У ході прес-брифінгу про захист морських ссавців та припинення діяльності дельфінарію, заступник Міністра екології та природних ресурсів Василь Полуйко висловив підтримку Міністерства1 на користь двох законопроектів у сфері захисту тварин від жорстокого поводження, зокрема № 7267 2та № 65983.
Водночас дані законопроекти вносять зміни у ідентичні норми чинного законодавства. При цьому ці зміни різняться між собою. До прикладу:
Дефініція поняття «жорстоке поводження з тваринами», п. 11 ст. 1 ЗУ «Про захист тварин від жорстокого поводження» | |
Законопроект № 7267 | Законопроект № 6598 |
жорстоке поводження з тваринами – дія або бездіяльність, які спричинили страждання, каліцтво, загибель, тощо тварин, або не відповідають вимогам (порядку, правилам) щодо утримання та/або поводження з тваринами | жорстоке поводження з тваринами – знущання над тваринами, в тому числі безпритульними, завдання побоїв або вчинення інших протиправних насильницьких дій, що завдали тварині фізичного болю, страждань, тілесних ушкоджень, каліцтва або призвели до загибелі, нацькування тварин одна на одну та інших тварин, проведення генетичних змін на тваринах, застосування до тварин фармакологічних та механічних засобів допінгу, умисне залишення домашніх та сільськогосподарських тварин напризволяще, а також порушення правил поводження з тваринами, передбачених Законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження»; |
Крім того, законопроекти містять практично ідентичні пропозиції до змін, до прикладу:
Доповнення до ст. 25 ЗУ «Про захист тварин від жорстокого поводження» | |
Законопроект № 7267 | Законопроект № 6598 |
частину четверту доповнити новим абзацом наступного змісту: “використовувати електрошок, вогонь, гострі предмети, голодування, нанесення ударів.”; після частини сьомої доповнити новими частинами наступного змісту: “Забороняється використовувати у видовищних заходах виступи з тваринами з використанням вогню. Забороняється утримувати в закладах громадського харчування, готелях, базах відпочинку, оздоровчих закладах та інших непридатних для показу диких тварин громадських місцях небезпечних диких тварин, які несуть загрозу для відвідувачів, а також використання тварин для реклами в розважальних закладах та ресторанах. Забороняється жебракування з тваринами, надавання фото- або відео- послуги з дикими тваринами у безпосередньому контакті з такими тваринами. Забороняється оприлюднення (публікації з описом, відео чи аудіо демонстрації), публічні заклики вбивства тварини та його пропаганди відповідно до діючого законодавства.”; | При дресируванні тварин не допускається: нанесення тваринам побоїв, залякування, видалення кликів, кігтів тощо; примушування тварин до виконання дій, що їх травмують; використовувати електрошок, вогонь, гострі предмети, голодування, нанесення ударів. Забороняється використовувати в цирках виступи з тваринами з використанням вогню. Забороняється утримувати диких тварин у громадських місцях, де це заборонено відповідними правилами та нормами. В населених пунктах забороняється жебракування з тваринами, а також надавати фотопослуги з дикими тваринами крім зоопарків, цирків та дельфінаріїв. Зоопарки, цирки та дельфінарії повинні мати один день на тиждень, коли тварини відпочивають від виступів та відвідувачів. Забороняється оприлюднення (публікації з описом, візуально чи аудіо демонстрації) вбивства тварини та його пропаганди чи реклами. |
Пропозиції до ст. 299 Кримінального кодексу України | |
Законопроект № 7267 | Законопроект № 6598 |
Жорстоке поводження з тваринами які відносяться до хребетних, тобто діяння, яке спричинило каліцтво чи загибель тварин, насильницькі дії стосовно тварин, спрямовані на задоволення статевої пристрасті” абзац другий частини першої після слів “до трьох років” доповнити словами ” з конфіскацією тварин або без такої”; у абзаці першому частини другої слова “чи неповнолітнього” виключити; абзац другий частини другої після слів “до п’яти років” доповнити словами “з конфіскацією тварин або без такої”; абзац перший частини третьої викласти в наступній редакції: “3. Діяння, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені повторно, або групою осіб, або щодо двох і більше тварин, -“; у абзаці другому частини третьої після слів “восьми років” доповнити словами “з конфіскацією тварин або без такої”; | Жорстоке поводження з твариною, що відноситься до хребетних, в тому числі безпритульними, що призвело до тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі тварин, а також нацькування тварин одна на одну чи на інших тварин, насильницькі дії у відношенні тварини, спрямовані на задоволення статевої пристрасті, публічні заклики до вчинення діянь, які мають ознаки жорстокого поводження з тваринами, а також розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій, – караються позбавленням волі на строк від двох до трьох років з конфіскацією тварин або без такої. 2. Ті самі дії, вчинені у присутності малолітнього чи неповнолітнього, – караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з конфіскацією тварин, або без такої. 3. Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені з особливою жорстокістю, або щодо двох і більше тварин, або повторно, або групою осіб, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з конфіскацією тварин, або без такої.» |
Таким чином, законопроекти, які підтримує Мінприроди України, не узгоджені між собою.
