З 4 березня у Львові активно почав засідати Штаб прийняття оперативних рішень в умовах загрози епідемії коронавірусу інфекції Covid-19 у м. Львові, а також Міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій ЛМР. Рішення цих колегіальних органів під час пандемії мали вплив на обсяги утворення відходів закладами громадського харчування, магазинами та торговими мережами, готелями та іншими установами.
Протоколи штабу та комісії,1 доступні для громадськості, частково базувалися на відповідних рішеннях уряду та Міністерства охорони здоров’я щодо запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Отож одне із найперших рішень стосувалося заборони використання автоматичних сушок у вбиральнях та перехід на використання одноразових паперових рушників. Не надано рекомендацій щодо сортування такого паперу в місці утворення, чи надання переваги рушникам, виготовленим із переробленої сировини. Тому таке нововведення збільшить кількість паперового сміття у складі ТПВ, що утворюється в місті. «Полегшити» ситуацію може лише той факт, що кількість закладів, які на сьогодні працюють і мають забезпечувати наявність таких рушників, є в рази менша через запровадження карантинних обмежень.
Штаб також у своїх рішеннях вказує на необхідність використання безконтактних інфрачервоних термометрів у тих закладах торгівлі, які можуть працювати під час карантину. Також поступовий вихід з карантину після 11 травня передбачає роботу закладів торгівлі, обслуговування за наявності температурного скрінінгу клієнтів, що потягнуло значне збільшення закупівлі безконтактних термометрів, збільшення використання ними батарейок, що призведе до збільшення відходів батарейок та відходів електричного та електронного обладнання. Збір використаних батарейок у місті налагоджено, проте з відходами електричного та електронного обладнання є труднощі, і такі зазвичай опиняються в контейнерах для ТПВ та на смітниках. Тому, такі карантинні заходи піднімають дуже важливе питання налагодження збору відходів електричного та електронного обладнання від населення, що передбачається і Національною стратегією управління відходами в Україні до 2030 року. 2
Всі рішення штабу та комісії передбачають постійну закупівлю засобів індивідуального захисту для закладів охорони здоров’я, інших установ, що працюють під час карантину: це одноразові рукавички, маски та деззасоби. Тільки для однієї лікарні було закуплено 25000 одноразових масок. Звичайно, що індивідуальні засоби захисту для лікарів в умовах пандемії є надзвичайно важливою справою, тим більше що статистика захворюваності лікарів на коронавірус вражає. Сподіваємося лише, що львівські лікарні будуть належно сортувати медичні відходи, зберігати, дезінфікувати та направляти їх утилізацію надійним фірмам.
Рішення щодо обмеження публічних заходів у місті, роботи готелів, закладів громадського харчування, роботи кінотеатрів мало наслідком зменшення кількості ТПВ, що утворилося під час карантину, особливо в центральній частині міста.(за повідомленнями перевізника «ГрінЕра», обсяги утворення відходів в центрі зменшилися на 60%) Проте напередодні Великодня, у старій частині міста знову запрацювала частина закладів харчування, які працюють на доставку – підприємці поступово пристосовуються до викликів та нових форматів роботи. Тому відходів побільшало саме з цього сегменту клієнтів компанії-перевізника.3
Карантинні обмеження щодо перебування у масках у громадських місцях, транспорті, закладах торгівлі та ін. спричинили до зростання кількості одноразових масок, рукавичок, що попадають на смітники та засмічують довкілля. Позитивним є можливість використовувати саморобні багаторазові маски, якою скористалася частина мешканців Львова.
Для роботи продуктових ринків його працівників зобов’язано забезпечити засобами індивідуального захисту: маски, рукавиці, антисептичні засоби. Зобов’язано продавців використовувати поліетиленові одноразові рукавиці поверх латексних/нітрилових для роботи з продуктами харчування. Всі продукти харчування мають бути захищені пластиком або поліетиленом. Такі нововведення призвели до збільшення поліетиленових одноразових відходів, які ймовірно стануть прикрасами для дерев та кущів довкола стихійних та санкціонованих сміттєзвалищ, адже сортування таких відходів для подальшої переробки майже не відбувається.
Маски та рукавиці, респіратори повинні мати і працівники будівельних підприємств, а водії автотранспортних підприємств – повинні мати маски або респіратори. Звичайно, що одноразові засоби захисту цих категорій працівників поповнять контейнери для ТПВ.
Міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій ЛМР 6 квітня 2020 року прийняла рішення про необхідність фасування овочів та фруктів в окремі пакети (захисна плівка) у об’єктах торгівлі (супермаркети, магазини), проте також допускається наявність одноразових рукавиць та пакетів для пакування. (Протокол №15 від 06.04.20 року) Таке рішення мало хвилю обурення не тільки екологічно свідомої громадськості, але напевно і працівників супермаркетів, оскільки почалося обгортання в харчову плівку в’язок бананів, окремих апельсинів, яблук, помідор, тощо. Згодом супермаркети повернулися до звичної своєї практики наявності одноразових поліетиленових пакетиків для фасування овочів та фруктів, та дозволяють клієнтам клеїти цінники на овочі чи фрукти без пакетика, як це було до карантину.
Запобігти утворенню відходів у вигляді пластикових квітів, вінків вдалося через заборону відвідування кладовищ під час Пасхальних свят, у поминальні дні. Хоча прямою метою такої заборони не було запобіганню утворенню пластикових відходів, а дотримання громадянами умов карантину.
У квітні 2020 року Штаб та міська комісія також звернули увагу на поводження із ТПВ та медичними відходами у місті Львові, тому надавалися протокольні рішення про проведення наради з головними лікарями медичних закладів Львова для обговорення протоколу утилізації медичних відходів та матеріалів в час карантину, а також проведення наради з представниками служб, що займаються вивезенням побутових відходів, для обговорення протоколу утилізації побутових відходів на час карантину; дезінфекції техніки та автомобілів, що перевозять відходи; забезпечення працівників засобами індивідуального захисту.
Послаблення урядом карантинних обмежень з 12 травня 2020 року вже давно очікується бізнесом, зокрема сферою громадського харчування, ресторанно-готельною сферою. Ми будемо інформувати вас, як послаблення карантину у Львові вплине на обсяги утворення відходів закладами харчування, торгівлі та готелями, в першу чергу одноразових речей.
Публікацію підготовлено в рамках проєкту “Нуль відходів для бізнесу”, а також спільного проєкту Уряду Швеції та ПРООН в Україні “Посилене партнерство для сталого розвитку”, що реалізовується за фінансової підтримки Уряду Швеції.
1https://city-adm.lviv.ua/public-information/koronavirus/dokumenty
2https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/820-2017-р