченими ними саперами бойовиків6. Вже за рік після боїв саме околиці Савур-Могили стали першим місцем демонстративного відновлення рільництва: поля знову засіяні зерновими культурами (переважно пшеницею). Розмінування орних земель в інших частинах окупованої території практично не проводилося.
Поля під Іловайськом у 2015 та 2017 роках
Використання зерна відбувається на внутрішньому ринку «ДНР». Таким чином, керівництво самопроголошеної «ДНР» труїть жителів окупованої території отруйним хлібом.
ЕПЛ застерігає жителів території, що зазнала пошкодження під час боїв, не використоувати орні землі для вирощування сільськогосподарських культур7!
Контакти:
(032) 255 76 82
1 http://epl.org.ua/announces/ekolohy-ne-radiat-sadzhaty-ovochi-na-horodakh-de-ie-voronky-vid-rozryviv-snariadiv-ta-hranat/
2 http://epl.org.ua/announces/ekolohy–epl–vyiavyly–na–mistsi–rozryviv–snariadiv–poblyzu–donetska–tablytsiu–mendelieieva-2/
5 на космічних знімках зелені сходження рослин помітні з осені, перезимовують, та розвиваються далі