Окрім того, у жовтні 2017 року у ВРУ було зареєстровано інший законопроект, який також стосується ідентифікації тварин, регулювання їхньої чисельності та підвищення міри відповідальності у сфері захисту тварин від жорстокого поводження – № 72204 та містить аналогічні із згаданими вище законопроектами зміни. Проте його наявність та пропозиції не враховані у законопроектах, які підтримує Мінприроди.
Зміни у сфері захисту тварин від жорстокого поводження є дуже важливими та першочерговими зокрема в частині введення обов’язкової реєстрації собак, у тому числі безпритульних та добровільної реєстрації котів, стерилізації безпритульних тварин як гуманного способу регулювання чисельності тварин, припинення використання тварин на притравочних станціях та утримання тварин в неволі, підвищення міри відповідальності тощо. Водночас реєстрація декількох законопроектів, які ідентично чи по-різному вирішують згадані проблеми чи заповнюють законодавчі прогалини свідчать про відсутність єдиної позиції та бажання до співпраці серед представників громадянського суспільства. Варто також зазначити, що частина ініціаторів даних законопроектів – це одні і ті ж народні депутати України5. Це свідчить про те, що і народні представники не вникають глибоко у суть законопроектів, та наводить на думку, що вони подають їх лише заради авторства.
ЕПЛ закликає зоозахисну спільноту та представників органів влади не продукувати декілька законопроектів, які містять ідентичні або ж взаємовиключні пропозиції, чи по-різному міняють одну і ту ж норму, а згрупуватися та напрацювати єдину позицію та спільні законопроекти для вирішення проблем у сфері поводження з домашніми, безпритульними та дикими тваринами.
Що ж стосується законопроектів № 6598 та № 7267, вони не можуть бути прийняті без узгодження та доопрацювання з врахуванням коментарів, поданих нижче, які також було надіслано ЕПЛ до Комітету ВРУ з питань екополітики. Міністерству екології та природних ресурсів України необхідно визначитись, який з цих законопроектів підтримувати, або ж доопрацювати їх таким чином, щоб окремі їхні пропозиції перестали дублюватись та бути взаємовиключними.
