Та чи є час і політична воля для належного впровадження Оргуської конвенції в Україні? Чи є розуміння духу Оргуської конвенції в міністерстві? Ще у вересні 2013 року ЕПЛ звернула увагу Міністерства екології та природних ресурсів України (Мінприроди) щодо критичної ситуації із дотриманням Оргуської конвенції в Україні, яка ризикує ще більше загостритися через відсутність призначеної відповідальної особи з питань впровадження Оргуської конвенції (Focal point) в Мінприроди. За таких обставин, процес підготовки трирічного Національного звіту щодо впровадження Оргуської конвенції в Україні, який повинен бути поданий найдальше 30 грудня 2013 року, має шанси бути проваленим.
Через місяць після нашого звернення міністр відповідальну особу таки призначив своїм наказом. Ним став позаштатний радник міністра – Павленко Ігор Володимирович, і йому в помічники призначено начальника відділу взаємодії із ЗМІ та консультацій з громадськістю Департаменту організаційно-аналітичного забезпечення діяльності Міністра Калініченко Таїсію Василівну. Цікаво, що цього разу контактною особою обрано позаштатного радника і людину, яка не є в штаті міністерства, тому можуть виникнути питання щодо права такої особи підписувати листи від імені Мінприроди та України, представляти Україну на міжнародних зустрічах органів, що створені в рамках Оргуської конвенції. Майже щороку такі контактні особи змінювалися міністрами, що ймовірно зумовлено і складною ситуацією, в якій опинилася Україна через невиконання своїх зобов’язань за Оргуською конвенцією.
Втім сам факт призначення такої особи після кількамісячної вакантності такої посади є дуже важливим особливо в світлі необхідності підготовки Національного звіту щодо впровадження Оргуської конвенції в Україні. Процес підготовки мав початися із консультацій ще у травні-липні 2013 року, і повинен завершитися до кінця 2013 року підготовкою російської версії звіту та надсиланням її до Секретаріату Оргуської конвенції. Процес підготовки звіту, як вимагає і дух Оргуської конвенції, повинен відбуватися на основі принципів прозорості та залучення громадськості. Попередні два звіти України були підготовлені за активної участі громадськості, втім позиція Мінприроди сьогодні не свідчить про продовження таких традицій. Міністр у своєму листі до ЕПЛ повідомив, що: «національний звіт знаходиться на стадії підготовки та буде поданий до Секретаріату Оргуської конвенції.»
Громадськість ще має час, щоб переконати Мінприроди у важливості публічного обговорення та врахування коментарів у Національному звіті, інакше Мінприроди не уникнути критики за це на свою адресу на наступній Зустрічі Сторін конвенції в червні 2014 р. в Нідерландах.
Підготувала:
Ольга Мелень-Забрамна,
керівник юридичного відділу ЕПЛ
Email: office@epl.org.ua; o.melen-zabramna@epl.org.ua
Тел.: (0320 225 – 76 – 82