13 квітня 2020 року Департамент екології та природних ресурсів Київської ОДА оголосив тендер на «Виготовлення планово-картографічних матеріалів проектованих до заповідання територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на території області» вартістю 240 000 грн.
Згідно з технічного завдання, необхідно виготовити якісні планово-картографічні матеріали семи проектованих до заповідання територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на території Київської області. Виконавці повинні будуть провести польові роботи, проаналізувати супутникові знімки, підготувати якісні електронні та паперові версії карт тощо.
Можна було б порадіти за такий ретельний підхід до виготовлення картографічних матеріалів, якби не той факт, що з семи проектованих заповідних об’єктів лише один знаходиться не в межах лісового фонду, а саме гідрологічний заказник місцевого значення «Озеро Осокорі» та «Озеро Перевал» площею 6 га на території Новосілківської сільської ради Вишгородського району.
Решта шість перспективних заказників знаходиться повністю в межах лісогосподарських підприємств. Всі лісові ділянки в межах лісгоспів поділені по квартально-видільній системі, межі їх відомі і вся лісогосподарська діяльність планується відповідно до цього поділу.
Тому й погоджувати створення цих заказників лісгоспи будуть саме по цьому поділу. Тобто, фактично в рамках тендеру будуть робитись нові карти для ділянок, карти яких вже давно розроблені! Кожен з лісгоспів має векторні та растрові картографічні матеріали високої якості з усіма необхідними географічними прив’язками.
Фрагмент наявних растрових картографічних матеріалів по одному з проектованих заказників
Адаптувати наявні картографічні матеріали для проектів створення шести «лісових» заказників могли б і самі працівники Департаменту екології та природних ресурсів Київської ОДА, використавши публічно доступні карти або отримавши у лісокористувачів наявні векторні матеріали. Або замовити послуги з такої адаптації за значну меншу суму. А зекономлені кошти витратити на інші природоохоронні заходи, які б мали реальний природоохоронний ефект – наприклад, на протипожежні заходи в лісгоспах області з великою кількістю неексплуатаційних лісів.
Формально дії Департаменту екології та природних ресурсів Київської ОДА не є порушенням вимог законодавства, але фактично ми маємо справу з абсолютно неефективним використанням бюджетних коштів екофондів. Що є особливо цинічним на фоні економічної кризи та зменшення обсягу коштів, які виділяються на охорону природи в державі. Більше того, це не перший випадок таких дій з боку чиновників Київської ОДА, і у ЕПЛ є підозри, що вищезгаданий тендер «заточений» під конкретного переможця.
На думку ЕПЛ, вирішити проблему неефективного використання коштів екофондів можливо лише шляхом комплексних реформ в цій сфері.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Петро Тєстов, аналітик ЕПЛ
Email: petro.testov@gmail.com
Тел.: (032) 225 – 76 -82; (068) 934 – 95 – 74