Довідково:
Коментарі та пропозиції ЕПЛ до законопроекту № 7220 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо запровадження обліку домашніх та безпритульних тварин)»:
див. за посиланням http://epl.org.ua/announces/chy-pidtrymaly-b-bezprytulni-tvaryny-novyj-zakonoproekt/
Коментарі та пропозиції ЕПЛ до законопроекту № 6598 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив ЄС у сфері охорони тваринного та рослинного світу)»:
Норма законопроекту | Пропозиції, коментарі |
Стаття 1. Визначення термінів … жорстоке поводження з тваринами – знущання над тваринами, в тому числі безпритульними, завдання побоїв або вчинення інших протиправних насильницьких дій, що завдали тварині фізичного болю, страждань, тілесних ушкоджень, каліцтва або призвели до загибелі, нацькування тварин одна на одну та інших тварин, проведення генетичних змін на тваринах, застосування до тварин фармакологічних та механічних засобів допінгу, умисне залишення домашніх та сільськогосподарських тварин напризволяще, а також порушення правил поводження з тваринами, передбачених Законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження»; | Стаття 1. Визначення термінів … жорстоке поводження з тваринами – знущання над тваринами, в тому числі безпритульними, завдання побоїв або вчинення інших протиправних насильницьких дій, що завдали тварині фізичного болю, страждань, тілесних ушкоджень, каліцтва або призвели до загибелі, нацькування тварин одна на одну та інших тварин, проведення генетичних змін на тваринах, застосування до тварин фармакологічних та механічних засобів допінгу, умисне залишення домашніх та сільськогосподарських тварин напризволяще, а також порушення правил утримання тварин та інших норм чинного законодавства України у сфері поводження з тваринами; Коментар: правила поводження з тваринами встановлені не лише у Законі України «Про захист тварин від жорстокого поводження», але й у інших нормативно-правових актах, правилах утримання відповідних видів тварин тощо. |
Стаття 16. Регулювання чисельності диких тварин, тварин, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини та безпритульних тварин Регулювання чисельності диких тварин, тварин, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини та безпритульних тварин здійснюється методом біостерилізації з подальшою вакцинацією та кліпсуванням. | Стаття 16. Регулювання чисельності диких тварин, тварин, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини та безпритульних тварин Регулювання чисельності диких тварин, тварин, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини та безпритульних тварин здійснюється методом біостерилізації з подальшою вакцинацією та реєстрацією. Метод евтаназії застосовується у випадках, визначених статтею 17 цього Закону. |
Стаття 17. Умертвіння тварин Умертвіння тварин допускається: для одержання господарсько корисної продукції; для припинення страждань тварин, якщо вони не можуть бути припинені в інший спосіб; за необхідності умертвіння новонародженого приплоду тварин; при регулюванні чисельності диких тварин; | Стаття 17. Умертвіння тварин Умертвіння тварин допускається: для одержання господарсько корисної продукції; для припинення страждань тварин, якщо вони не можуть бути припинені в інший спосіб; за необхідності умертвіння новонародженого приплоду тварин; при регулюванні чисельності диких тварин; |
Стаття 22. Правила поводження з домашніми тваринами, що виключають жорстокість … запобігати неконтрольованому розмноженню домашніх тварин. Забороняється: бити, вбивати (за виключенням випадків, коли тварини створюють реальну загрозу для життя або здоров’я людей), отруювати чи калічити домашню тварину; залишати домашню тварину без догляду; спричиняти для домашньої тварини непотрібного болю, страждання або пригнічення; дресирувати тварин у спосіб, який завдає шкоди здоров’ю тварини та ії загальному станові; умертвляти тварин шляхом утоплення, задушення, використання речовин, які призводять до отруєння, електричного струму. Забороняється жебракування з домашніми тваринами. | Стаття 22. Правила поводження з домашніми тваринами, що виключають жорстокість … запобігати неконтрольованому розмноженню домашніх тварин. Забороняється: бити, вбивати (за виключенням випадків, коли тварини створюють реальну загрозу для життя або здоров’я людей), отруювати чи калічити домашню тварину; залишати домашню тварину без догляду; заподіювати домашній тварині непотрібний біль, страждання або пригнічення; дресирувати тварин у спосіб, який завдає шкоди здоров’ю тварини та її загальному стану; умертвляти тварин шляхом утоплення, задушення, використання речовин, які призводять до отруєння, електричного струму. Забороняється жебракування з домашніми тваринами. |
