Повністю відкрити Реєстр для подачі заяв по усіх 40 категоріях планується у квітні 2025 року. Про це повідомив Виконавчий Директор Реєстру на Міжнародній конференції з відновлення справедливості 19 вересня 2024 року.
Наразі така можливість є лише для фізичних осіб, чиє житло було пошкоджено чи знищено, хоча попередньо прогнозувалося ще в серпні цього року відкрити реєстр для деяких інших категорій, для яких було затверджено форми заяв. Нагадаємо, що на даний момент заяви затверджено для 13 категорій.
2-6 вересня 2024 року на своєму засіданні члени Ради Реєстру погодили форми заяв та правила ще для сімнадцяти нових категорій, а саме:
А 1.2 Вимушене переміщення за межі України
А 2.3 Серйозні тілесні ушкодження
А 2.4 Сексуальне насильство
А 2.5 Катування, нелюдське чи таке, що принижує гідність поводження або покарання
А 2.6 Позбавлення волі
А 2.7 Примусова праця або служба
А 2.8 Насильницьке переміщення або депортація дорослих
А 2.9 Насильницьке переміщення або депортація дітей
А 3.3 Втрата житла
А 3.4 Втрата оплачуваної роботи
А 3.5 Втрата приватного підприємництва
А 3.6 Втрата доступу або контролю над нерухомим майном на тимчасово окупованих територіях
В 1.5 Пошкодження або знищення громадських будівель та споруд
С 1.5 Пошкодження або знищення нежитлового нерухомого майна (не пов’язаного із втратою бізнесу)
С 3.1 Пошкодження, знищення або втрата активів
С 3.2 Втрата контролю над майном на тимчасово окупованих територіях
С 3.3 Переміщення (евакуація) бізнесу
Тепер ці форми має розглянути та затвердити Конференція Учасників Реєстру. Це буде фактично половина від всіх форм, які передбачені для подання для реєстру. А це означає, що ми все ближче до затвердження форм заяв для категорії В 3.1 Екологічна шкода та В 3.2 Виснаження або шкода природним ресурсам. Як зазначається на сайті реєстру, форми заяв для інших категорій, включаючи ті, що стосуються шкоди довкіллю та природним ресурсам, розмінування та очищення від нерозірваних боєприпасів, наразі знаходяться на етапі їх підготовки.
Разом з тим, Реєстр збитків не має сенсу без Комісії з розгляду заяв, яка розглядатиме всі зібрані Реєстром заяви і призначатиме компенсацію по кожній з них. 12-13 вересня 2024 року в Гаазі відбулася друга підготовча зустріч щодо міжнародного інструменту зі створення Комісії з розгляду заяв для України. Цей захід було спільно організовано Офісом Президента України, Міністерством закордонних справ України, Міністерством закордонних справ Нідерландів та Реєстром збитків для України (RD4U). До зустрічі приєднались 57 делегацій з усіх континентів. Наступна зустріч відбудеться в Гаазі в листопаді. Всі бажаючі держави мають можливість приєднатися до неї.
Ми активно слідкуємо за процесом впровадження Міжнародного компенсаційного механізму, зокрема в частині відкриття реєстру для подання заяв з метою відшкодування шкоди, завданої довкіллю. Слідкуйте за новинами на нашому сайті, де ми будемо інформувати вас про подальші зміни в цьому напрямку.
Нагадаємо, що ЕПЛ бере активну участь у процесі фіксації шкоди, завданої російською федерацією довкіллю України, ще з 2014 року. З початку повномасштабного вторгнення експерти ЕПЛ здійснили понад 30 експедицій на деокуповані та прифронтові території України з метою зафіксувати завдану довкіллю шкоду і продовжують активно це робити в ці хвилини. Відтак ми зацікавлені в якнайшвидшому відкритті Реєстру для подання заяв саме в частині відшкодування екологічної шкоди. Саме тому нашими експертами було розроблено та направлено до Ради Реєстру через Мінюст проект вимог до фори заяви по категорії В 3.1 Екологічна шкода. Детальніше з такими пропозиціями можна ознайомитися тут.