08 серпня 2024 року Міндовкілля прийняло наказ, яким відмовило у видачі висновку з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності Філії «Мокрянське лісомисливське господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (ідентифікаційний код юридичної особи 44979558).
Серед переліку та опису причин, що стали підставою для відмови у видачі висновку з оцінки впливу на довкілля, є неналежне врахування зауважень ЕПЛ.
Нагадаємо, що 27.02.2024 року в Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля було оприлюднено повідомлення Філії “Мокрянське лісомисливське господарство” Державного спеціалізованого господарського підприємства “Ліси України” про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля «Суцільні та поступові рубки головного користування на площі понад 1 гектар. Заготівля деревини здійснюється в межах розрахункової лісосіки, фонду рубок головного користування, та рубок формування та оздоровлення лісів, на підставі спеціального дозволу – лісорубного квитка” (далі – повідомлення про плановану діяльність).
Ознайомившись з повідомленням про плановану діяльність, керуючись правом на подання пропозицій та зауважень до планованої діяльності, обсягу досліджень та рівня деталізації інформації (ч. 7 ст. 5 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»), ЕПЛ подала свої пропозиції та зауваження. Зокрема ми просили включити до звіту з ОВД інформацію про всі лісові ділянки, що відповідають критеріям належності лісових територій філії “Мокрянське ЛМГ” ДП “Ліси України” до пралісів, квазіпралісів та природних лісів та не планувати здійснення планованої діяльності на таких територіях та в межах їх охоронних зон, оскільки це заборонено нормами ст. 39-1, 70 Лісового кодексу України.
З наведеної у Звіті з ОВД інформації незрозуміло, чи було враховано відомості стосовно відповідності критеріям визначення належності лісових територій до пралісів, квазіпралісів і природних лісів деяких ділянок підприємства.
Опрацювавши матеріали звіту з ОВД, Міндовкілля встановило, що наявна інформація та наведені у звіті з оцінки впливу на довкілля дані, не дають можливості в повній мірі оцінити вплив на довкілля при реалізації планованої діяльності та визначити допустимість чи обґрунтувати недопустимість провадження даної планованої діяльності, а також визначити екологічні умови її провадження. В результаті Міндовкілля відмовило Філії “Мокрянське лісомисливське господарство” у видачі висновку з ОВД та захистило праліси, квазіпраліси та природні ліси від необгрунтованих рубок.
Нагадаємо, що це вже друга відмова Мокрянському лісгоспу у видачі висновку з ОВД за останній рік, оскільки, як зазначає Міндовкілля, причини, що стали підставою для попередньої відмови, Філія «Мокрянське ЛМГ» повністю не усунула. Детальніше з причинами першої відмови можна ознайомитися тут.
ЕПЛ продовжує стояти на захисті довкілля, використовуючи інструменти громадського обговорення в процедурі ОВД та закликає громадськість теж активно користуватися своїм право на участь в процесі прийняття рішень. Адже, як показує наведений вище приклад, такі інструменти працюють і допомагають в прямому сенсі захистити довкілля від протиправного впливу, як для прикладу не допустити рубок пралісів.