Стаття 25. Правила поводження з тваринами, що використовуються у видовищних заходах, у спорті, при організації дозвілля … Забороняється використання тварини у кориді, створення та діяльність пересувних звіринців, пересувних зоопарків та пересувних виставок диких тварин, а також діяльність дельфінаріїв, що не мають природної морської води. При дресируванні тварин не допускається: нанесення тваринам побоїв, залякування, видалення кликів, кігтів тощо; примушування тварин до виконання дій, що їх травмують; використовувати електрошок, вогонь, гострі предмети, голодування, нанесення ударів. … Забороняється використовувати в цирках виступи з тваринами з використанням вогню. Забороняється утримувати диких тварин у громадських місцях, де це заборонено відповідними правилами та нормами. В населених пунктах забороняється жебракування з тваринами, а також надавати фотопослуги з дикими тваринами крім зоопарків, цирків та дельфінаріїв. Зоопарки, цирки та дельфінарії повинні мати один день на тиждень, коли тварини відпочивають від виступів та відвідувачів. Забороняється оприлюднення (публікації з описом, візуально чи аудіо демонстрації) вбивства тварини та його пропаганди чи реклами. | Стаття 25. Правила поводження з тваринами, що використовуються у видовищних заходах, у спорті, при організації дозвілля … Забороняється використання тварини у кориді, створення та діяльність пересувних звіринців, пересувних зоопарків та пересувних виставок диких тварин, а також утримання морських ссавців у не природній морській воді, діяльність дельфінаріїв, що не мають природної морської води. При дресируванні тварин не допускається: нанесення тваринам побоїв, залякування, видалення кликів, кігтів тощо; примушування тварин до виконання дій, що їх травмують; використовувати електрошок, вогонь, гострі предмети, голодування, нанесення ударів. … Забороняється використовувати в цирках виступи з тваринами з використанням вогню. Забороняється утримувати диких тварин у громадських місцях, де це заборонено відповідними правилами та нормами. У населених пунктах забороняється жебракування з тваринами, а також надавати фотопослуги з дикими тваринами крім зоопарків, цирків та дельфінаріїв. Зоопарки, цирки та дельфінарії повинні мати один день на тиждень, коли тварини відпочивають від виступів та відвідувачів. Забороняється оприлюднення (публікації з описом, візуально чи аудіо демонстрації) вбивства тварини та його пропаганди чи реклами. |
Стаття 89. Жорстоке поводження з тваринами, порушенняи правил поводження з тваринами 1. Жорстоке поводження з тваринами – знущання над тваринами, в тому числі безпритульними, завдання побоїв або вчинення інших протиправних насильницьких дій, що завдали тварині фізичного болю, страждань і не спричинили тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі, залишення сільськогосподарських та домашніх тварин напризволяще, у тому числі порушення правил поводження з тваринами, передбачених Законом України “Про захист тварин від жорстокого поводження”, – тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я. 2. Ті самі діяння, вчинені стосовно двох і більше тварин, або групою осіб, або особою, яку протягом року піддано адміністративному стягненню за такі порушення, – тягнуть за собою накладання штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я. Виключити. | Стаття 89. Жорстоке поводження з тваринами, порушенняи правил поводження з тваринами 1. Жорстоке поводження з тваринами – знущання над тваринами, в тому числі безпритульними, завдання побоїв або вчинення інших протиправних насильницьких дій, що завдали тварині фізичного болю, страждань і не спричинили тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі, залишення сільськогосподарських та домашніх тварин напризволяще, а також порушення правил утримання та поводження з тваринами, передбачених чинним законодавством України, – тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я. 2. Ті самі діяння, вчинені стосовно двох і більше тварин, або групою осіб, або особою, яку протягом року піддано адміністративному стягненню за такі порушення, – тягнуть за собою накладання штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я. Виключити. |
За детальною інформацією просимо звертатися за контактами:
Наталія Куць, юрисконсульт, аналітик ЕПЛ
natalia.kuts1@gmail.com, +380 32 225 76 82
Катерина Полянська, еколог ЕПЛ
kateryna.polyanska@gmail.com, +380 32 225 76 82
1 https://www.kmu.gov.ua/ua/news/vasil-polujko-u-verhovnij-radi-zareyestrovano-dva-zakonoproekti-spryamovani-na-zaboronu-zhorstokogo-povodzhennya-z-tvarinami
5 Див. посилання 2-4.