20 лютого 2024 р. пройшла робоча зустріч з обговорення подальшого плану дій із привернення уваги прокурорів Міжнародного кримінального суду (МКС) до фактів знищення довкілля армією агресора, та необхідності застосування статті 8(2)(b)(IV) Римського статуту до таких воєнних злочинів, що завдали довготривалу, масштабну та значну шкоду нашому довкіллю. До зустрічі, окрім команди ЕПЛ, долучилися представники Інституту екологічної безпеки з м. Гаага (Нідерланди), член Всесвітньої комісії з екологічного права Міжнародного союзу охорони природи (МСОП), радник Офісу Генерального прокурора.
Серед різних сценаріїв подальших дій обговорювалися зокрема вибудовування правової аргументації щодо використання статті 8(2)(b)(IV) Римського статуту для притягнення до відповідальності за довготривалу, значну та масштабну шкоду довкіллю в рамках різних можливих ініціатив та механізмів. Такими ініціативами можуть бути, до прикладу, Moot Court, тобто змагання університетських команд у вибудові відповідної правової аргументації. Дещо інший варіант, який обговорювався, це так званий Mock Trial, який може не мати компонента змагання, а фокусуватися більше на формуванні правових аргументів та їхньому тестуванні під час уявного судового процесу. Також тестувати юридичні аргументи можна в рамках уявного Трибуналу, тобто судового процесу з усіма етапами збору відповідних фактів та свідчень, представлення їх в суді і організацією відповідної інформаційної кампанії для посилення висловлених правових аргументів. Обговорені варіанти мають свою специфіку і вимагають певного рівня зусиль та ресурсів.
Керівниця юридичного відділу ЕПЛ зазначила, що потрібно глибше дослідити причини, чому прокурори МКС поки-що не бачать довкіллєвої складової в воєнних злочинах, і вже відповідно до результатів цих досліджень формувати наші подальші кроки, бо тоді наша реакція буде більш сфокусована і відповідно матиме більше шансів на успіх.
Представник офісу Генеральної прокуратури України анонсував учасникам зустрічі, що Прокурори МКС запустили публічні консультації 1щодо проєкту аналітичного документа про відповідальність за екологічні злочини в рамках Римського статуту. Аналітичний документ покликаний стати викладом системного підходу до розгляду в рамках юрисдикції МКС тих злочинів, які вчинені в результаті завдання екологічної шкоди або які спричинили таку шкоду. Аналітичний документ розробляється на основі Римського статуту та інших регуляторних інструментів МКС, а також на основі відповідних екологічних угод, принципів звичаєвого міжнародного права та судової практики інших міжнародних та національних судів. Прокурор МКС закликав усі зацікавлені сторони подати свої коментарі до структури та елементів такого аналітичного документа, який має бути завершено до грудня 2024р.
Учасники зустрічі погодилися, що розробка і подання обговорених пропозицій до аналітичного документа МКС є одним з інструментів впливу на формування позиції щодо юрисдикції МКС щодо екологічних злочинів і що обов’язково потрібно використати таку можливість.
Учасники також висловили готовність до привернення уваги прокурорів МКС до екологічних злочинів агресора в Україні через різні спільні ініціативи, підготовку аналітичних документів та офіційних звернень.
На завершення учасники зустрічі обговорили, які експерти та організації могли б також долучитися до формування та реалізації подальших кроків щодо включення до юрисдикції МКС екологічних злочинів і домовилися продовжити роботу в цьому напрямку.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».