Завершився прес-тур для екологічних активістів та журналістів місцями потенційного екологічного лиха на Львівщині
5 березня 2020 року МБО “Екологія-Право-Людина” провела прес-тур селами Львівської області за маршрутом Речичани-Липиці-Розвадів.
Фермери проти селян
В селі Речичани, що біля Городка, журналісти мали можливість на власні очі побачити «сучасні» фермерські господарства та своїм носом відчути «чисте сільське повітря».
За межами села розташувалися: свинарник, птахофабрики, зерносклади, виробництво копмосту для грибів-печериць.
На жаль, фермери не бажають вкладати гроші в захист довкілля, облаштування своїх ферм, тому всі фермі є неогороджені, незаасфальтовані, земельні ділянки не оформлені договорами оренди, дозвільні документи відсутні. Тому контролюючі органи, при перевірках цих фермерів, фіксують чисельні порушення. Підприємці не бажають обговорювати із жителями села свою господарську діяльність, тому і не мають затверджених детальних планів території.
Навіть неозброєним оком видно забруднення землі та поверхневих вод відходами тваринництва.
Конфліктна мініГЕС
Учасники прес-туру мали можливість пересвідчитися в активності жителів села Липиці, дізнатися про їхні погляди щодо приходу в село інвестора, який планує побудувати мініГЕС на р. Дністер. Наш візит зібрав в селі міні громадські слухання, які показали протилежні настрої в селі та бажання розвивати своє село та його інфраструктуру, та побоювання щодо добросовісності намірів інвестора та збереження екосистеми річки Дністер.
Зокрема, на аргументи екологів та юристів щодо шкоди природі, яку може завдати планована ГЕС, жителі апелювали до необхідності покращення фінансового стану села та безпечності мініГЕС. Інвестор – ТОВ «Вотерструм» неодноразово переконував негативно настроєних жителів села дозволити таке будівництво, використовуючи різні методи впливу. Інвестор також через суд зобов’язав Департамент екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації надати висновок з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності ТОВ «Вотерструм» «Будівництво мікро ГЕС потужністю до 200 кВт на території Гірської та Колодрубівської сільських рад Миколаївського району Львівської області» у визначений законом строк.
Нагадаємо, що влітку 2019 року «Вотерструм» отримав відмову від Департаменту екології через недоліки матеріалів ОВД.
Тюльпани та СЕС
Інша зупинка під час прес-туру відбулася біля села Розвадів. Місцевий активіст бореться за заповідання більше 20 га земель, на яких проростають червонокнижні види (напр. рябчика шахового).
Природоохоронці прохають про створення на площі 23 га заказник місцевого значення «Долина Диких Тюльпанів». Проте Розвадівська сільська рада виділила ці землі під будівництво сонячної електростанції, незважаючи на наявність на ній численних червонокнижних видів. Побачимо, що переможе – тюльпани чи бізнес?
Додаткова інформація за телефонами: 0689349574 (Петро Тестов); 0677221988 (Ольга Мелень-Забрамна); 0676633672 (Анатолій Павелко).
Прес-тур відбувся в межах проєкту “Громадський контроль за реформуванням системи екологічного врядування у Львівській області“, який реалізовує МБО “Екологія-Право-Людина”.
Ініціатива реалізовується в рамках проєкту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії.