Як нам стало відомо, 19 лютого на сайті Міндовкілля з’явився наказ Міндовкілля про прийняття рішення про видачу ліцензії на провадження господарської діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами ТОВ “Рокобан” (ЄДРПОУ 42747947). Нагадаємо, що ЕПЛ впритул проаналізувала звіт з ОВД та висновок з ОВД планованої діяльності у м. Кам’янське за зверненням стурбованих жителів міста. І наші висновки ми неодноразово публікували на сайті ЕПЛ та у ФБ. http://epl.org.ua/announces/oh-my-god-yak-mindovkillya-dozvolylo-sporudzhennya-zavodu-z-utylizatsiyi-ta-zneshkodzhennya-nebezpechnyh-vidhodiv-u-m-kam-yanske/, http://epl.org.ua/announces/chym-dyhatymut-zhyteli-m-kam-yanske/ , http://epl.org.ua/eco-analytics/analiz-zvitu-z-ovd/ .
На наш погляд, звіт з ОВД даного об’єкту неякісний, бракує вихідних даних для визначення, як вплине таке шкідливе виробництво на стан атмосферного повітря міста Кам’янське? Також нас здивував висновок Міндовкілля про допустимість даної діяльності.
Кам’янська міська рада звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Міндовкілля для з’ясування законності рішення Міндовкілля про допустимість такої діяльності ТОВ «Рокобан», проте судовий розгляд справи ще не розпочався. Лишень18 березня 2021 року суд буде вирішувати питання долучення до справи в якості третіх осіб на стороні позивача нашої організації та ГО «Комфортне місто» з м. Кам’янське.
Втім судовий процес не зупинив ні настирливого інвестора, ні Міндовкілля. І ось омріяна ТОВ «Рокобан» ліцензія на поводження зі всіма видами небезпечних відходів отримана! Хоча ще в грудні спроба отримати таку ліцензію не була успішною, напевно через формальні підстави.
Жителі міста і Кам’янська міська рада налаштовані серйозно не допустити нових викидів небезпечних забруднюючих речовин у своєму районі. Так, жителями реєструвалася Петиція до Президента, яка не набрала достатню кількість голосів. Також міська рада звернулася і до Міндовкілля, і до прем’єр-міністра України щодо вирішення загрози ще більшого забруднення повітря у місті.
Нагадаємо, що екологічне міністерство вже багато років оточене корупційними скандалами, пов’язаними із ліцензійною діяльністю. Катастрофічна ситуація із небезпечними відходами є свідченням повного розвалу процесу ліцензування та невиконання ним своєї найважливішої мети – забезпечення екологічної безпеки в державі, очищення країни від небезпечних відходів. За допомогою ліцензій Мінприроди небезпечні відходи переміщалися від утворювачів таких відходів до сміттєзвалищ, лісопосадок, та інших недоглянутих місць із слабким контролем, та неконтрольованого спалювалися. То чи потрібен нам такий орган ліцензування? Та і чим керувалися посадові особи Міндовкілля, видаючи ліцензію ТОВ «Рокобан» і наражаючи себе на гнів громадськості та закриваючи очі на відсутність доказів безпеки такого спалювання небезпечних відходів?
У ситуації із ТОВ «Рокобан» ЕПЛ та жителі неодноразово подавали до Міндовкілля свої аргументи щодо небезпечності планованої діяльності, щодо неможливості використання закупленого інвестором обладнання для утилізації небезпечних відходів, ризиків переробки відходів тваринництва поряд із небезпечними відходами, відсутністю аналізів викидів від інсинератора, від піролізної установки, установки по переробці відходів тваринництва, аналізів піролізного палива, необхідних даних щодо фонових концентрацій по тих речовинам, які будуть викидатися комплексом «Рокобан». Крім того, завод-виробник інсинератора на своєму сайті декларує, що він виробляє обладнання для обігріву і по телефону повідомили, що не виробляють обладнання для спалювання небезпечних відходів. А китайська піролізна установка взагалі не призначена для небезпечних негомогенних відходів, а лише для відходів пластику чи відходів шин. Тому звідки розробник звіту з ОВД взяв дані для висновку про безпечність планованої діяльності та неперевищення ГДК забруднюючих речовин в межах санітарно-захисної зони? А саме Міндовкілля, як виявилося, повністю повірило даним та висновку зі звіту ОВД та документам інвестора, і навіть не аналізувало подану інформацію.
Після критичних публікацій ЕПЛ фірма «Рокобан» неодноразово намагалася ввійти в довіру до ЕПЛ, погрожувала притягнути до відповідальності за публікацію недостовірної інформації про ТОВ «Рокобан» та псування ділової репутації, проте нашу вимогу надати копії технічних паспортів на інсинератор та піролізну установку, наявні дослідження, аналізи піролізного палива, яке буде утворюватися на установці компанії Henan Doing після утилізації небезпечних відходів, аналізи шламу (золи), яка утворюється в інсинераторі та піролізній установці, заміри та аналізи викидів від печі для утилізації тваринних відходів – взагалі проігнорували.
Тому в даній ситуації Міндовкілля показує негативний приклад формального підходу до оцінки звітів з ОВД та матеріалів для отримання ліцензій, а також до зауважень громадськості, яка уже активно скористалася своїм правом та надала численні обґрунтовані зауваження до матеріалів ОВД та просила Міндовкілля не видавати ліцензію. ЕПЛ буде і надалі допомагати жителям міста Кам’янське відстоювати своє право на безпечне для життя і здоров’я довкілля, адже профільні ЦОВВ не хочуть цього робити.