У лютому 2017 року два комітети багатосторонніх екологічних договорів розглянули прогрес у виконанні Україною своїх міжнародних зобов’язань, що безпосередньо пов’язані із прийняттям закону про оцінку впливу на довкілля. 20-22 лютого 2017 року відбулося засідання Комітету із впровадження Конвенції Еспо (Конвенція про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті). Вчора, 28 лютого представник МБО “Екологія-Право-Людина” взяла участь у засіданні Комітету із дотримання Оргуської конвенції (Конвенція про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя за питань, що стосуються довкілля).
Заслухавши представників Уряду України, обидва комітети висловили надію, що закон про оцінку впливу буде прийнятий протягом березня 2017 року. В світлі понад десятилітньої історії розгляду цього питання у міжнародних органах комітети висловили свою готовність зробити усе від них залежне аби сприяти уникненню Україною негативних рішень на чергових зустрічах нарад сторін відповідних конвенцій. Попри останній крайній строк для прийняття закону, встановлений на 20 лютого, комітети погодилися надати Україні час до 1 квітня 2017 року. Якщо закон буде прийнятий до цього часу, комітети ще встигнуть до Наради Сторін конвенції Еспо (Мінськ, 13-16 червня 2017) та Наради Сторін Оргуської конвенції (Будва, 11-15 вересня 2017) сформулювати свої позитивні висновки і рекомендації щодо України.
Нагадаємо, що 7 лютого 2017 Комітет із впровадження Конвенції Еспо опублікував свій звіт про розгляд питання прогресу України у виконанні рішення про недотримання Україною своїх конвенційних зобов’язань (справа про глибоководний судноплавний канал Дунай-Чорне море в українській ділянці дельти Дунаю / канал Бистре). Цим рішення Україні було запропоновано прийняти відповідне законодавство і привести проект по каналу Бистре у повну відповідність до Конвенції. В якості оновлення законодавчої бази для впровадження вимог Конвенції Еспо Комітет проаналізував положення нового закону України про оцінку впливу на довкілля, прийнятого 4 жовтня 2016 і ветованого Президентом України. Комітет дійшов висновку, що закон про ОВД в цілому сумісний з критеріями, які Комітет раніше виклав в огляді правових, адміністративних та інших заходів для впровадження положень Конвенції. Комітет висловив побажання, що Україна: (а) забезпечить, що закон про ОВД задовольнятиме ці критерії і після його перегляду у зв’язку із зауваженнями Президента; і (б) розгляне можливість подальшого вдосконалення деяких положень закону з метою сприяння його практичній реалізації.
Аналогічно, Комітет з дотримання Оргуської конвенції детально розглянув надісланий урядом України текст закону. Комітет оцінив відповідні положення та дійшов висновків про їх достатність для повного виконання усіх вимог рішення щодо України. Нагадаємо, що іще у 2005 році Нарада Сторін винесла перше рішення щодо порушення Україною своїх конвенційний зобов’язань в частині участі громадськості, які після цього приймалися на кожній наступній Нараді Сторін.
Вже понад 10 років Україна залишається порушницею обох конвенцій, і зараз вперше, оцінивши надісланий урядом нормативний акт, комітети дійшли висновку про його відповідність вимогам конвенцій та достатність для виконання рішень (в частині встановлення законодавчих рамок) у справах проти України.Якщо ж закон не буде прийнятий до 1 квітня 2017 року, враховуючи безпрецедентну тривалість перебування України у стані порушення конвенцій, у своїх документах по Україні до чергових нарад сторін комітети будуть змушені рекомендувати Сторонам конвенцій позбавити Україну прав і привілеїв за конвенціями, що є найжорсткішою санкцію в рамках цих міжнародних режимів.
МБО “Екологія-Право-Людина” закликає парламентарів, Адміністрацію Президента України та особисто Петра Олексійовича використати цей шанс і врятувати обличчя держави на міжнародній арені. В часи демократичних перетворень буде дуже прикро спостерігати за накладенням на Україну санкцій саме за небажання змінюватися і впроваджувати проєвропейські демократичні реформи.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Єлизавета Алексєєва, провідний юрисконсульт ЕПЛ
Email: office@epl.org.ua; e.aleksyeyeva@epl.org.ua
Тел.: (032) 225 – 76 -82